Pikavere loodusraja avamise puhul pandi kasvama puud

2283
KADRI VIIRA, RAIVO UUKKIVI, RIINA ALATALU ja ARDO NIINRE panind tammetõrud ja kastanimunad mulda.

Mõisakoolide projektis osalev Pikavere lasteaed-algkool avas näituse ning loodusõpperaja.

Raasiku valla Pikavere külas on mitmeid aastaid räägitud, kuidas leiaks mõisakoolile rohkem rakendust ning muuta see kogukonna­elu keskuseks. Lasteaia-algkooli endise direktori Maiu Plumeri juhtimisel kirjutati projekt Euroopa rahastusprogrammi „Mõisakoolid – säilitamine läbi kasutamise“, mille abil jõudis 11. oktoobril Pikaverre mõisakoolide ajutine näitus ning avati loodusrada.
Loodusrada asub Pikavere mõisapargis ja selle ümbruses. Rajal on 8 punkti, igas mõni õpetlik ülesanne – saab avastada oma ilmatunnetust, tuhnida mullas ja vaadata sealseid elanikke, tutvuda pargipuude, tiigi, allika ja aiamaaga.
Projekti eestvedaja, lasteaia-algkooli hoolekogu liige Alice Suurkuusk sõnas, et on plaanis koolitada kaks õpetajat, kes hakkaksid lastega rajal õpperinge tegema: „Meil on töölehed erinevas vanuses lastele, kes hakkaksid koos juhendajaga rada läbima, tegema punktides katseid ning lõbusalt õppima. Esialgu on plaanis tuua rajale oma Pikavere, Aruküla ja Raasiku lapsed, hiljem ka väljaspoolt valda.“
Raja avamine oli Pikavere kooli saalis, kus kultuuriministeeriumist kultuuriväärtuste osakonna nõunik Riina Alatalu, vallavanem Raivo Uukkivi, abivallavanem Ardo Niinre ja Pikavere lasteaia-algkooli juht Kadri Viira külvasid mullapottidesse kastanimunad ja tammetõrud.
Alice Suurkuusk märkis, et see on alternatiiv avamistseremoonia pidulikule lindilõikamisele: „Pottide eest hakkavad hoolitsema lapsed ning kevadel istutame puud mõisaparki.“
13. oktoobril oli Pikaveres ka teine avamine. Mõisa saalis on Norra saatkonna näitus „Mõisakoolid – särama löödud pärlid“, kus fotode ja tekstidega antakse ülevaade taastatud Eesti mõisahoonetest, mis on aktiivselt kasutuses. Näitus on Pikaveres avatud novembri lõpuni ning liigub seejärel   edasi   järgmistesse   mõisatesse.
Avamispeol olid meisterdamise ja robootika töötoad, Aare Baumer Energia Avastuskeskusest tegi teadusteatrit, Pikavere lapsed esitasid näidendi.
Kohalike elanike hulgas Norra projektiks kutsutav ettevõtmine sai hoo sisse käesoleva aasta märtsis, kui vald allkirjastas kultuuriministeeriumiga lepingu, millega anti Raasiku vallale toetust 50 902 eurot. Projekti rahastavad Norra, Island ja Liechtenstein, kes ei kuulu Euroopa Liitu, kuid saavad selle abil osaleda majanduspiirkonna tegemistes.
Pikavere on mõisakoolide projektiga poole peal. Mõisas töötab ürituste ajal kohvik, toimuvad perepäevad ja külaturud, koolis on kandleõpe. Järgmisesse aastasse jääb ettevõtluskoolituste korraldamine.
Vallavanem Raivo Uukkivi sõnas, et projekti täitmine on aidanud tugevdada kogukonda: „Kui Maiu Plumer lahkus, leidsime uue projektijuhi Alice Suurkuuse, kes on kogukonna liige ning projektile palju jõudu andnud. Perepäevad, kaltsumaaniad ja teised üritused näitavad, et kogukond on tugev.“
Kultuuriministeeriumi esindaja Riina Alatalu ütles, et projektiraha saavad 15 riiki Euroopa ida- ja lõunaosast: „Pikavere projekt on mitmetahuline  ja  nutikas.  Kool  on tänapäeval  mõisale  parim  kasutus,   et   hoida   uksed   avatuna.   Mõisakoolid pole kokkuhoiukoht.“

Eelmine artikkelKuusalu valla külavanemate koosolek turvalisusest
Järgmine artikkelKuusalu, Anija, Raasiku valla ja Loksa linna kohad OVde võimekuse edetabelis