
Õpetaja ja harrastuskunstniku MAARIKA LEKARKINI ningtema kolleegide LIIS LIIVAMÄGI, IRA HAAVISTO ja SIGNE STOKASE näitus on avatud Raasiku rahvamajas.
Raasiku vallas algasid möödunud nädalal valla 25. sünnipäeva pidustused, mis kestavad 9 päeva järjest. Sünnipäevaürituste avalöök oli laupäeval, 4. märtsil, kui Raasiku rahvamajas toimus kunstinäituse „Kodu” avamine.
Harrastuskunstniku Maarika Lekarkini jaoks oli rahvamajas Ernesaksa saalis avatud näitus kuues, teda ja tema loomingut teatakse laiemalt. Seekord otsustas ta, et ei soovi olla näitusel üksi ning plakatile sai kirja – Maarika Lekarkin ja veel kolm andekat oravat. Kes täpsemalt, enne näituse avamist ei selgunudki. Rahvamaja juhataja Helle Vaga lausus, et arvas esmalt – lisaks Maarika Lekarkini töödele on näitusel Raasiku lasteaia Oravake laste joonistused.
Näituse avamisel selgus, et oma töid on andnud vaatamiseks Pähklikese rühma õpetajad Liis Liivamägi ja Signe Stokas Raasikult ning Lendoravate rühma õpetaja-abi Ira Haavisto Suursoo külast. Näitust panid nad koos üles 6 tundi.
Maarika Lekarkin jutustas, et tahtis esile tuua oma andekad, kuid väga tagasihoidlikud kolleegid, kes ei soovinud oma nime isegi plakatile panna: „Ütlesin neile, et peate tooma vähemalt kaks oma tööd. Kui ei too, jätan ainult tühja raami ja kirjutan alla, et kuningas on alasti.”
Oravajütside rühma õpetaja Maarika Lekarkin on maalimisega tegelenud umbes viis aastat, Raasiku lasteaed on täis tema kunsti ja dekoratsioone. Sageli käib ta ringi, mapp kaenlas, ning joonistab nii kodus kui lasteaias koos lastega. Paljud tööd on ta ära kinkinud.
Mõned aastad tagasi Raasikult Arukülla kolinud Maarika Lekarkin ütles, et oli väga rõõmus, kui Helle Vaga palus tuua näituse Raasiku rahvamajja: „Praegune kodu on mul küll Arukülas, kuid omamoodi pere on ka Raasiku lasteaias, kus ma töötan. Pealegi pole kodu ainult inimesed, vaid ka lood ja muinasjutud, mida kodus räägitakse. Kui aga silmad sulen ja mõtlen kodule, tuleb silme ette hoopis lapsepõlvekodu. Siis oligi rohi rohelisem, taevas sinisem, elu muretum.”
Ta jutustas, et näitusel kujutatud maalideks andsid talle inspiratsiooni emotsioonid lapsepõlvest: „Meenus vanaema korjatud, piima ja suhkruga segatud mustikate ja metsmaasikate maitse. Tulid meelde seigad sünnikodust – juuksurist vanaema tegi kodus tööd, vanaisa korjas enne äikesevihma soni sisse õunu, meenus, kui pärast sauna sai pugeda õues kuivanud värskelt lõhnava voodipesu vahele, puude otsas ronimine ja pilvede vaatamine ning jaanipäevad, kui sai panna pähe pärja ja olla poole ööni üleval.”
Eesti Kunstiakadeemias õppinud Signe Stokas andis näitusele kaks maali möödunud suvest – ühel neist on kujutatud Külmaallika metsa, kus jäi suvevihma kätte, teisel on hetk Sambu küla tagant põlluservalt.
Ta ütles, et tema pildid on alati seotud loodusega ja aja mõõtühiku ehk hetkega: „Iga hetk on uus – valgus, värvid, tunne, et miski ei kordu päris täpselt kunagi ehk hetkes seis. Pildid on ka paremad mäletajad, neid vaadates tulevad meelde konkreetse päeva varjud ja lõhnad ning inimesed.”
Harrastuskunstniku Ira Haavisto joonistusi ja kaunistusi on lasteaia seintel palju – sageli palutakse temalt mõnda joonistust ning sageli kingib ta neid lastele. Lisaks teeb ta fotosid ja videosid.
Ta ütles, et saab inspiratsiooni lasteaiast: „Seal on sõbralikud ja naerusuised inimesed, armsad töökaaslased, kes tõid mu ellu värvid. Masendava tooniga söepliiatsid jätan mõneks ajaks sahtlisse.”
Ka Liis Liivamägi joonistab oma hobiks – temalt on näitusel nii lillepilte kui loodusvaateid. Ta ütles, et teda inspireerivad loodus, selle ilu ja värvid: „Aeg-ajalt püüab pilku taevas oma varieeruvate pilvedega, sügisene mets või uskumatult ilus lilleõis. Seda püüangi oma maalides edasi anda.”
Raasiku lasteaia endine direktor Linda Wróbel, kes kõik neli kunstnikku lasteaeda tööle võttis, lausus, et nad on lasteaia pärlid: „Nende kõigiga tekkis mul kohe hea klapp. Liis on konkreetne ja vähese jutuga, kuid hiljem selgus, et väga humoorikas ja hea näitleja. Maarika ei püsi pudeliski paigal, aga tema töödes on peidus tohutu hingesügavus. Ira on lasteaias minu parem käsi – imetlen, kuidas ta kõike märkab, toob igas lapses välja parimad omadused ja küljed. Signe on suure hingega imeline inimene, kelle töid ja tegemisi on tunnustatud varemgi.”
Näituse avamisel mängisid Aruküla ja Raasiku kandleõpilased Piret Sternhofi juhendamisel. Maale saab vaadata Raasiku rahvamajas 13. aprillini.