Paju teatri „Puises mehes“ on tegelasi mullusest lavastusest

2305
MARKKO PINTMANN, kes hämmastas ja lummas publikut, kui esitas Jürgen Rooste luuletuse „Kassa armastad mind igaviku ääreni“. Foto Anu Karjatse

Kasutatud on MATI UNDI kirjutatud stsenaariumi JOEL SANGA unenäost, JÜRGEN ROOSTE ja ANDRES EHINI luulet ning KRISTIINA EHINI tekste.

„See on sürrealism, soovitan netis avada Vikipeedia ja tutvuda, mida see tähendab,“ vastas lavastaja Juhan Kubu pärast laupäevaõhtust etendust Sõnumitooja küsimusele, et millega oli tegu.
Lavastaja rääkis telefoni teel ja haiglast, kuhu sattus peaproovilt. Etendusi ta näha ei saanud. Heli ja valgust aitas kolmel õhtul tema asemel teha Raul Annus, kes pärast Kolgas põhikooli lõpetamist õpib edasi Tallinna 32. keskkooli meediaklassis, varem tegi kaasa Kolga kooli näitetrupis Kohal-olijad.
„Puise mehe“ etendused olid Hirvli külas Paju teatris neljapäeval, reedel ja laupäeval, 13.-15. augustil. Raul Annus kutsuti truppi appi kolmapäeval. „Väga lahe ettevõtmine, tore, et kohalikud teevad hobikorras teatrit,“ tunnustas ta.
Need, kes nägid mullu augustis Paju talu rehehoones mängitud „Meie elu 4:3”, on tänavuses lavastuses palju tuttavat. Anu Karjatse, Terje Varul, Ulvi Meier ja Kati Juvanen esitavad monolooge Kristiina Ehini kogumikust „Viimane Monogaamlane”. Osad neist on veidi muudetud lühemaks või pikemaks. Kati Juvaneni monoloog on asendatud. Lisatud on viies monoloog – selle esitab Nele Reial, kes mängis ka Paju teatri esimeses tükis „Kleit“.
Juhan Kubu kirjeldas Sõnumitoojale, kuidas „Puise mehe“ idee sündis. Naised soovisid, et mullust lavastust mängiks ka sel suvel, sest paljud tuttavad ei saanud eelmisel aastal seda näha. Lavastaja ei tahtnud sama korrata ja sellest kasvas välja mõte panna monoloogid uude konteksti. Aluseks võttis ta Joel Sanga unenäo, mille on üles kirjutanud Mati Unt multifilmi stsenaariumina „Puine mees“. Tekst on ilmunud Loomingus.
Tegevus on seatud lastega pere igapäevaelu konteksti. Naise rolli mängib Sirkka Pintmann, kes suure osa enda tekstist mõtles ja kirjutas proovide käigus ise.
Tänapäevast reaalsust toob lavastusse Madis Kubu, kelle mitmed ütlemised on võetud netikommentaaridest.
Meest kehastab Marko Pintmann, kes avab end täiesti uuel tasemel näitlejana, kui esitab lavastuse alguses luuletuse „Kassa armastad mind igaviku ääreni“, mille autor on Jürgen Rooste.
„Näitlejad on tugevasti edasi arenenud ja seda tänu Paju teatri direktorile ning lavastajale Juhan Kubule,“  kommenteeris Paju talu vanaperenaine Aita Karjatse. Eriti kiitis ta Marko Pintmannni, kes on suurepärane ja andekas näitleja, ta mängib, nagu oleks seda teatrikoolis õppinud. Aita Karjatse kiitis ka Sirkka Pintmanni, kel  on  pealehakkamist  ja  energiat.
„Trupis on Kolga harrastusnäitlejad, väga kenad inimesed. Proove tehti pikalt ja põhjalikult, pakkusin teed ja kohvi, ühel korral tegin ka süüa neile. Kõige rohkem toimetas siin Juhan Kubu, kuldsete kätega mees, kes ehitas meie rehehoone nüüd juba päris teatrisaali sarnaseks,“ rääkis Aita Karjatse.
Sirkka Pintmann pole Juhan Kubu lavastustes varem kaasa teinud. Ta jutustas, et viimati mängis aastaid tagasi Kolga kooli õpilasena. Kuna näitlemine väga meeldib ning tahtis ka ise kaasa teha, mitte ainult abikaasat proovi saata, pakkus ennast lavastusse.
Oma osalemise huvist andis lavastajale teada ka Nele Reial, kui oli taas Kolka elama jõudnud. Nii võeti tükki viies monoloog.
Lavastuses mängivad lapsi Luana Heliste, Mona Karjatse ja Kaspar Jurjev. Luana Heliste kuulub Terje Varuli juhendatavasse truppi Kolga Kohal-olijad, tema jaoks oli uus, kuidas täiskasvanud teevad proovi mitu tundi järjest.
Terje Varul lubas, et kindlasti mängitakse tükki „Puine mees“ veel – kui lavastaja Juhan Kubu saab haiglast välja. Kel huvi, jälgigu reklaami. Esialgne plaan on, et täiendav etendus tuleb 29. augustil.

Eelmine artikkelKülade kümnevõistluse võitis Kuusalu vallas taas Kolgaküla
Järgmine artikkelRaasiku kooli renoveerimisprojekt on valmis