Raamat Lahemaa arhitektuurist

1448

Trükis tutvustab ka mitmeid Kuusalu valla külasid ja hooneid.

Neljapäeval, 30. mail esitletakse Altja kõrtsis vastvalminud raamatut „Lahemaa külaarhitektuurist“, milles arhitektuuriajaloolased ja arhitektid kirjeldavad Lahemaa rahvuspargi väärtuslikumaid ehitisi, lisatud on fotod.

Kuusalu vallast on eraldi peatükid rikkaliku arhitektuuripärandiga 6 külast: Juminda, Kemba, Muuksi, Pedaspea, Pärispea, Viinistu.

Põhjalikumalt on omaette peatükkidena kajastatud Lahemaa Harju-poolsest osast 11 hoonet või ehitist: Harast Altsauna talu, Kembast Lille­oru, Muuksist Aedla ja Kooli talud, Pedaspealt Krasmukse talu, Pudisoolt Miiliaugu rehielamu, Tapurlast Sameli talu, Tsitrest Hagumäe talu, Turbuneemest Ranna talu, Viinistult Ristli talu.

Keskkonnaameti kultuuripärandi kaitse spetsialist Ave Paulus kutsub Altja koosviibimisele koostööpartnereid ja kõiki, keda huvitab Lahemaa arhitektuur: „Aastatel 2009-2012 analüüsiti rahvuspargi külades keskkonna­ameti tellimusel arhitektuuri- ja asustusstruktuuri, inventeeriti 10 000 hoonet ja tunnistati 2000 neist väärtuslikuks või väga väärtuslikuks. Trükilõhnasesse raamatusse mahtus neist killuke. Vabas vormis esitlusel saab kuulda autorite kommentaare, omandada trükisooja raamatut ja küsida autogrammi.“

Raamatus on ka ülevaade arhitektuurivõistluse „21. sajandi kodu Lahemaal“ tulemustest ja töödest.