MARGUS NÕLVAK,
Anija vallavolikogu liige
Kõik teavad, et tervis on inimese kalleim vara ja selle eest tuleb hoolt kanda. Paraku tuleb see meelde ikka alles siis, kui juhtub midagi tõsisemat. Olen mullu hoo sisse saanud algatuse Pikema Sõpruse Päev sõpruskonna liige ja läbin igal aastal tervisekontrolli. Aastate jooksul on nii meie sõpruskonnas kui algatuse raames arsti juurde jõudnud meeste statistika põhjal hulganisti ärevakstegevaid näiteid, mille põhjal julgen öelda, et pigem olen stabiilsete ja igavate tervisenäitajatega mees kui kurb statistika.
Eesti mees on tugev – kui kusagilt ei valuta, järelikult on kõik korras. Keegi ei kõhkle, kui on vaja oma autoga minna regulaarsele ülevaatusele, kuid iseenda tervise kontrollimise juures on justkui mingi ebausk, kui juba arsti juurde minek, siis on lood väga halvad.
Meie eluviisid on erinevad ja võib esineda ka geneetilisi soodumusi, kuid peamised murekohad on toitumine, liikumine, suitsetamine ja alkohol. Lisaks räägitakse üha rohkem vaimsest tervisest ja tasakaalust. Tervisekontroll annab indikatsiooni, kas keha peab sellisele eluviisile vastu ja kui ei, siis mida peaks oma tervise huvides ette võtma. Regulaarne kontroll aitab mõnegi probleemi avastada enne, kui see endast füüsiliselt märku annab. Ka minul on tervisekontrollist olnud abi harjumuste ülevaatamisel.
Väga palju saab mees ise enda tervise heaks ära teha – tervislikumalt toituda, rohkem liikuda, vähem muretseda. Liikumine on tegelikult kehale omane ja ma ei räägi, et kohe peaks hakkama triatloniks treenima. Piisab regulaarsest, arvestatava koormusega liikumisest, mis aitab kaasa ka vaimse tervise hoidmisele. Meeskondlike sportmängude puhul saavad kosutust ka sotsiaalsed vajadused. See on samuti üks Pikema Sõpruse Päeva eesmärke – julgustada mehi koos arstlikku läbivaatust ette võtma ja seejärel mõnusalt koos aega veetma. Tervisenäitajad on delikaatsed isikuandmed, aga sõprade puhul loeb ju, et su kõrval on inimesed, kellega koos sead eesmärke, jagad muresid ja võite. Kui sõpruskonnas tekib sportlik hasart, kes millise tervisenäitaja on korda saanud, kes mitte, lisab see motivatsiooni veelgi.
Eesti mees saab ise hakkama – ta ei kaeble, ei räägi oma perele või sõpradele kahtlustest, et tervisega ei ole kõik päris korras. Ta ei ütle, et juba mõnda aega kusagilt valutab või et meeleolu ei ole rõõmukõvera nullist kõrgemale tõusnud. Kõik on ikka hästi ja nii on meil väga palju mehi, kes ei ole ausad isegi oma lähedaste vastu. Tean palju näiteid, kus haigusest räägitakse tagantjärgele. Märgid olid juba ammu, kuid neid ei osatud või ei tahetud lugeda. Julgustan mehi olema pere ja sõprade suhtes avatumad, vahel on vaja kellegi toetust ja tõuget, et probleemi lahendama hakata. Arsti juures käimine ei ole häbiasi, see peaks olema normaalse mehe elu lahutamatu osa.
Eelmisel aastal jõudis Pikema Sõpruse Päeva algatuse raames arsti juurde oma tervist kontrollima 5000 ja sõnum tervisekontrolli tähtsusest vähemalt 70 000 meheni. 2020. aastal loodame tervisekontrolli läbinud meeste arvu tõsta vähemalt 10 000 meheni. Need on muljetavaldavad numbrid ja iga Eesti mees saab olla osa sellest rõõmustavast statistikast. Liitu oma sõpruskonnaga Pikema Sõpruse Päeva algatusega ja astu reaalseid samme oma tervise nimel, et meil oleks üha rohkem tervemaid mehi, poegi, isasid, vendi, onusid ja sõpru.