Raasiku pritsukuur on varsti 80aastane

1684

Ajaloolises pritsukuuris seisab praegugi tuletõrjeauto.
Juuni keskel, kui Raasikul toimus üritus „Tornid helisema“, rääkis kohalik koduloouurija Ilse Tudre pritsukuuri ajaloost.

Raasiku vabatahtlike pritsumeeste ühing asutati 1926. aastal. Siis loodi Eestimaa paljudes paikades pritsumeeste ühingud, sest tänu ahiküttega talumajadele oli vajadus nende järele suur.

Vald eraldas Raasiku pritsumeeste seltsile tookord krundi Tinametsa mäel, kuhu 1936. aastal ehitati torniga pritsukuur, mis praegugi seisab samas kohas. Tinametsa mäel asusid veel Haljava vana koolimaja ja suur õlgkatusega palvemaja. Paremal pool pritsumaja oli korralik maakivist Raasiku vallamaja, mis põles koos vaestemajaga 1941. aasta sõjasuvel.

Pritsukuuri torn oli vajalik voolikute kuivatamiseks. Need kinnitati otsapidi rippuma, et vesi välja voolaks. Eriti oluline oli see talvel, kui voolikusse jäänud vesi hakkas jäätuma, aga ka suvel pidid need sündmuskohale sõites tühjad olema.

Vabatahtlike pritsumeeste vahel korraldati võistlusi. Mõõtu võeti näiteks käsipumbaga pumpamises, voolikute kokkupanemises, hüdropuldi jooksuvõistlusel. Pritsumeeste ühingu seinariiulid olid karikaid täis. Tänapäeval on võistluste asemel vabatahtlike suvepäevad.

Harju-Jaani pritsumeestel oli ka oma puhkpilliorkester, mängiti Tallinnas laulupidudel.

Sõja-aastatel oli ühingu autojuht Osvald Õunpuu, kes käis Tallinna pommitamise ajal abiks tuld kustutamas. Ta sai olla otse sündmuste keerises ning nägi oma silmaga tohutut tulemöllu Harju tänaval restorani Kuld Lõvi ümber. Kuna Osvald Õunpuu oli olnud valves mitu päeva, jõudis ta koju kurnatuna ja magamata, sest oli kogu selle aja tööd teinud. Tema mälestusi jutustas tütar Virve Leppik.

Raasiku tuntud vabatahtlik pritsumees on ka Evald Lemmik, kes oli aastaid autojuht. Tööd jätkas ta poeg Kalle Lemmik. Aastaid juhtis pritsumeeste ühingut Evald Tooming, hiljem Aleksander Junus.

Praegu toimetab seal üksi edasi Valdek Vaher, sest komando kolis 15 aasta eest Kehrasse. Pritsukuuris seisab endiselt tuletõrjeauto, millega vabatahtlik tuletõrjuja Valdek Vaher sõidab kohale väljakutse peale. Vajadusel koopereerutakse Aruküla vabatahtlikega.