Nädal tagasi algas Kehra klubihoone lammutamine

2691

Klubiga seotud kollektiivide mälestuskontsert tuleb siis, kui maja maha võetud ja plats lage.


Kehra klubihoone esmaspäeval, 10. juunil 2013. Kopp töötas võimla saali kohal. Foto Jaan Oruaas

Anija vallavolikogu esimees Jaan Oruaas pani eelmisel teisipäeval Facebooki üles foto, millel Kehra klubihoonel pole enam katust. Ta lisas teksti: „Kehra paberitehase klubi lahkumine. On lahkumas oma ajastu märk Kehras. Algasid tehase klubi lammutustööd.“

Info toimuvast jõudis kiiresti ka Sõnumitooja toimetusse. Kehra klubihoone omaniku, Horizon Tselluloosi ja Paberi ASi juhatuse liige Aime-Kersti Kelder kinnitas kuuldut. Tehase tellitud firma Lustrum alustas teisipäeval hoone katuse eemaldamist, maja peaks olema tema sõnul lammutatud juuli lõpuks.

Ehkki paljud linnaelanikud teadsid, et enne lammutama asumist kavatsetakse korraldada maja juures ühine ärasaatmine ja mälestuskontsert, jäi see tegemata.


Tippajal oli klubis 26 ringi, täiskohaga töötajaid oli 13, lisaks ringijuhid. Kehra klubi tegutses aastatel 1958-2003. Viimased 10 aastat oli tühi.

Aastatel 1962-2003 klubi juhataja ja perenaise ametit pidanud Milvi Mänd rääkis, et talle hakkas linnarahvas eelmisel nädalal kohe helistama ja küsima, kas ja millal midagi toimub, kuid lammutamine algas ootamatult ning kontserti korraldada enam ei jõudnud: „Tehasest lubati, et vähemalt nädal aega enne lammutustööde algust antakse meile teada, kahjuks seda ei tehtud. Eelmisel nädalal tehase osadele veteranidele korraldatud kohvilauas küsisin, mis saab edasi. Leppisime tehase juhtkonnaga kokku, kui maja enam pole ja sealne haljasala on korda tehtud, siis teeme kontserdi.

Tehases öeldi veel, et nende teada oli kontsert ära olnud, nii kuulnud nad vallamajast.“

Ta lisas: „Olen kurb, aga mis läinud, see läinud. Maja oli ju tegelikult noor, 57 aastat tagasi ehitatud, aga praeguseks on põhjapoolne külg mädanenud, alumise korruse põrandal vamm sees. Laed on sisse kukkunud. Talvel tahtis televisioon selle kohta loo teha, järelikult on maja seda väärt, et temast räägitakse. Suure osa Kehra ja ümbruskonna inimeste elu on klubiga olnud seotud, alates sünnist surmani – sünnitunnistuste kätteandmised, taidlusrühmad, kontserdid, etendused, sünnipäevapeod, pulmad, pereklubid, matused. Elasime siis ju ilma TV ja internetita, klubi oli meie ajaveetmis- ja kokkusaamiskoht.“

Milvi Mänd jutustas, et pakkis koos endise kolleegi Sirje Suviga möödunud nädalal päästemajas klubi arhiivi ehk kõike seda, mis on õnnestunud lagunevast klubihoonest aegade jooksul välja tuua. Kuna päästemajas algab remont, lubati Kehra rahvamajast, et asjad võib viia sinna ühte tuppa.

Sirje Suvi: „Olen klubiga olnud seotud lapseajast saadik. Lõpupoole töötasin kuni koondamiseni lastesektori juhina. Viimati käisin klubis sees eelmisel suvel, kui lauad olid akendelt eest. Sai veel osa arhiivi ja laste esinemisriideid välja tuua. Sinna jäi ju korras mööbel, tehas viis ära vaid kõige väärtuslikuma. Kaks klaverit on seni majas, lavakardinad olid veel eelmisel aastal korralikud. Kogu baar on tühjaks viidud, sain sealt päästa paar lauda ja mõned toolid.“

Eelmine artikkelKiiu alevikust varastati liiklusloendur
Järgmine artikkelValdadesse jõudsid rekordkogused Euroopa Liidu toiduabi