ENN KIRSMAN: „Koostame valla valitsemiskava.“

2080

Kuusalu vallavolikogu esimees ENN KIRSMAN, olite 11 aastat volikogus opositsioonis ja nüüd juhite valda koos inimestega, kellega jõudsite istungitel vastasseisu, kritiseerisite nende seisukohti?

Kuusalu vallavolikogu esimees ENN KIRSMAN.

„Viimased viis-kuus aastat olime konstruktiivses opositsioonis. Kuusalu ja Loksa valdadest loodud ühendvalla esimesed aastad nii konstruktiivsed ei olnud, alates 2007. aastast sai opositsioon võimaluse olla otsustusprotsessis algusest peale.

Valijatelt kõige suurema häältesaagi kogunud isik opositsioonist oli esindatud vallavalitsuses, kuigi polnud koalitsioonileppega seotud ega kandnud valitsusvastutust. Alguses oli esindajana vallavalitsuses Madis Praks, hiljem Kaupo Parve. Olime koalitsiooniliikmetega samas infoväljas, ideede sünni juures. Raske on olla sellisel juhul destruktiivses opositsioonis.

Enne saime plaanidest teada istungi kutsetega kaasas olnud eelnõudest. Vallas oli ühe valimisliidu enamusvalitsus, meil ei jäänudki muud üle, kui näidata, et võib ka teisiti, ja teha kriitikat. Mõnes mõttes on ju poliitika ka teater, olenevalt olukorrast.“

Olete öelnud, et Eestis on selline konstruktiivne opositsioon ainulaadne.

„Jah, pole kuulnud, et midagi sellist mujal oleks. Šveitsis on minu meelest seaduses kirjas, et kõik juhtivad kohad laienevad valitutele proportsionaalselt.

Kuusalu vallas teisenesid tänu unikaalsele poliitikale mitmed plaanid normaalsemaks. Näiteks Kuusalu Soojuse mõlemad saagad – sai opositsioonis olles tõsiselt arutatud, alternatiive pakutud. Lõpuks hääletasime volikogus küll ettevõtte toetamise otsuste vastu, aga need tulid esialgsetest oluliselt paremad.“

Uues koalitsioonilepingus on nimeliselt, et pakute vallavalitsuse kohta IRLi nimekirjast Mait Kröönströmile?

„Tema sai IRLi nimekirjast kõige rohkem hääli. Kahjuks ta teatas, et ei võta pakkumist vastu. On kahetsusväärne, kui konstruktiivse opositsiooni traditsioon lõpeb. Küsimus on selles, mis hetkest saab info opositsioonile avalikuks, kui palju on võimalust sisuliselt kaasa rääkida.“

Koalitsioonilepingu järgi saab Reformierakond volikogu aseesimehe, vallavalitsuse liikme ja majanduskomisjoni esimehe kohad. Üks vallavalitsuse koht jääb nüüd tühjaks, kas pakute reformikatele?

„Ei ole seda veel arutanud. Üks variant on, et jääbki neljaliikmeline vallavalitsus.“

Koalitsioonileping on pikk ja põhjalik, loetletud on tegevused, investeeringud, lisatud summad. On see Ühiselt Kodu laiendatud programm?
„Kõik meie lubadused on lepingus, ühestki pole pidanud loobuma. Lisaks Reformierakonna lubadusi.

Juures on prognoositavad summad, sest pole mõtet jagada lubadusi, kui ei tea, mida maksavad. Tahame koostada valitsemiskava koos tähtaegadega, valijad saavad jälgida. Oleme otsustanud ajada asju avalikult. Koalitsioonilepinguga saab tutvuda Ühise Kodu veebilehel ja valla kodulehel.“

Varem rääkisite IRLi liikmena, kuidas erakonda kuuluvad inimesed ei tohiks kandideerida valimisliidus, aga nüüd kuulutasite Ühise Kodu kohta, et olete alternatiiv parteide nimekirjadele ja keskkontorite võimust vaba. Kuidas seda selgitate?

„Viimased kolm aastat püüdis me volikogus olnud riiklik lepitaja Henn Pärn tulutult käivitada IRLi Kuusalu osakonna tööd. Vallas on kirjade järgi IRLi liikmeid üle 50. Ühiselt Edasi valimisliidu IRLi liikmed ignoreerisid meie püüdlusi erakonnaelu käima panna.

Kui riiklik lepitaja ütleb, et seda parteid kohapeal ei ole võimalik üles ehitada, siis pole põhjust tulla valimistele partei nimekirjaga. See on kunstlik, silmakirjalik ja erakonna põhikirjaga vastuolus. Ligi aasta tagasi avaldas IRLi Kuusalu osakonna juhatus: Henn Pärn, mina, Ott Sandrak, Signe Roos ja Ivar Adler soovi tagasi astuda, vabanedes sellega osakonna juhtimise kohustusest. Minule teadaolevalt pole asemele uut juhatust valitud, sisuliselt on IRLi Kuusalu osakond lakanud olemast.“

Kas Meie Kodu ja Ühiselt Edasi võitsid või kaotasid, kui moodustasid valimisliidu Ühine Kodu?

„Sedasi ei saa küsida. Kui augustis lauritsapäeva paiku otsustasime ühise valimisliidu moodustamise, lakkasid Meie Kodu ja Ühiselt Edasi olemast. Kui keegi väidab, et liitumine oli varem kokku lepitud, pole õige. Kuni augustini oli laual ka variant, et kumbki liit jätkab.

Üks mõte oli panna uuele valimisliidule nimeks Ühiselt Edasi ja Meie Kodu Liit, aga seadusepiirid jäid ette, Ühiselt Edasi esindajad Herko Sunts ja Kunnar Vahtras oleksid pidanud sellele oma allkirjad andma.“

Eelmine artikkelTeeme koos riigi, Stenbockide ja vallaga Kolga mõisaansamblist Lahemaa rahvuspargi uue keskuse
Järgmine artikkelJoaveski rahvamaja avapeol mängis legendaarne bänd VESKIPOISID