Nordic Houses tegi Kuusalu valda 60 pesakasti

1607

Firma Nordic Houses pani heategevusliku aktsioonina Kuusalu valla lasteasutuste juurde metslindude pesakastid.

Puitkarkassmaju tootval firmal Nordic Houses on Kuusalu vallas kaks tootmisüksust – Kosu külas ja Kolgas. Möödunud neljapäeval andsid ettevõtte töötajad eesotsas tootmisjuht Erik Raudsepaga Kuusalu valla lasteasutustele üle kingituseks valmistatud pesakastid ning panid need ka paika.

Alustati Kuusalu keskkooli juurest, kuhu neid paigaldati kõige rohkem – staadioni juurde männikusse ja spordikeskuse taha suusamäele kokku 20.

Erik Raudsepp selgitas õpetaja Eve Sarapi juhendatava loodusringi noortele 6. klassist, et pesakastid pannakse 2,5-3 meetri kõrgusele avausega ida või lõuna suunas.
Kastide vahemaa peaks olema vähemalt 12-15 meetrit.
„Tegime kastid Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt võetud õpetuse järgi. Need on kahes suuruses, ühed salu-, põhja-, sini- ja tutt-tihastele ning must-kärbsenäpile, teised rasvatihaste, puukoristajate, väänkaelte ning varblaste jaoks. Kuldnoka pesakaste meil ei ole,“ rääkis Erik Raudsepp ja andis õpilastele üle ka väljaprinditud joonise koos juhendiga.

Ta lisas, et ettevõtte 11. sünnipäeva puhul tehti ja kingiti kõigepealt heategevuslikus korras 12 koerakuuti Pärnu varjupaigale. Kuna tootmises oli jäänud üle väiksemaidki lauajuppe ning talvel oli töötajatel aega, valmistati pesakaste, osad neist viidi oma kodudesse.

„Meie neid pesakaste turustama ei hakka ja varem sellist aktsiooni teinud pole. Elan Kolgas, märkasin, et seal pesakaste lindudele nagu polegi, sellest tuli mõte viia neid oma koduvalla kõigi lasteasutuste juurde,“ märkis ta.

Kuusalu kooli juures osalesid pesakastide paigaldamisel ka direktor Vello Sats ning vallavanem Urmas Kirtsi, kes sai vallavalitsuse istungi tõttu olla vähe aega.

Erik Raudsepp teatas, et firmal on tootmisest jäänud mitmesugust puitmaterjali, mida ei taha ära visata, võiks anda koolide tööõpetuse klassidele: „Ärgu tööõpetuse õpetajad hakaku ostma, oleme Kuusalu vallas asuva ettevõttena valmis aitama.“

Edasi pani üks rühm Nordic Housesi töötajaid viis pesakasti Kuusalu lasteaia Jussike ümbrusse, sealgi olid neid tervitamas lapsed.

Teine grupp sõitis Kolka, koolimaja ümber kasvavatele puudele pandi 14 pesakasti, viis jäeti tööõpetuse õpetajale. Abis olid direktor Tõnu Valdma, tööõpetuse õpetaja Ants Vest ja 8. klassi noormehed.

Kolga lasteaia kõrvale sai seada ühe pesakasti – seal on suured puud teisel pool mõisa kiviaeda, pesakast läks kõige lähema puu külge, et lapsed saaksid lindude toimetamist jälgida.

Kuusalu valla majandus­spet­sialist juht Kalev Kulpson lubas mõned pesakastid anda ka Vihasoo lasteaiale-algkoolile. Viis pesakasti pandi Kuusalu vallamaja juurde Kiiu mõisaparki. Allesjäänud pesakastid seatakse Nordic Housese tootmisterritooriumitele.