Põllumajandusminister avas Anija kanala

3302
Lindi lõikasid läbi ASi Tallegg juhatuse esimees TEET SOORM ja põllumajandusminister HELIR-VALDOR SEEDER.

Reedel, 15. juulil avati pidulikult Anijal Talleggi uus sugulinnufarm.

Anijal Pääsusilma kinnistul asuva sugulinnufarmi avamislindi lõikasid läbi põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ja ASi Tallegg juhatuse esimees Teet Soorm.

Anija kanala on Talleggi neljas sugulinnufarm. Esimene oli 2006. aastal valminud kanala Ülgasel Jõelähtme vallas, seejärel hakkasid tööle farmid Koongas Pärnumaal ja Martnas Läänemaal.

Tallegg soetas Pääsusilma kinnistu nelja aasta eest lootuses rajada 2010.-2011. aastaks sugulinnufarm, mis toodaks haudemune. Ehitus algas möödunud aasta novembris ja läks maksma 1 100 000 eurot (17 211 260 krooni). Farmi rajamine on tekitanud kohalike seas vastuseisu ja hirmu elukeskkonna kvaliteedi languse pärast.

Teet Soorm rõhutas oma kõnes, et Tallegg on Eestis ainus suurem linnulihatootja ja uutes farmides on võimalik toota haigustevaba haudemuna. Kõik farmid töötavad uutel printsiipidel. Ta lisas, et tähtsaim on puhtus ning hügieeniline kontroll.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder soovis Talleggile õnne ja jõudu farmi avamise puhul. Ja lisas, et Eestis tarbitakse kanaliha rohkem, kui toodetakse, ja selle tarbimine kasvab.

Minister ei unustanud oma sõnavõtus ka kohalikke elanikke ning ütles, et ehkki kanalale oli vastuseis, loodab ta siiralt, et hirmud end ei õigusta ja inimesed näevad, et kaas­aegset tehnoloogiat kasutades on kanala ohutu.

Helir-Valdor Seeder märkis veel, et kõige enam võidab farmist tarbija, sest toidu kvaliteet on väga oluline. Kuid kindlasti mõjutab see positiivselt ka tootmist, sest ehkki farmis hakkab esialgu tööle kolm inimest, saab sellest kasu laiem ring. Farmide rajamisega antakse tööd ehituses ning kanala olemasolu suurendab tarnet ja toob tulu teraviljakasvatajatele.

Anija vallavanem Tiit Tammaru lausus, et vallaelanikel peab uuest farmist olema rõõmu, mitte muret ning vallavalitsus on teinud Talleggiga koostööd, et keskkonnaaspektid oleksid nõuetekohaselt arvesse võetud.

Farmi tuleb 13 500 lindu, nende eest hoolitsevad töötajad Erle Jõe ja Galina Kolk. Erle Jõe on viis aastat töötanud Ülgase sugulinnufarmis ja tuli nüüd  aastaks  Anija kanalasse, et õpetada välja uus linnutalitaja. Galina Kolk on Anija valla elanik Salumetsa külast. 0,3 kohaga hakkab farmis tööle Aare Kulla Kuusemäe külast. Tema ülesandeks jäävad farmi hooldetööd ja seadmete järelevalve.

Uued töötajad tutvustasid nõudeid, mida farmis tegutsedes tuleb täita. Nad käivad enne tööle asumist duši all ja seejärel panevad selga spetsiaalsed tööriided, sest kanalas peab töö olema võimalikult puhas ja steriilne. Kantakse mütse ja kindaid ning vajadusel näomaske.

Kuidas hakkab kanala mõjutama külaelanike elukvaliteeti ja keskkonda, selgub aja jooksul.

Eelmine artikkelVõõrast murest peab saama kõigi mure
Järgmine artikkelKohalik rahvas ei pääse Kuusalu Alexela tanklasse