Vald tasub kinnistute eest 40 000, veetarbijad lisaks ühe kinnistu eest 10 000 eurot ning annavad vallale tasuta üle.
Raasiku valla Kulli küla Pistriku uuselamurajooni elanikud on viimase paari aasta jooksul kaubelnud vee hinna üle pumbamaja ja veetorustike omaniku OÜga Saneline, kes on ähvardanud vee välja lülitada, kui kinnistuomanikega kokkuleppele ei jõuta.
Vaidlus sai alguse 2015. aastal, kui OÜ Alukon ostis pumbamajaga kinnistu avalikult oksjonilt. Praegune omanik on OÜ Saneline. Ettevõtte esindaja Konstantin Ivanišvili lausus toona, et kinnistu oli imeodav, ta plaanis raha investeerida ning hakata vee müümiselt tagasi teenima.
Külaelanikud pöördusid probleemiga vallavalitsusse ning tõdesid, et neid takistab lepingut sõlmimast eelkõige teenuse kõrge hind – Konstantin Ivanišvili sõnul peaks iga majapidamine maksma ettevõttele liitumistasu ning vee eest 50 eurot kuus.
Volikogu arutas mullu novembris, kuidas probleemi lahendada. Vallavanem Raivo Uukkivi rääkis, et omanik pole vee-ettevõtjaks hakkamisest huvitatud, ei kavatse teha midagi, et viia rajatised kasutusloa saamiseks vastavasse olukorda. Teda ei saa selleks ka kohustada, sest vee-ettevõtja saab olla vallavolikogu määratud ettevõte.
Konstantin Ivanišvili pakkus 25 kinnistuomanikule pumplat üürile 1000 euro eest kuus või müügiks 60 000 euroga. Omanikud ei olnud kummagi ettepanekuga nõus ning soovisid, et kohus kohustaks veevarustusrajatistega kinnistute omanikku tagama veevarustust. Kohus ei pidanud nõuet küllalt põhjendatuks, menetlusse ei võtnud.
Raasiku vallavalitsuses toimus möödunud aasta 13. oktoobril koosolek kinnistuomanike ja veevarustusrajatistega kinnistute omanike esindajatega. Otsustati, et vallavalitsus küsib varade kohta hinnangu eksperdilt, seejärel otsustatakse, kas minnakse volikogusse ettepanekuga, et vald omandaks veevarustusega seotud kinnistud ja annaks need üle vee-ettevõtjale, kes korraldaks liitumistegevuse ja ka teenuse müügi vastavalt seadusele.
VKM Konsult OÜ eskperthinnangul on omaniku küsitud 60 000 eurot põhimõtteliselt vastavuses vara maksumusega, kuid pole teada kaetud tööde kvaliteet. Eksperdi hinnangul on vajalik lisainvesteering umbes 20 000 eurot, et viia süsteem kasutusloa saamiseks nõutud olukorda.
Vallavalitsus arvutas kokku vajaliku investeeringu ning jagas selle 26 planeeringualal asuva elamukinnistu vahel. Liitumistasuks ühele kinnistule sai 3870 eurot kinnistu kohta. Vallavalitsus saatis kõikidele kinnistuomanikele selgituste ja ettepanekutega kirja, nõusolek tuli 8 kinnistuomanikult, kes on asunud ehitama või kel on majad valmis.
Vallavalitsus valmistas ette eelnõu, mille kohaselt vald ostaks kinnistud, mis seotud veevarustuseks seotud süsteemidega. Vallavanem rõhutas, et veetrassid asuvad teemaal ja kui vald saab nende omanikuks, peab automaatselt hakkama tegelema ka teedega: „See ei tähenda ainult tee hooldust, vaid ka ehituskulu, sest teed pole valmis ehitatud ja seega vajavad investeeringuid. Seda kulu ei ole võimalik maksetena piirkonna elanikelt küsida.”
Ivar Vilberg tegi ettepaneku, et omandamishind ei tohiks ületada 40 000 eurot ning volikogu hääletas selle poolt.
Veevarustuse kinnistute omanikud olid esialgu 40 000 euroga nõus, hiljem lisasid soovi muuta Pärtlipargi maaüksuse sihtotstarve elamumaaks, rajada sinna elamu ja liita see veevärgiga tasuta. Vallavalitsus arutas teemat ja jõudis järeldusele, et üldplaneering ei võimalda väljastada soovitud suurusega hoonele rohevõrgustikus projekteerimistingimusi ega ehitusluba ilma üldplaneeringut muutva detailplaneeringu kehtestamiseta. Vallavalitsus pakkus alternatiivina detailplaneeringu algatamist, kuid lisas, et kuna läbirääkimiste põhjus on vaidlus veevarustusest ja detailplaneeringu menetlus ei võimalda kiiret lahendust, sai vallavalitsus pakkuda detsembri istungil veevarustuse kinnistute ostmist 50 000 euroga.
Volikogu ei toetanud detsembris kinnistute ostmist 50 000 euroga ning jäi 40 000 ostuhinna juurde. Kulli küla kinnistute omanikud pidasid Konstantin Ivanišviliga läbirääkimisi, jõuti kokkuleppele, et lisaks kuuele kinnistule on Konstantin Ivanišvili nõus loobuma ka samas piirkonnas asuvast Pärtlipargi kinnistust, mille sihtotstarve on maatulundusmaa. Kulli küla elanikud ostavad kinnistu 10 000 euro eest ning annavad selle vallale tasuta üle. Ostuhinna osas tehakse nendega tasaarveldus veevärgiga hilisemal liitumisel.
Volikogu muutis veebruari istungil vallavara omandamise otsust, fikseeris ostu-müügitingimused ja hinnad vastavalt veevarustuse kinnistute omaniku, tarbijate ja vallavalitsuse kokkuleppele.