MAARJO MÄNDMAA: „Valklasse pole plaanis pagulasi majutada.“

2269

Paar nädalat tagasi viitas MART HELME Õhtulehes ASi Hoolekandeteenused võimalikule plaanile hakata Valkla Kodu ruumidesse pagulasi paigutama.

Ehkki Sõnumitooja 1. juuli lehes oli pagulaste teemal avaldatud juhtkirjas lause sellest, et SA Hoolekandeteenused lükkab ümber Kuusalu kandis liikvele läinud kuulujutu otsekui kavatsetaks Valkla hooldekodu tühjaksjäävasse hoonesse panna pagulased, sai toimetus möödunud nädalal ühelt Kuusalu valla elanikult palve seda teemat lähemalt tutvustada.
Kirjale oli lisatud viide 5. juuli Õhtulehele, kus Konservatiivse Rahvaerakonna juht, riigikogu liige Mart Helme ütleb, et AS Hoolekandeteenused on valitsuse salarelv, mis laseb neil osaliselt omavalitsustest mööda minnes hakata immigrante majutama, kasutades selleks suletud sotsiaalasutusi: „Näiteks Valkla hooldekodu juhataja põikleb kõrvale kohalike elanike murelike küsimuste peale, mis saab tühjaks jäävatest hoonetest, mille asukaid praegu mujale kolitakse? Kas AS Hoolekandeteenused kavatseb sealsetes kahekorruselistes aiaga turvatud hoonetes pagulasi majutama hakata? Niimoodi saab ignoreerida omavalitsust ja murelikku rahvast.“
AS Hoolekandeteenused juht Maarjo Mändmaa kommenteerib, et see on eksitav info: „ASil Hoolekandeteenused ei ole kavatsust majutada varjupaiga taotlejaid või pagulasi Valklasse. Valkla Kodus osutame teenust kohtumääruse alusel erihoolekandeteenusele suunatud inimestele, muude teenuste toomist me Valklasse ei plaani. Sellest oleme rääkinud nii kogukonna esindajate kui ka kohaliku omavalitsusega viimased kaks aastat.“
Ta selgitas, et avatud ööpäevaringsel erihooldusteenusel elavate inimeste ärakolimine Valklast on seotud üksnes kohtumääruse alusel erihooldusteenuste kvaliteedi arendamise plaanidega. Lähtuvalt erihoolekande arengukavast vähendatakse erivajadustega inimeste arvu Valkla Kodus.
See tähendab, et Valklast kolitakse mujale need kliendid, kes olid seal enne, kui hakati tooma kohtumäärusega teenusele suunatud kliente. Tühjaks jääb hooldekodu esimene maja, mille elanikud võisid ka hooldekodu territooriumilt väljas käia.
Praegu on esimesse majja jäänud elama 46 klienti, hoone peaks tühjaks jääma hiljemalt oktoobrist.
Maarjo Mändmaa sõnul on koos Kuusalu vallavalitsusega arutatud võimalusi rajada Valkla Kodu tühjaks jäävates ruumides hooldekodu eakatele või teha sinna ühistegevuseks ruumid külarahvale. Kui need plaanid ei teostu, siis on kaalutud ka tühjaksjääva korpuse lammutamist.
Ta märkis, et Valkla mõis, mida hooldekodu enam ei kasuta, on kavas panna enampakkumisele, et see leiaks uue omaniku ja otstarbe.
Hoolekandeteenuste juht rõhutas, et mingil juhul ei tohiks rahvusvahelise kaitse saavutanud pagulasi suunata institutsionaalsele majutusteenusele: „Neile soovitame üürida eraturult kortereid. See aitaks kaasa inimeste kiiremale lõimumisele, keeleõppele. Korterite üürimine edendaks ettevõtlust, tooks kinnisvaraomanikele tulu. Seda enam, et riigikogu on jõustanud maksusoodustused väljaüüritavalt kinnisvaralt.“

Eelmine artikkelKuusalu valla tennisemeistriks sai KRISTJAN PRÜÜS
Järgmine artikkelViinistu varjuteatri meeskond kogus Hooandjas üle 5000 euro