Pikavere robootikaring ja Mistra- Autex AS hakkavad tegema koostööd

2436

Robootikaringis käivad Pikavere lasteaia-algkooli pooled õpilased.

Möödunud teisipäeval tutvustasid Pikavere robootikaringi õpilased ja õpetaja Karri Urban pärast Raasiku valla ettevõtlus- ja arengukava koosolekut, millega nad ringis tegelevad ning Mistra-Autex ASi juhataja Priit Tamm andis ettevõttelt üle kingituse, et toetada robootikuid.

Robootikaring alustas tegevust 2011. aastal Tiigrihüppe programmi toetusel, möödunud sügisel jõudsid õpilased üle-eestilise robootika võistluse First Lego League finaali. Võistlemas käisid 5 noort.

Teisipäeval rääkisid Peedu Siimo, Andre Loikmann, Ignar Fjodorov ja Jürgen Sepp robotkuke projektist, mis tõi neile võistlusel edu.

Seejärel näitasid õpilased robotite sumomaadlust ning lõpuks tehti väike võistlus, kes suudab nutitelefoniga robotit liigutades etteantud raja kõige kiiremini läbida. Pikavere robootikaringi esindas selles võistluses Joosep-Gre Kallaste, külalistest võtsid osa Priit Tamm ja Ülle Rajasaar. Kõige kiiremini läbis raja Joosep-Gre Kallaste.

Seejärel oli kingituste jagamise aeg. Mõte toetada robootikaringi tuli Mistra-Autex ASi juhatajal märtsis, kui Raasiku valla sünnipäeva raames toimus vallamajas ettevõtluspäev. Ka seal demonstreerisid robootikaringi õpilased oma oskusi.

„Kuna ma pole Raasiku valla elanik, siis ei olnud aimugi, et Pikaveres sellist asja tehakse. Mõtlesin, et just seda meil ongi vaja – toetada tehnikahuviliste järelekasvu. Pidasin ettevõttes teistega nõu ja pean tunnistama, et keegi isegi ei kahelnud, kas toetada või mitte. Esimene kord, kus kõik ütlesid, et teeme ära,“ rääkis Priit Tamm ja lisas, et on hea, kui leidub fanaatikuid, kes selliseid huviringe veavad, ja lapsevanemaid, kes lasevad lastel ringides käia.

Enne kingipaki tegemist arutati õpetaja Karri Urbaniga, mida neil oleks vaja. Samuti uuriti Tallinna Tehnikaülikooli robootikutelt, millised asjad võiks kingipakis olla. Selgus, et TTÜ esimese kursuse tudengid kasutavad robotite valmistamiseks samasugust tehnikat, mida Pikavere kooli õpilasedki.

Kingitus oli pakitud mistra valgest vaibamaterjalist tehtud kotti, mille peal kirjas 5+.

„Selleks, et te ainult viisi saaksite,“ ütles Priit Tamm kingitust üle andes.

Pakis oli sülearvuti koos hiire ja vajalike programmidega, kaks legokomplekti robotite valmistamiseks, akud ja akulaadijad ning kaks raamatut robotite programmeerimisest.

Karri Urban ütles, et nad on kingituse eest väga tänulikud: „Arvutit oli vaja, muidu pidime mõnelt õpetajalt küsima. Võistlustel käies on ka hea, kui arvuti kaasas, sest mõnikord on vaja midagi parandada või muuta.“

Legokomplektide kohta sõnas ta, et need on väga korralikud ja annavad piiramatult võimalusi. Näiteks on samade vahenditega võimalik ruubiku-kuubik kuue sekundiga kokku panna. Praegu olid neil ringis tarvitusel samasugused komplektid, kuid õpilasi käib palju ja tehakse erinevaid asju, siis tuli pidevalt üks robot lahti võtta, et teine kokku panna. Nüüd, kui vahendeid on rohkem, ei tohiks sellega muret olla.

Kingituseks saadud kaks raamatut on ainukesed eestikeelsed robootikaõpikud.

„Teen need kõigepealt endale selgeks. Üks on C-keelest, see on natuke keerulisem programmeerimiskeel, mida me veel kasutanud ei ole,“ rääkis õpetaja.

Robootikaringis käib praegu 15 õpilast, mis on ligi pool Pikavere kooli õpilaste arvust. Osalevad kõikide klasside lapsed, esimesest kuuendani.

„Esimese ja teise klassi lastega põhiliselt ehitame, suurematega programmeerime. Aga tegelikult piiranguid ei ole,“ selgitas Karri Urban.

Robootikaringis on põhiliselt poisid ja vaid üks tütarlaps, Kelli-Mai Maasik.

„Tüdrukutel on ilmselt teised huvid ning ringide ajad kattuvad ka, vist tantsimine on samal ajal. Robootikasse on kõik soovijad oodatud,“ ütles Karri Urban.

Pikavere kooli direktor Maiu Plumer jutustas, et õppekava toetava robootika- ja nuputamisringi tegevus on tublisti kaasa aidanud õpilaste matemaatilistele oskustele: „Tartu Ülikooli Teaduskooli korraldatud vabariiklikul Känguru võistlusel saavutati sel kevadel väga häid kohti. Tänu robootikale pole matemaatika enam pelgalt kuiv teadus, vaid leiab huvitavat ja praktilist rakendust.“

Varsti ootab robootikaringi õpilasi ees käik Tallinna Tehnikaülikooli, minnakse vaatama, kuidas tegutsevad sealsed robootikahuvilised. Robootikute õppekäikudele ja võistlustele sõite on valmis edaspidi toetama Mistra-Autex AS.

Eelmine artikkelKehra külas põles kulu
Järgmine artikkelPõhja-Eesti kohaliku toidu märgis – Arenduskoda laiendab projekti üle Harju- ja Virumaa