
Kuusalu postkontori viimane tööpäev oli esmaspäeval, 31. oktoobril. Silt võeti maha nädal hiljem, 7. novembril.
Alates 1. novembrist ei ole Kuusalu vallas enam töötavat postiasutust, sest Kuusalu postkontor on suletud ja Valkla postipunk suleti kuu aega varem. Möödunud nädalal pakiti Kuusalu postkontori ruumides asju ja mööblit, kliente seal enam ei teenindatud.

Esmaspäeval, 7. novembril võttis kolimisfirma töömees postkontori ukse kõrvalt maha Omniva valgusreklaami. Postkontorisse jäänud kaup, muud esemed ja mööbel viidi ära, ukse võti anti üle Kuusalu valla teede- ja majandusspetsialistile Madis Praksile.
Kolimist ja võtme üleandmist filmis Raul Valgiste Kuusalu Kroonikast, et teha postkontori sulgemisest videolõik valla käesoleva aasta kroonikafilmi.
Kohal oli ja kroonika jaoks andis kommentaari postkontori juhatajana 3 aastat ja 8 kuud töötanud Iivika Mäeväli, kes nüüd on koondatud. Ta ütles, et viimastel nädalatel enne sulgemist käidi palju marke ja ümbrikke ostmas ning pakke saatmas, ka viimasel tööpäeval oli kliente. Talle toodi lilli, tänati ja väljendati kurbust, et postkontor lõpetab töö.
„Kliendid on olnud väga toredad ja sõbralikud. On olnud natuke raske, sest kliendid olid kurvad, aga samas on inimesed positiivselt meelestatud ja loodavad, et ei jää ka edaspidi postiteenuseta,“ sõnas ta.
Iivika Mäeväli lisas, et mitmed tuntud inimesed, kes elavad või suvitavad Kuusalu vallas, eelistasid Tallinna ülerahvastatud postkontorite asemel sisse astuda Kuusalu postkontorisse, kus järjekorrad olid lühikesed.
Esmaspäeva, 31. oktoobri tööpäeva lõpus lõi Iivika Mäeväli suitsupääsukese pildiga ümbrikule Kuusalu postkontori viimase postitempli. Ajaloolise templiga ümbriku plaanib üle anda Kolga muuseumile.

Ta märkis Sõnumitoojale: „Kahju on, et enam pole võimalik Kuusalus kohapeal osta maakonna- ja linnaliinide rohelisi kaarte. Neid osteti palju, pikendati kuupileteid ja paluti raha peale kanda. On tunduvalt keerulisem, kui neid tuleb ostma minna Tallinna, Loksale või Kehrasse. Hea on see, et postmarke müüakse Kuusalus Grossi poes.“
Omniva pakub personaalse kirjakandja teenust
Omniva Harjumaa ja Tallinna piirkonna postiasutuste juht Jaanika Kööp lubab, et personaalse kirjakandjaga osutatakse samu teenuseid, mis seni postiasutuses kohapeal: „Toome postiteenuse koju või töö juurde. Personaalse kirjakandja teenust osutavad samad postikullerid, kes toovad praegugi perioodikat ja kirju postkasti. Kuna teenus tellitakse ette, saab sujuvalt planeerida postiringi töökorraldust, võtta kaasa soovitud tooted. Tellida saab postmarke, ümbrikke, postkaarte, pakendeid, vormistada perioodika tellimust, saata või saada pakke ja maksta makse. Ka algava aasta ajakirjade ja ajalehtede tellimused saab vormistada personaalse kirjakandjaga. Kõige rohkem tellitakse praegu pakkide koju toomist. Algamas on pühade periood, pakkide saatmine ja saamine on eeldatavalt veelgi kasvamas.“
Tema sõnul polnud Kuusalus varem ühtegi personaalse kirjakandja tellimust, pärast postkontori sulgemist telliti eelmisel nädalal viie paki kojutoomine. Paki saatmise võimalust on ka varem kasutatud.
„Postikullerite sõnul tuntakse teenuse vastu huvi ja küsitakse infot. Kuusalu piirkonna postkaste, kirjakaste ja pakiautomaate teenindab Kehra jaotuspunkt. Seirame personaalse kirjakandja teenuse kasutamist ning oleme valmis mahtude kasvamisel postikullereid juurde palkama.“
Jaana Kööp: „Kui tellitakse personaalne kirjakandja, küsib klienditeenindaja, mis toodet või teenust tahetakse, kas klient soovib maksa sularahas või kaardiga, mis kell ja kus teenust soovitakse ning lepitakse kokku üksikasjad. Meie postikullerid kasutavad praegu veel käsiseadmeid ehk terminale ja väljastavad teenuse kohta kviitungi, kuid piloteerime Kehra jaotuspunkti postikulleritel tahvli kasutamise lahendust, et saaksime üle minna teenuse paberivabale osutamisele. Seni postkontoritesse suunatud pakid saab nüüd suunata kas pakiautomaati või tuuakse personaalse kirjakandjaga koju. Paki saatmisel tuleb märkida täpsed saaja ja saatja andmed, et vajadusel saaks võtta ühendust saajaga ja täpsustada kohale toomise aeg.“
Ta toonitab, et personaalse kirjakandja teenus on tasuta, kui elatakse postiasutusest kaugemal kui 5 kilomeetrit, lähemal tuleb maksta 5 eurot.
Kuusalus oli postiasutus ligi sada aastat
Kuusalu kodu-uurija Sven-Olav Paaveli andmetel on Kuusalus olnud sidepunkt ja telefonikeskjaam kindlasti 1924. aastal. Need asusid karskusseltsi Seeme hoones ehk teemajas Keskväljak 4. Mis aastal sidepunkt avati, täpne info puudub. Kuusalu kodu-uurija Endel Vaherma kirjutas, et teemaja külastati postiagentuuri tõttu palju, sest kojukannet polnud, seal sai lugeda suuremaid ajalehti ja mõningaid ajakirju.

Telefonijaama montöör Johannes Sõgel viis 1940ndate aastate alguses side ja keskjaama enda majja Kuusalu tee 17, mis asub Coopi kõrval. 1978. aastal hakati Kuusallu ehitama uut administratiivkeskust, mis nüüd on kunstidekooli hoone. Teisele korrusele sai siis ruumid külanõukogu, ülejäänud osa läks sidejaoskonna ja telefonikeskjaama käsutusse.
Käesoleval nädalal hakatakse vallamajas arutama, kas kunstidekool saab ka postkontori kahe ruumi ja seega kogu hoone haldajaks.