Noortel on suvel Kehras igav

1367

Anija valla noorsootöö spetsialisti Tuuliki Rohtla arvates peavad noored ise aktiivsemad olema.

KELLI PÕLENDIK

Käes on juuli ning kooliõpilastel on suvevaheaeg, nii ka Kehras. Nii Kehra kui Alavere noortekeskus on juulis suletud. Mõned noortest on sõitnud välismaale, teised vanavanematele külla. Kuid leidub ka noori, kes kodulinnast kaugemale ei liigu ning eelistavad oma suve veeta seal. Mitmed neist aga arvavad, et Kehras pole suviti suurt teha ning tihti igavletakse kas üksi või koos sõpradega, istutakse keskväljakul poe ees ja Jägala jõge ületava raudteesilla juures.
12aastase Risto sõnul mängib ta suvel peamiselt jalgpalli ja käib ujumas, vahel sõidab tõukerattaga. Kehra noortekeskust tema ja ta sõbrad suvel ei külasta ning teevad seda pigem kooliajal, minnes sinna pärast tunde meelt lahutama.
Kehra staadioni ääres asuv ujumiskoht on suvel noorte jaoks vast kõige populaarsem atraktsioon ning seda mainivad ka 11aastased Silver ja Karoliine. Silveri arvates on Kehras suviti veidi igav küll ja tema eelistab kodus arvutimänge mängida.
Merili, kes on 14 aastat vana ja saabunud just Tallinnast kinost, leiab, et pealinnas käia on huvitavam: „Seal on rohkem meelelahutuskohti, näiteks Solaris ja teised noorte seas populaarsed kaubanduskeskused.“
Kehras käib ta sõpradel külas ja nendega õues, külastab sugulasi ja vanavanemaid või veedab aega kodus ja kohvikus. Merili meelest võiks Kehras olla mitte ainult suvel, vaid aastaringselt rohkem noortele suunatud tegevusi ja üritusi, kuid täpsemaid soove ja mõtteid tal pole.
Anija valla noorsootöö spetsialisti Tuuliki Rohtla sõnul on asi aga noortes endis. Vald ja noortekeskus on mitmel aastal korraldanud noorematele lastele päevalaagreid ja vanematele töömalevat, mis sel suvel jäi ära raha puudumise tõttu.
Tuuliki Rohtla arvates on töömalevat väga vaja ning selle korraldamiseks on olemas ka inimesed, aga päevalaagrist on see kordi kallim ja käesoleval aastal selle jaoks eelarvest raha ei jagunud. Küll aga teeb vallavalitsus igal aastal taotlusi lastelaagrite soodustuusikutele ja pakub neid lapsevanematele, kuid huvi tuusikute vastu kahaneb aasta-aastalt. Samuti tehakse koostööd Anija Lions klubiga ning korraldatakse juuni- ja juulikuus lastelaagreid vähekindlustatud lastega peredele.
Kehras on ka selliseid noori, kes käivad vallas vabu töökohti otsimas, kuid paljud ettevõtjad abilisi ei vaja. Tööd teevad ära kas masinad, oma töötajad või ollakse kollektiivpuhkustel. Ka vallavalitsusel pole tööotsi pakkuda, sest jooksvad tööd teeb ära oma remondimees ning lillede kastmise ja istutamisega tegeleb erafirma.
Anija valla noortekogu esimees Pille-Riin Pleer nendib samuti, et korraldatud ürituste vastu huvi ei tunta: „Me oleme mitu aastat koraldanud noortepäeva, kuid iga aastaga on osalejate arv aina vähemaks jäänud ning sel aastal üritust ei toimu.“
Koostöös Anija Unitediga viib noortekogu 18. juulil kolmandat korda läbi jalpalliturniiri Sohvik Cup, kuhu on oodatud osalema ja kaasa elama jalgpallihuvilised.