Pikavere mõisas on üle 10 aasta taas päkapikumaa

2200
Jõulumemm ALICE SUURKUUSK ja jõuluvana MARKKO MAASIK panid Aruküla lapsed kingituste eest laulma, luuletusi lugema ning tegid nendega laulumänge.

Mõisahoone on nädalaks jõulurüüs – juhtpäkapikk viib lapsi kolme tunni jooksul 5 töötuppa.

Esmaspäeval, 12. detsembril seisid Pikavere mõisa väravas viis juhtpäkapikku Ave Laidma, Inga Maasik, Helju Kadakas,Laur Nappus, Teet Raudsep, kes tervitasid Aruküla lasteaia lapsi ning viisid nad retkele läbi jõuluehteis päkapikumaa, kus sai mängida, meisterdada, pilli mängida, jõuluvanale luuletust lugeda. Sama stsenaariumi järgi toimetab päkapikumaa järgmise nädala teisipäevani, kokku kuuel päeval. Osalema on registreeritud üle 500 lapse.
Kümmekond aastat tagasi olid Raasiku vallas Pikaveres jõulude ajal väga populaarsed päkapikumaad, mille korraldamisse oli haaratud nii koolipere kui külarahvas. Kuigi 2006. aastal traditsioon katkes, räägiti ja meenutati päkapikumaad sageli ka hiljem.
MTÜ Pikavere Mõis ja koolijuht Helju Kadakas otsustasid, et tänavu tuleb populaarne traditsioon taaselustada, sest peale on kasvanud uus põlvkond: „Tahtsime võtta vana ja nostalgilist ning lisada uut ja põnevat. Oli tore, et tuli nii palju abikäsi – koolipere, lapsevanemad, külaelanikud. Tegime ajurünnaku ning leidsime palju huvitavaid ideid. Mitmed vilistlased, kes olid kunagi päkapikumaa külalised, olid nüüd korraldusmeeskonnas.”
Tänavuse päkapikumaa niiöelda katsejänesed olid Aruküla lasteaia Rukkilill lapsed Karukella, Piibelehe, Meelespea ja Sinilille rühmast. Iga grupp sai endale juhtpäkapiku, kellega käisid kordamööda läbi Lumeeide jututare, Piparkoogikoja, Jõulusoku varakambri, Muusikaaida, Jõuluvana ja Jõulumemme kambrikese. Igas toas oli aega umbes paarkümmend minutit. Kui kõik toad läbi käidud, esitasid Pikavere koolilapsed saalis Helju Kadakase lavastatud näidendi „Nõiamoori jõuluvemp”.
Aruküla lapsed olid pärast töötubades käimist elevil – lemmikutena nimetati jõuluvanalt saadud kingitusi, piparkookide tegemist ning jõulusokuga müramist. Õpetajad laususid, et nii põnevat päeva ja läbimõeldud korraldust ei julgenud nad loota. Kiideti dekoratsioone – kaunistatud olid kõik detailid ukselinkidest lambikupliteni.
Pikavere kooli hoolekogu esimees, MTÜ Pikavere Mõis juht Alice Suurkuusk oli rahul, et ettevalmistused jõulumaaks sujusid hästi: „Meil oli väga töine meeskond, kes toimetas ööd-päevad mõisas, eesotsas andekad visionäärid Helju Kadakas ja Arno Vorsman. Kunagine päkapikumaa oli ülipopulaarne, kuid vanal rasval liugu lasta me ei tahtnud.”
Ta sõnas, et päkapikumaa näitas, kuidas panna koostööd tegema MTÜ, koolipere ja kogukond: „Usun, tõestame jälle, et ääremaal käib elu täiel rinnal.”
Päkapikumaa sissepääsutasu on 7 eurot lapse kohta, mis on Alice Suurkuuse sõnul võimalikult soodne: „Kuna teeme seda kõike vabatahlikult, ilma töötasuta, saame pakkuda piletiraha eest lastele palju põnevat.”
Alice Suurkuusk oma jõulumemme rolli ning laulumänge palju harjutama ei pidanud, kuna on olnud gaidide juhendaja. Ta kiitis ka head klappi jõuluvana kehastanud Markko Maasikuga.
Jõulumemme tuleb Alice Suurkuusel mängida kokku kuus korda ligi kolm tundi järjest: „Mu igapäevatöö on Tallinnas, kuid sättisin selle nii, et ükski jõulumaa päev vahele ei jää.”
Helju Kadakas lausus pärast päkapikumaa esimest päeva, et tagasiside oli positiivne: „Tegime juba ajakavasse parandusi ja täpsustasime tegevusi. Olen kogu aeg öelnud, et pole mõtet teha säästu-jõulumaad nii, et paneme ainult mõne dekoratsiooni. Siis võib jätta üldse tegemata. Tahtsime, et iga detail, liikumine ja tegevus oleks viimistletud ja läbi mõeldud.”
Pikavere jõulumaad tulevad gruppidena külastama lapsed Raasiku valla koolidest ja lasteaeadest, Rae ja Kose vallast, Paldiskist, Albust, Ruilast ja Keila-Joalt. Lisaks on oodatud üksikkülastajad.