Viie kuu jooksul võttis ANU METSAORU rühm Sitsiilias vastu 12 laeva üle 4000 põgenikuga.
„Pilt, mis ma seal nägin – oleks mul olnud mingi ettekujutus olukorrast, aga polnud, seega kogu olukord oli šokeeriv ja paneb tõsiselt mõtlema. Igal seal kohatud põgenikul on oma lugu ja põhjus, miks ta oma kodust on sunnitud põgenema. Kindlasti ei ole enamikud niisama lõbutsemas ega ei otsi ekstreemsusi,” rääkis 13 aastat politseinikuna töötanud Anu Metsaorg, kes osales kuu aega rahvusvahelisel tsiviilmissioonil Itaalias Sitsiilia saarel, kus tema töö oli kohaliku politsei-, piirivalve- ja tolliametkondade abistamine, põgenike vastuvõtmine päästelaevalt, nende registreerimine, fotografeerimine ning sõrmejälgede võtmine.
Anu Metsaorg, kes on olnud ligi 9 aastat ka piirkonnapolitseinik, jutustas, et käis FRONTEX (the European Border and Coast Guard Agency) rahvusvahelisel tsiviilmissioonil Itaalias Sitsiilia saarel, Pozzallos möödunud aasta 4. novembrist 9. detsembrini ning lisas, et osalemine tulenes Eesti julgeolekupoliitika alustest, milles on üks peaeesmärk osaleda rahvusvahelises julgeolekukoostöös ja kriisiohje tsiviilmeetmetes: „Eesti on võtnud kohustuse panustada Eesti ja Euroopa kriisiohje tsiviilvõimete arendamisse, et kaasa aidata demokraatia arengule, rahu kindlustamisele ja riikide sisejulgeoleku tagamisele kriisipiirkondades. ELi tsiviilmissioonide ülesanded on näiteks vaatlustegevus, abi julgeolekusektoris ja õigusreformis, kohaliku politsei-, piirivalve- ja tolliametkondade abistamine, nende ametnike väljaõpetamine.”
Missioonile pääsevad politsei- ja piirivalveameti töötajad – politseiametnikud, migratsiooniameti töötajad, piirivalvurid. FRONTEX määrab missioonid kriisipiirkondadesse, kus on abi palutud teistelt Euroopa Liidu riikidelt.”
Kodusadam Pozzallo
Anu Metsaorg sõnas, et missioonile pääsemiseks pidi olema võõrkeelte oskus – kas inglise või prantsuse keel, kandidaadil peavad olema läbitud koolitused: „Minul on läbitud ASYL koolitused ja mitu astet missioonikoolitustel, samuti elupäästva esmaabi koolitus lahinguolukorras, olen ASYL reservametnik politsei- ja piirivalveametis.”
Ta lisas, et ilma kogemuste ja erialase ettevalmistuseta ei oleks missioonile suundujatest seal erilist abi: „Missioonil on hea, kui inimene teab juba, mida ta tegema hakkab. Koolitamise jaoks ei pruugi aega leiduda, kui tööd tuleb pidevalt juurde.”
Koos Anu Metsaoruga oli missioonil veel üks eestlane, kolleeg Harku kinnipidamiskeskuses. Meeskonnas olid veel kaks rumeenlast, neli kolleegi Austriast, kaks Saksamaalt, kaks Hollandist, üks Marokost, üks Poolast, kaks Prantsusmaalt. Politseinikke oli kogu grupis kokku kaks, teised olid piirivalve- ja migratsioonivaldkonnast.
Anu Metsaorg lausus, et ükski tööpäev polnud tavaline: „Tuli varakult ette teade selle kohta, et laev on sadamasse teel ning kui palju on seal pardal inimesi. Vastavalt sellele tulid korraldused ja tööülesanded. Kui juhtus, et paar päeva ei olnud laeva tulemas, tuli olla valves töökohal või oma elukohas. Teade võis tulla igal ajal ja tuli olla valmis kohe reageerima.”
Ta lausus, et laevu tuli vahel üle päeva, mõnikord üle kahe või kolme: „Minul tuli selle aja jooksul vastu võtta 12 laeva ja üle 4000 põgeniku. Võtsime nad laevalt vastu, koos Rumeenia kolleegiga kontrollisime põgenike randmel oleva märke järgi numbri, andsime fotografeerimiseks järjekorranumbri, siis neid pildistati ning paigutati bussidesse ja toimetati keskusesse, kus nad said pesta, puhtad riided ning süüa. Siis registreerisime nad ja võtsime sõrmejäljed. Pärast toimetati põgenikud bussidega peatumiskohtadesse.”
„Tööpäeva pikkus olenes, kui palju oli laeval põgenikke, kuidas nad tegid koostööd, kui haiged või kurnatud olid, palju nad meist aru said. Üldjuhul tegime kuni 600 põgeniku protseduurid ühe tööpäevaga, mis kujunes vahel väga pikaks ja kurnavaks meile, aga ka põgenikele.”
Ta kirjeldas, et kodusadam oli Pozzallo, kuid käidi ka Catanias ja Augustas abiks: „Arvutid ja sõrmejäljesedmed pandi ajutistesse telkidesse või konteineritesse, hiljem korjati kokku, seega oli liikumist oma tehnikaga palju.”
Ohtlikke olukordi, kus oleks pidanud oma elu või tervise pärast kartma, Anu Metsaorul ei olnud. „Põgenikud olid üldjuhul merel loksumisest läbinisti külmunud ja nälginud, paljud haigestunud, kurnatud ja väsinud, seega ilmselt oli ka nende soov saada turvalisse ja sooja kohta puhkama.”
Koostöö teiste kolleegidega klappis tal suurepäraselt: „Igaüks tegi oma osa ja ilma teiseta ei saa keegi korrektselt ega sujuvalt oma tööd teha, ülesanded jagunesid sujuvalt vaikival kokkuleppel, igaüks võttis endale ühe osa. Oli meeskonnatöö, kus keegi ei pea midagi seletama ega selgitama ja meeskond on äärmiselt oluline. Saime itaallastega rääkida, kuidas on elu neil ja kuidas meil. Suurt vahet ei ole, märkasin, et seal pole alkoholi liigtarbimist. Ei näinud kordagi ühtegi kaklust ega muud kuritegevust. Inimesed on sõbralikumad.”
Ta rääkis, et vahel oli ka vaba aega: „Ümberkaudsed vaatamisväärsused ja linnad saime külastatud. Loodus ja kultuur, ka liikluskultuur on teistsugune, ainult lihtsast autosõidust sai elamuse, mida kodus ei ole võimalik. Kõige suurem elamus oli Etna vulkaan ja käik pealpool pilvi.”
Anu Metsaorg sõnas, et missioon kinnistas – ei tohiks anda hinnanguid: „Kellelgi ei ole õigust rääkida teistest laimujutte, seda enam, et ei tea tegelikku olukorda ja põhjuseid. Igaüks proovigu esmalt oma elu elada.”
Ta lisas, et soovib minna uuesti missioonile: „Esimese info kohaselt saan minna lähikuudel Kreekasse.”