Kuusalurahva teater tõi lavalaudadele uue etenduse

1954

17. mail oli Kuusalu rahvamajas komöödia „Mehe küljeluu“ esietendus.

„Sõna armastus on peenrahaks tehtud, kõike armastatakse,“ sõnas lavastaja Tõnu Tamm äsja lavaküpseks saanud inimsuhete-teemalise komöödia kohta.

Möödunud reedel ja pühapäeval, 17. ja 19. mail olid Kuusalu rahvamajas komöödia „Mehe küljeluu“ esietendused. Näidendi tõi lavale Kuusalurahva näitetrupp. Maria Jotuni 1914. aastal kirjutatud komöödia olevat põhjanaabrite hulgas sama populaarne kui Eestis „Pisuhänd“. Tõnu Tamm kiitis, et näidendi valimine oli lihtne: „Trupp oli just niisugune, et rollidele olid sobivad näitlejad.“

Kuusalurahva teater alustas etenduse kallal tööd möödunud aasta septembris, kokku saadi kolm korda nädalas. Harrastus­trupi jaoks on see tihe koormus, sest näitemäng sünnib igapäevatöö kõrvalt osalejate vabast ajast ja tahtest. Lavastaja on aga näitlejate üle uhke: „Rõõmus olek ja tahe korvab kogu vaeva, see teeb südame soojaks.“

Apteekrirollis olnud Kaupo Parve ütles, et esimesel etendusel oli lavanärv sees: „Nagu oleks puuga pähe saanud, raske oli mängida.“

Tema sõnul on lava aga maagiline adrenaliiniallikas: „Tulen töölt, prügiämbritki ei jaksa välja viia, aga lava annab jõudu.“

Elvi Reinvald on näidelnud 1998. aastast alates, seega tänu staažile kuluvad tekstid kiiresti pähe. Selle aja jooksul on ta olnud öökulli, missis Savage’i, Mamma ning mitu korda prükkari rollis. Seekord sai ta endale malbe Miina osa.

„Ikka lustiga tuleb asja teha, muidu väsid ära,“ paljastas Elvi Reinvald oma entusiasmi saladuse.

Uhked kostüümid
Etendust kaunistasid ajastutruud kostüümid, mille näitlejad endale ise muretsesid, appi tuli ka Läsna rahvamaja. Apteekri­proua Elli rollis säranud Ene Valdmann kandis viimases vaatuses uhket kleiti, mille ta ise vanast pulmakleidist kombineeris.

„Juba mitu etendust on sobitatud ülemist ja alumist osa,“ selgitas Ene Valdmann.

Kupumoor Tiina osatäitja, trupi vanim liige Ene Pihol tuli Lääne-Virumaalt Läsnalt.

„Oli vaja vanamutti ning neil endal ei jätkunud,“ lausus ta.

Apteekriõpilast Ainat kehastas Tiia Kumm ning apteekri virtin Amalia oli Terje Multer, Amalia venda, kingsepp Topiast mängis Mart Almers. Kahe naise ihaldusobjektiks sattunud apteekri sulase Tuomase rolli kandis Kaupo Rüütsalu. Arst Yrjö vastutusrikas roll oli Enn Kirsmani õlul.

Publiku hulgas oli pikaaegne harrastusnäitleja Väino Esken, kellel jätkus näitlejate kohta vaid kiidusõnu: „Nii kaunite kostüümidega etendust pole siin varem tehtud.“

Truppi tunnustas ka Kuusalu meeskoori laulja Laur Sits, kes kiitis trupi ühtlaselt kõrget taset ning näidendi sisu: „Väga eluline ja lõbus oli.“

Kuusalurahva nime all oli see trupile teine etendus. Arvuliselt on trupiliikmeid üheksa ehk sama palju kui eelmisel aastal. Muutunud on koosseis.

„Eelmisel aastal polnud meil Ene Piholit, aga oli Kuusalu keskkooli õpilane Joonas Pürg,“ rääkis Tõnu Tamm. Trupp loodab lähiajal suureneda ning on oodata uusi näitlejaid.

Kuusalurahva teater hakkab etendusega mööda Eestit ringi rändama. Järgmine etendus toimub 6. juunil Kolgakülas, 13. juunil plaanitakse olla Aegviidus, ülejäänud esinemiskohad ja -kuupäevad pole veel paigas.

Eelmine artikkelSoodla külast leiti lahingumoona
Järgmine artikkelKevadtorm pakkus põnevust nii Loksa, Kuusalu, Anija kui Raasiku rahvale