Pühapäeval, 3. juunil tuli Pikavere uus näitetrupp Harju-Jaani kihelkonnapäevade kunstide päeval välja esietendusega.
Näitetrupi juhendaja, Pikavere kooli endine õpetaja Vaino Napp rääkis, et näiteringi loomise mõte on tal olnud juba kaks aastat – sellest peale, kui koolitöölt lahkus.
„Varem ei saanud kuidagi mõtet ellu viidud, kuid nüüd tekkis kindel ajend – kirjanik Veera Saare 100. sünniaastapäev,“ ütles ta.
Märtsis käis Vaino Napp kirjaniku sünniaastapäeva tähistamisel Jänedal ning kuna oma kodukandis ei kavandatud Raasiku valla aukodaniku sünniaastapäeva puhul pidustusi, otsustas ise pühendada sellele näitemängu.
Viis aastat tagasi mängis Vaino Napp Kiviloo mõisa õues professionaalse lavastaja käe all ja koos kutseliste näitlejatega Enn Vetemaa tükis „Roosiaed“. Huvi teatritegemise vastu oli tal juba varem – oma Pikavere õpilastega tegi ta aastaid näitemängu.
„Need ei jõudnud küll kooli seinte vahelt kaugemale, mängisime oma saalis, vaatas koolipere ja ka mõned lapsevanemad,“ sõnas ta.
Pärast Jänedal-käiku rääkis ta ideest endistele õpilastele ning näitemänguhuvilistele kunagistele kolleegidele: „Kõik nad tulid mu mõttega kaasa. Võtsingi siis „Ukuaru“ kätte ja kirjutasin ise selle põhjal stsenaariumi, näidendina seda ju pole, on vaid filmistsenaarium.“
Proove alustati koolimajas
Peategelasi Minnat ja Akslit mängivad „Ukuarus“ Susanne Leene Lepikult ja Sander Nahkor – mõlemad Pikavere kooli ja Vaino Napi endised õpilased, nagu ka Keldriaugu metsavenda mängiv Karri Urban. Peale nende teevad Pikavere trupi esimeses lavastuses kaasa Marie Reinike, kooliõpetajad Helju Kadakas, Tiina Tomingas ja Arno Vorsman, lapsevanem Markko Maasik ning 3. klassi õpilane Andre Loikmann.
Proovidega alustati aprilli lõpus Pikavere koolimajas, kui läks soojemaks, harjutati mõned korrad ka Perila mõisapargis.
„Teadsin, et siin on kihelkonnapäevade kunstidepäev, enne küsisin Margit Eerikult, kas ta võtab meid sel päeval mängima,“ ütles lavastaja.
Ta lisas: „Nagu alati, läks lõpuks kiireks. Laupäeval tegime suure külmaga veel pool päeva proovi. Taganeda polnud enam kusagile, kuigi ninad olid sinised ning sooja jooki kaasas ei olnud. Põhimure oli saada liikumised paika. Laval on lihtsam, kuid väljas on vahemaad suured, peab palju ja kiiresti liikuma, et ei tekiks tühje auke.“
Trupi liikmed kiitsid lavastajat, kes on andnud võimaluse neile ka ise improviseerida ning rõhutab, et täpsest tekstist kinnipidamisest olulisem on õige meeleolu loomine.
Kostüümid on enam-jaolt näitlejate enda kodust leitud, rekvisiidid tõi lavastaja oma koduõuest või laenas naabritelt.
Etendus kestab umbes 40 minutit. Nii lavastaja kui osatäitjad kinnitasid, et on valmis seda veel mängima, kui vaid kutsutaks. 5. augustil on Harju-Jaani kihelkonnapäevade folgipäev, arvatavasti etendub „Ukuaru“ ka seal. 27. juulil on Härma külas Raasiku valla suvespordipäev, kui korraldajatel on huvi, on trupp valmis ka siis esinema.
„Üks mõte on seda mängida ka Pikavere kooli õues,“ sõnas Vaino Napp.
Kihelkonnapäevad 10. korda
Peale Pikavere ja Härma külavanemate Tõnu Suurkuuse ja Kristiina Maripuu tänas harrastustruppi ka kümnendat korda toimunud Harju-Jaani kihelkonnapäevade korraldaja Margit Eerik.
„See etendus oli tänase kunstidepäeva oluline osa,“ märkis ta ning tänas lavastaja Vaino Nappi eraldi veel kümneaastase koostöö eest kihelkonnapäevade läbiviimisel.
Ka pühapäevane kunstidepäev algas ajaloo tutvustamisega. Nagu eelmistel aastatel, rääkis Vaino Napp kohast, kus parasjagu oldi. Ta jutustas Harjumaa ühe vanima mõisa, Perila, ja kogu piirkonna ajaloost.
„Pidin rääkima kümme minutit, kuid kulus terve tund ja rahvas kuulas huviga,“ lausus Vaino Napp.
Seejärel toimus Darja Verpsoni juhendamisel akvarellimaali töötuba ning Mait Eerik õpetas primitiivkeraamika tegemist. Keraamika töötoas valminud esemed lähevad kihelkonnapäeva folgipäeval, 5. augustil maapõletusse.
„Valdavalt osalevad kunstide päeva töötubades ikka kohalikud inimesed. Kuid maalimas käib juba aastaid valdavalt sama seltskond – näiteks kunstiõpetajad Kehrast. Oleks põnev teha näitus kõigist nendest töödest, mis nad on maalinud erinevates kohtades,“ lausus Margit Eerik.
Ta lisas, et 2003. aastal alustatud Harju-Jaani kihelkonnapäevade raames on piirkonna mõisad ja põnevad paigad nüüd enam-vähem läbi käidud: „Usun, et oleme täitnud eesmärgi jõuda lähemale oma juurtele. Kas kihelkonnapäevade traditsioon jätkub, ei tea veel, kuigi huvitavaid kohti siin on. Tänavused suuremad ettevõtmised on veel ees – juulikuus toimuvad suvelavastused Birkenruh´mõisaõues.“