PEETER KIVIMÄE kutsub Muuksi talgutele

1385

Tuleval laupäeval ja pühapäeval korrastatakse Põhjatähe monumendi ning Muuksi linnuse ümbrust.
PEETER KIVIMÄE näitab, et võsa kavatsetakse Muuksi mäel maha võtta ka Põhjatähe monumendi tagant ja kõrvalt.
Kuusalu valla Kupu külavanem Peeter Kivimäe on MTÜ Soomepoiste Pärimusühing juhatuse aseesimees ja asutajaliige 1994. aastast. Ühingusse kuuluvad need, kelle isad, onud või kaugemalt sugulased olid soomepoisid. Ka on ühingus aatelisi inimesi, kes peavad soomepoistega seotud ajaloo jäädvustamist oluliseks.

20. augustil 1994 avati Lagedil Vabadusvõitluse muuseumis soomepoiste tuba ning Kuusalu vallas Muuksi linnamäel Põhjatähe monument. Mälestuskivi koosneb kolmest osast, üks on pühendatud Erna dessandist osavõtnutele, teine soomepoistele ja kolmas Soome vabatahtlikele, kes osalesid Eesti Vabadussõjas. Monumendi on teinud Andres Allmägi Kuusalu valla Parksi külast.

Muuksi linnamäele monumendi juurde viib jalgrada üle Kooli talu põllumaa ning järsu nõlvaku. Kuna veteranid ja nende pereliikmed on jäänud vanemaks, on mäele tõus muutunud nende jaoks järjest raskemaks.

Soomepoiste ja Soome Talvesõja veteranide toetaja ning eestvedaja Kalevi Krönkvist Finnairi firmast on Peeter Kivimäe sõnul juba mitmel viimasel aastal rääkinud, et linnamäele tuleks teha käsipuuga trepp. Soomlased olid valmis ise tulema ja trepi ehitama.

Peeter Kivimäe: „Kuna Muuksi linnamägi on Lahemaa rahvuspargis, rääkisin soomlaste algatusest Lahemaa kultuuripärandiga tegelevale Ave Paulusele. Keskkonnaamet planeeris selle aasta eelarvesse kivitrepi ja käsipuu ehituseks raha. Tuleval nädalavahetusel korraldatakse talgud, kuhu oodatakse võimalikult palju rahvast. Keskkonnaametist pidid tulema kümmekond juhendajat, kes näitavad, milliseid põõsaid ja puid maha võtta.”

Talgutele on lubanud tulla soome veteranide esindajad, Eestist soomepoiste ühingu, pärimusühingu ja Erna seltsi liikmed. Oodatakse ka kõiki teisi, kes tahavad kaasa aidata Muuksi linnamäe ja Põhjatähe monumendi korrastamisele, linnuse valli võsast puhastamisele.

Kivitrepi ehitaja leidmiseks korraldatud pakkumise võitis Kuusalu valla firma Ekoval Grupp. Trepi ehitus läks maksma 24 000 krooni.

Muuksi linnamäe maa omanikud on Maia ja Linda Pere Kooli talust. Varem koristasid nad ise külastajate jäetud prahi, kuid viimastel aastatel on hakanud Kuusalu valla majandusteenistus prügi ära viima.

Peeter Kivimäe: „Mina kutsun Muuksi mäge ja selle merepoolset külge Põhja-Eesti ööbikuoruks. Ainult, et puud on peale kasvanud, seda ilu pole näha.”

Talguliste toitlustamiseks taotles Peeter Kivimäe Kuusalu vallavalitsuselt toetust 3000 krooni, möödunud neljapäeval otsustas vallavalitsus taotluse rahuldada. Peeter Kivimäe lubab otsida veel sponsoreid ning kinnitab, et talguliste heaks läheb ka 400 krooni Kuusalu mailaadal kogutud ülejäägist.”

Front Line relvadest
Peeter Kivimäe kuulub sõjaajaloo klubisse Front Line ning temagi on kokku puutunud kapo uurijate ja relvade konfiskeerimisega: „Front Lines on eripalgeline seltskond, ka vene poisse, kes tegelesid lõhkeainetega. Kuna minu juures on olnud klubi aastakoosolekud ja jõulude tähistamine, tuldi ka mulle koju kontrollima. Võeti kaasa vanu püsse ja tääke. Kolmel korral käisin ütlusi andmas. Meil on vanade püsside torud läbi puuritud, aga selgus, sellest ei piisa, püsilukud peavad olema rikutud ja täägid murtud. Tuleb nii välja, et kõigis Eesti filmides, kus oleme Front Linega kaasa teinud, on seadust rikutud. Aga kui lukud on katki, ei saa paukpadrunitega lasta ja film ei mõjuks ehtsalt.”

Tema sõnul on hakanud vanade relvade kogumise ja filmides ning lahinguetendustes kasutamise seadustamise teemaga tegelema siseminister Marko Pomerants. Front Linest on ministri moodustatud komisjoni kaasatud neli meest, filmitegijatest ka produtsent Artur Talvik Tapurlas, kelle filmis „Detsembrikuumus” tegid Front Line mehed kaasa oma ajaloolises riietuses ja vanade relvadega. 

Eelmine artikkelVarastati metalli
Järgmine artikkelAnija uus vallavanem on TIIT TAMMARU