Piibe maantee ääres tervitab Anija valda sisenejaid Anija Eit

3343
Möödunud reedel, 25. septembril kella 15 paiku: Anija Eit koos avamisele tulnud rahvaga.

4,5 meetri kõrgune Anija Eit avati Piibe maantee ääres veidi enne Jägala-Kose maanteed pidulikult reedel, 25. septembril.

Selfisid tegi ka valla turismilogo autor, kunstnik AVE NAHKUR (paremal) koos tütre EVA DVORJANINOVIGA.
Selfisid tegi ka valla turismilogo autor, kunstnik AVE NAHKUR (paremal) koos tütre EVA DVORJANINOVIGA.

Anija valla tellimusel rajati maantee äärde väike parkla, kus on neli autokohta ning puidust laud, et möödasõitjad saaksid einestada ja kohvi juua. Platvormil parkla kõrval on 4,5 meetrit kõrge ja ligi 3,5 meetrit lai metallist ja polüetüleenist ilmastikukindel Anija valla turismilogo – seenekorviga Anija Eit, mille põllel on silt „Tere tulemast!“ ning Anija valla kolm vapihane.
Anija Eide kõrval on valla turismikaart koos fotodega. Kaardi tegemiseks  eraldas  kohaliku  oma­algatuse programm MTÜle Anija Mõis 2000 eurot.
Tänavakividest platvorm, millele Anija Eit ja turismikaart „Anija – Kõrvemaa värav“ püstitati, on sümboolselt jagatud kaheks: ühele poole on kirjutatud Anija, teisele Jõelähtme vald. Kuna teeäärne peatuskoht on kahe valla piiril, on seal kavandatud koht ka Jõelähtme valla kaardile.

Anija Eit tahab rahvaga selfisid teha
Anija vallavanem Arvi Karotam rääkis – kui alustati valla turismi arengukava koostamist, oli eesmärk leida vallale mõni eriline kujund, mis seda teistest valdadest eristab. Kuna oma vallas elav kunstnik Ave Nahkur oli teinud juba üle Eesti tuntuks Meie Küla Eided, tekkis turismi arengukava töögrupis mõte, et see eit võiks olla ka Anija valla sümbol.
„Ta on külalislahke, abivalmis, hea huumorimeelega ja töökas. Sellepärast on tore, et tema käeviibe kutsub nüüd inimesi Anija valda külastama ja ka siia elama,“ lausus vallavanem ning tänas kõiki, kes tulid ettevõtmisega kaasa.
Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja kiitis naabervalda hea algatuse eest ning avaldas lootust, et Anija Eide juures hakkab edaspidi peatuma palju inimesi, et lauakese ääres einestada ning tutvuda kahe valla kaartidega.
Suurematele asjaosalistele kinkis Arvi Karotam väikesed Anija Eided – Triinu Allipere õmmeldud kohvikannu soojendajad. Anija Eit Margit Aasmaa elavas kehastuses tänas abilisi kallistusega. Seejärel võtsid HC Kehra noored käsipallurid eide põlle eest kasepuud ning Anija Eit oli sümboolselt avatud. Anija mõisa kohviku naised pakkusid pirukaid ja kisselli.
Inimestel soovitati teha Anija Eide juures selfiesid ehk mobiiltelefoniga fotosid iseendast koos Anija Eidega ning riputada need üles valla Facebooki lehele. Esimene pilt, mis sinna jõudis, oli  vast­avatud parkla juurde kuused istutanud haljastusettevõtja Hannes Pikkeli oma, sellele lisati kiri: „Anija Eit tahab oma valla rahvaga selfisid teha.“ Pilte koos Anija Eidega tegid avamisel ka teised.

Eided iga turismiobjekti juurde
Riigikogu liige Tanel Talve ütles Sõnumitoojale, et valla turismikava koostamine oli pärast valimisi üks esimesi asju, mille ta pärast kohalikke valimisi Anija vallavolikogus algatas.
„Kutsusin ühe laua taha kokku need, kes meie piirkonnas vähegi tegelevad turismiga, et mõelda, kuidas saaksime ühiselt Kõrvemaa turismipiirkonda turundada, müüa ja tutvustada,“ sõnas ta.
Neis töögruppides tekkis idee võtta valla turismilogona kasutusele Ave Nahkuri loodud eidekujund.
„Ei mäletagi, kes selle esimesena välja pakkus. Mina ise kellelegi pinda ei käinud ega altkäemaksu pakkunud,“ naeris kunstnik.
Raudojal elav Ave Nahkur jutustas, et Piibe maantee äärsetes külades on eide-teemat kasutatud juba mitu aastat ning kuidagi ise­enesest aina kaugemale levinud. Kodukandi tee äärde püstitatud suure Anija Eidega jäi kunstnik rahule, kiitis, et see on väga vahva: „Oleks muidugi veel ägedam, kui ta oleks ümaram ja ka külgedelt koos.“
Vallaarhitekt Inga Vainu sõnul oligi esialgu soov tellida Anija Eidest volüümikas 3D variant, kuid seda ei olnud vastuvõetava hinna eest valmis tegema ükski firma.
Anija Eide ja turismikaardi tegemine ning parkla rajamine läksid kokku maksma ligi 35 000 eurot, sellest kulus Anija Eide tegemiseks 7800 eurot. Valla tänavuses eelarves oli Anija Eide ja valla turismikaartide paigaldamiseks 12 000 eurot, lisaeelarvega eraldati parkla tegemiseks 15 000 eurot. Jõelähtme vald on lubanud osaleda 5000 euroga, KOP eraldas turismikaardi tegemiseks 2000 eurot.
Sama suured Anija Eided on edaspidi plaan panna veel kahe Anija valda suunduva maantee äärde. Kohad pole veel otsustatud, kuid vallavanema arvates võiks eit Piibe maantee ääres tervitada ka Aegviidu poolt tulijaid ning Kose poolt Anija valda sisenejaid. Valla turismilogoga väiksemad viidad peaksid edaspidi tulema kõikide Anija vallas asuvate turismiteenuseid pakkuvatale kohtade juurde.
„Näiteks näitab eit käega: siin on väga hea söögikoht või: siin saate hästi magada. Kuid nende viitade tegemist peaksid ettevõtjad ise finantseerima,“ sõnas Arvi Karotam.

Eelmine artikkelRaasiku jalgpallimeeskondadele viik, Kuusalu kaotas
Järgmine artikkelJANNO TRUMP ja ALLAN JÄRVE teevad koostööd Eesti tippmuusikutega