MTÜ Kodukandi Selts ootab kogukonnalt suuremat tuge.
2011. aastal sai Raasiku Kodukandi selts vallavalitsuselt ehitusloa mänguväljaku ehitamiseks Raasiku alevikus Turu tänavale. Toetust saadi Kohaliku Omaalgatuse Programmist ning sama aasta suvel valmis mänguväljaku esimene etapp – lapsevanemate abiga paigaldati vanale turuplatsile ronimispuud, liumägi ja kiiged.
Seltsi juhatuse liige Ants Kivimäe lausub, et enne mänguväljakut oli plats tühi: „Siin oli rohumaa, mis oli vallal ärimaa nime all. Tahtsime maale otstarvet ning kohta, kus väikesed lapsed saaksid mängida. Aktiivsed pered tulid appi, mänguväljak sai püsti ning võeti hästi omaks. Suviti on vahel isegi 10-15 last korraga mängimas. Ka lasteaialapsed kasutavad väljakut aktiivselt.“
Ta räägib, et mänguväljakut hooldavad mõned aktiivsed pered: „Sügiseti ja kevaditi korraldame talguid, koristame prahi ja riisume liiva ning pintseldame puitatraktsioonid puidukaitseõliga üle.“
Mänguväljaku 3. etapi jaoks sai selts riigikoguliikmete katuserahadest 5000 eurot, Leader-programmist 3000 eurot, omaosalust oleks veel vaja ligi 3000 eurot.
Ants Kivimäe ütleb, et pole veel kindel, mis juurde ehitatakse: „Üks idee on ehitada püramiidi meenutav kõrge ronimisvõrk, nagu on Anija vallamaja juures. See maksab aga üle 10 000 euro, on utoopiliselt kallis. Teine mõte on soetada karussell. Otsustamisel usaldan oma lapselaste soove, lapsed on sellel teemal eksperdid. Kui lapsed ikka ronimisvõrku soovivad, tuleb see raha leida.“
Ta lisab, et kokkusaamiskohti on alevikus vähe: „Noortele on tegevust rahvamaja juures, need võimalused on Helle Vaga hoole all. Päris väikestele on mänguväljak aga ainus võimalus. Paraku pole alevikus isegi mitte istepinke.“
Ta tõdeb, et lastele ehitatud mänguväljak on meelitanud kohale ka teismelisi, kes kipuvad lõhkuma: „Õhtuti kogunevad noored sinna istuma, käib pidu ja pillerkaar. Talvel lõhuti ära laste kelgukarussell. Noortele on pakutud võimalusi, kus vaba aega veeta, kuid neil pole huvi ise midagi ära teha.“
Ants Kivimäe on rahul, et Turu tänava plats on tänu mänguväljakule arenemas: „Üle-eelmisel talvel oli seal ajutiselt vanaaegne karussell, kus sai kelguga sõita. Panime püsti jõulukuuse ning edaspidi saab ka elektrit kasutada, sest vald lasi platsi serva panna elektrikilbi.“
Kuigi ideid on palju, nendib ta, et seltsi tegevus kipub hääbuma: „Alustasime 2007. aastal suurte ideedega, korraldasime rahvaküsitluse, mida rahvas Raasikule soovib. Esialgsest juhatusest olen alles ainult mina üksi. Teised on ilmselt küll mõtetes meiega, kuid elu on viinud nad uute tööde-tegemiste juurde. On jäänud vaid mõnedest perekondadest koosnev sõpruskond, kuid kodukoha arendamine vajaks kogukonna suuremat tuge. Projekte kirjutab Maarja Sikut, tema tubli tööta oleks seltsi tegevus ammu hääbunud.“
Ta ütleb, et olukord pole lootusetu: „Raha pole maailmast otsas. Valla eelarvest on piinlik küsida, raha on vähe ja seda kulub igale poole. Võimalus on oodata lisaeelarvet või otsida ettevõtteid, kes on valmis toetama, või siis kirjutada projekte.“
Selts ootab appi aktiivseid noori, kinnitab Ants Kivimäe: „Tahame, et nad tuleksid uute ideede, nõu ja jõuga, et oma kodukohta elamisväärsemaks muuta. Selts korraldas kunagi jaama juures koristustalgud, osalesid peamiselt vanemaealised. Noored ehk ei teagi, et nende abi kuluks väga ära. Mina annaks hea meelega teatepulga üle, sest volikogu esimehe töö ja harrastuste kõrvalt ei jää väga palju aega üle.“