Arukülas mängiti isadepäeval mullijalgpalli, Anijal tehti isadele kingitusi

3095
Isad pidid olema jalgpalli mängides mulli sees rihmadega kinni, kes külili kukkus, püsti naljalt ei saanud.

Isadepäeva üritused olid Aruküla koolimajas, Anija mõisas ja Kolgaküla rahvamajas.

5aastane KRISTEN tegi koos ema RIINA NORDENIGA isale Anija mõisas väikese tordi.
5aastane KRISTEN tegi koos ema RIINA NORDENIGA isale Anija mõisas väikese tordi.

Aruküla isadepäeval tekitas kõige rohkem elevust mullijalgpall – Aruküla Kultuuriselts rentis kümmekond läbipaistvat PVC-materjalist palli, kuhu sai sisse ronida nii, et välja jäid ainult jalad, pikematel meestel ka pead. Palli sees on rihmad, millega saab palli keha külge kinnitada, ja sangad, millest köitega kinni hoida. Üksteise vastu põrkudes ja mööda saali palli söötes tuli viia pall vastase väravasse nagu tavalise jalgpalli korral.
Arukülas oli isadepäeva tähistamine laupäeval, 7. novembril, kui Aruküla kultuuriselts korraldas perepäeva „Isadega koos ja hoos“ põhikooli spordisaalis ja aulas. Isasid, emasid ja lapsi oli kokku umbes 50.
Kohapeal moodustati võistkonnad: esmalt mängisid omavahel isad, seejärel pojad. Emad elasid kaasa saali ääres pinkidel. Kui isad tegid entusiastlikult esimesed pallilöögid, oli hoog kohati nii suur, et vastu mulli põrkunud pall tõukas mängija pikali. Kes osavam, sai ise püsti, kuid oli ka neid, kellele jooksis perekond pingilt appi.
„Issi on selili nagu prussakas,” hõikasid mudilased emadele. Mõned kukkumisohust ehmunud emad märkisid, et väikest last ei julgegi palli sisse lubada.
Lastevõistkonda pääsesid need, kellel pikkust üle 130 sentimeetri, pisemad said palle katsetada teisiti – vanemate abil sinna sisse ronida ning veereda.
Kultuuriseltsi juht Garina Toomingas rääkis, et mullijalgpalli mängimine oli esmakordne ning mõnusalt sportlik tegevus, mis haarab kogu perekonna – kui tavaliselt elavad vanemad lastele väljaku ääres kaasa, siis nüüd said nad ka ise võistelda, näidata, mida suudavad, ning lapsed neid ergutada.
Aruküla noorsootöötaja Maarja-Ly Teino, kes jagas juhtnööre ning hoolitses, et pealtvaatajad jalgpalliga pihta ei saaks, lausus, et mängiti lõbu pärast, tulemusi kirja ei pandud: „Isad said veeta lastega kvaliteetaega ning proovida mullijalgpalli, arvan, et paljud polnud seda enne proovinud.”
Teine pool perepäevast oli aulas – Külli Oviri laululapsed andsid kontserdi, klaveril saatis Age Imala. Pärast muusikaetteastet muudeti aula maadlussaaliks. Maadlustreener Martin Plaser ning tema pojad, 2aastane Renet ja 4aastane Raiko klubist Korrus3 demonstreerisid maadlusvõtteid ning korraldasid mänge. Maadlusringis oli uusi huvilisi, aga ka neid, kes juba kauem maadlusega tegelenud.
Martin Plaser rääkis, et isadepäeva müramine ja maadlus läksid väga hästi: „Mul on hea meel, et Aruküla isad on nii aktiivsed, mõnigi uuris võimalust tulla ise pojaga maadlustrenni. Tore, et oli ka tublisid tüdrukuid, kellel tulid võtted välja ning maadlesid vapralt.”
Arukülas hakkas Martin Plaser treeninguid läbi viima sügisel, nimekirjas on praegu 20 last nii lasteaiast kui koolist: „Trennides pingutamise oskus on suurematel heal tasemel ning sellega aitavad nad väiksematele kaasa.”
Perepäeval pojaga osalenud Kert Kruus Arukülast kiitis väga mullijalgpalli: „Poeg on küll veel liiga pisike, et palli sisse võistlema mahtuda, kuid tal oli lõbus vaadata. Sellised kiiksuga spordialad meelitavad kindlasti rohkem osalejaid ning miks mitte teha mullijalka trenne regulaarselt.”
Anny ja Bert Saar Jõelähtme vallast kinnitasid, et tulid eelkõige maadlustrenni pärast: „Lapsed on maadlusest huvitatud ning nägime reklaami. Üllatas, et oli nii palju osalejaid ja aktiivset kaasalöömist, keegi ei virisenud.”
7. novembri õhtul tähistati isadepäeva ka Raasiku rahvamajas, kus oli kohvikuõhtu “Issi tantsib”. Meeleolu ja tantsumuusikat tegid Irena ja Ivar Hansen, diskot Meelis Mett Raasikult.
Anijal tehti torti
Anija mõisas oli isadepäevaeelsel laupäeval traditsiooniline koguperepäev, mis toimub kord kuus laupäeviti.
„Alati on kavas kino ning peale selle mõtleme igaks korraks välja mingi kindla teema. Kuna sel korral oli koguperepäev isadepäeva eel, tegime nüüd isadepäevaks ettevalmistusi,“ ütles Anija mõisa arendusjuht Janne Kallakmaa.
Laupäeval oli Anija mõisas umbes poolsada last. Mõned tulid ainult kinno, enamik osales ka isadepäevaeelsetes töötubades.
„Nad on enamasti Anijalt ja Kehrast, aga mõned ka Tallinnast, neil elavad vanavanemad siin,“ sõnas Janne Kallakmaa.
Mõisa teisel korrusel asuvas mõisalapse toas sai Helina Lillsoo juhendamisel valmistada isale õnnitluskaarti. Agaramad tegid mitu kaarti, ka vanaisadele.
Mõisa kohviku eesruumis õpetas Katrin Roomere lastele tordi tegemist. Iga laps sai oma isale teha kaheksast küpsisest,  kohupiimast ja toorjuustust ning marjadest-moosist kaunistatud minitordi.
Ainus isa, kes eelmisel laupäeval Anija mõisa töötubades osales, oli Andres Norden Kehrast. Ta ütles, et uuris, mis nädalavahetusel ümbruskonnas toimub ja leidis lehest infot Anija mõisa koguperepäeva kohta. Anija vallas kusagil mujal möödunud laupäevaks-pühapäevaks väljareklaamitud isadepäevaettevõtmisi ei olnud.
Esialgu aitas Andres Norden viieaastasel pojal Kristenil teha isadepäevakaarti, kuid siis arvas poeg, et see peaks olema üllatus ning saatis isa ära ja palus ema appi. Ka pidupäevatorti meisterdas poiss koos ema Riina Nordeniga, isal piiluda ei lubatud.
Katrin Roomere oli tordimaterjali varumisel arvestanud 20 lapsega, alles jäid vaid mõned küpsised.
„Varem pole ma lastega koos midagi teinud, kuigi juba ammu oli meil mõisakohvikus juttu, et võiks. Ja päris vahva oli, kuigi väga väikeseid juhendada on raske, siis kipuvad juba rohkem emad tegema. Kõige noorem oli siin kolmene, kusagil 7-8aastased oskavad juba päris hästi ise kaasa teha,“ sõnas ta.
Kuna isad eelistavad enamasti soolast suutäit, plaanis ta algul teha lastega võileivatorti: „Kuid siis arvasin, et laste jaoks on küpsisetordi tegemine lõbusam. Jõulude ajal võiks nendega piparkooke küpsetada.“
Kolgakülas vaadati filmi
Kolgaküla rahvamajas oli pühapäeval kogupere isadepäeva üritus. Vaadati mängufilmi „Viplala“, pärast istuti kohvilauas ja aeti juttu. Osalejaid oli Kolgaküla kultuuriseltsi tegevjuhi Kaisa Linno sõnul poolesaja ringis.
„Isadepäeval ei taheta eriti kodust välja tulla, aga oleme koguperepäeva teinud just sel päeval. Rahvast jagus, pärast kiirustati perekondlikele kokkusaamistele,“ ütles Kaisa Linno.

Eelmine artikkelKuusalu perepäeval oli osalejaid üle paarisaja
Järgmine artikkelRaasiku raudteejaama juures on lahtised kaevud