Kuusalu vallavalitsus rahuldas JK Kuusalu Kalev vaide

1031

Kuusalu vallavalitsus muutis varasemat otsust ning rahastab noorte jalgpallitreenereid võrdselt valla teiste klubide treeneritega.

Kuusalu vallavalitsus ja jalgpalliklubi Kuusalu Kalev on pidanud paar kuud kirjavahetust ja vaielnud valla treeningrühmadele rahalise toetuse määramise otsuses tehtud muudatuse üle.

Vallavalitsus võttis märtsi keskel vastu korralduse, millega määras esmakordselt töötasud ka jalgpalliklubi Kuusalu Kalev noorterühmade treeneritele. Need olid kinnitatud võrdselt teiste spordiklubide treenerite tasudega ning lähtusid valla sporditegevuse rahastamise korrast. Selle järgi peab treeneri taseme määramisel võtma aluseks vastava hariduse või litsentsi olemasolu.

Kuid siis sekkusid kergejõustikuklubi ja karateklubi treenerid, kes teatasid, et noortel jalgpallitreeneritel Markus Sisasel ja Kristo Valdnal puudus Eesti spordiregistrisse kantud treeneri kutsekvalifikatsioon. Samas kehtiva korra järgi oli treeneritelt nõutud litsentsi olemasolu, kuid polnud täpsustatud, kes peab olema litsentsi väljaandja. Mõlemad treenerid omasid Eesti Jalgpalliliidu treenerilitsentse.

Vallavalitsus arutas märtsi lõpus sellest lähtuvalt treeningrühmade rahastust uuesti ning vähendas Kuusalu Kalevile määratavat toetust madalamale koefitsiendile, võttes aluseks asja­olud, et noored jalgpallitreenerid ei oma erialast kõrgharidust, pikaajalist töökogemust ega treeneri kutsekvalifikatsiooni teiste treeneritega võrreldaval tasemel.

Kuusalu Kalevile lubatud esialgne toetus oli 2013. aastaks kokku 7241 eurot, seda vähendati 1387 euro võrra, klubile otsustati anda 5854 eurot.

Selle peale esitas JK Kuusalu Kalev juht Sander Piibemann mai alguses vaide, kus palus muuta vallavalitsuse korralduse sisu ja toetada klubi siiski 7241 euroga, kuna vallavalitsuse korraldus ei lähtunud kehtivatest õigusaktidest. Mõlemad noored treenerid on nüüdseks kantud ka Eesti spordiregistrisse, neile on omistatud jalgpallitreeneri I kutsekvalifikatsiooni tase.

Vallavalitsus arutas vaiet möödunud neljapäeval, 4. juunil toimunud istungil ning otsustas selle rahuldada. Kuusalu Kalev saab tänavu toetuseks 7241 eurot, nagu oli esialgu kavandatud.

Abivallavanem Milli Kikkas selgitab, et segadus tekkis, kuna valla sporditegevuse rahastamise kord, mis kehtib 2012. aastast, on sõnastatud ebatäpselt:
„Korras on nimetatud, et treeneril peab olema litsents, kuid pole selgitatud, kellelt see peaks olema välja antud. Seoses teiste klubide  esindajate  sekkumisega otsustas vallavalitsus oma esialgset otsust muuta, sest noored jalgpallitreenerid ei olnud Eesti spordiregistris. Siis sekkus omakorda Sander Piibemann, kes selgitas, mida kujutavad endast Eesti Jalgpalliliidu treenerilitsentsid. Praeguseks on mõlemad treenerid ka Eesti spordiregistris ning vallavalitsusel ei olnud põhjust nende tasu koefitsienti vähendada. Kokkuvõtteks võib öelda, et saime spordivaldkonnas hea õppetunni ja teame nüüd treenerite kutsekvalifikatsiooniga seotud küsimustest rohkem.“

Sander Piibemann kommenteerib, et JK Kuusalu Rada jalgpallurite, JK Kuusalu Kalev treenerite Markus Sisase ning Kristo Valdna nimede kandmine Eesti spordiregistrisse oli vastutulek vallavalitsusele: „Jalgpalliliidu antud litsentsid on samaväärsed. Jalgpalliliit korraldab treenerite koolitusi. Kui jalgpalliliidu litsents on omandatud, siis on Eesti spordiregistrisse kandmine pigem formaalsus. JK Kuusalu Kalev alustas 2011. aasta lõpus noorte treeninggruppidega, ning siis olid mõlemal jalgpalliliidu esialgsed treenerilitsentsid olemas. Klubi kõik treenerid täiendavad end pidevalt ja jätkavad koolitustel käimist.“

Ta lisab, et vallavalitsuse mõned argumendid on põhimõtteliselt ekslikud: „Mõni aastakümneid ametis olnud treener võib oma töös olla rutiinne. Noor treener võib olla palju edukam, rakendada uusi ja paremaid meetodeid.“

JK Kuusalu Kalev tegutseb kolmandat hooaega. Kokku on treeningrühmades 50 poissi-tüdrukut. Kõige nooremad on 6aastased koolieelikud, kes alustasid trennis käimist poolteist aastat tagasi. Kristo Valdna ja Markus Sisas treenivad poistevõistkondi. Sander Piibemanni treeningrühmas on tüdrukud, ta on ka Kuusalu Kalevi naiskonna treener.

Seni on treenerid teinud oma tööd vabatahtlikkuse alusel, tasu pole saanud. Klubi on algklassilaste ja nende vanemate seas väga populaarne, treeninggruppidesse tahtjaid on rohkem, kui suudetakse praegu vastu võtta. Osaletakse Eesti meistrivõistlustel 3 võistkonnaga – E-vanuseklassi tüdrukud, E1- ja F-vanuseklassi poisid.

Sander Piibemann, kes kuulub valla vabaaja komisjoni, ütleb, et valla sporditegevuse rahastamise kord lähtub praegu noorte sportlaste tulemustest, kuid pallimängude puhul ei tohiks seda aluseks võtta: „Meie ei ole orienteeritud tulemusele, vaid sellele, et kõik saaksid võistlustel mängida. Näiteks lõpetasime ühes koduväljakul peetud mängus poolaja eduseisus 3:0, kaotasime aga 3:7, sest saatsime väljakule ka nooremaid ja oma võimetelt veel avanemata mängijaid. Alles 15-16aastaste mängijate puhul on õige hakata mängima võidu peale, enne on peatähtis, et kõik osaleksid ja saaksid areneda.“

Praegu käib Kuusalu vallas vabaajakomisjoni eestvedamisel sporditegevuse rahastamise uue korra ja ka kogu spordivaldkonna arengukava koostamine.

Eelmine artikkelKiiu alevikust varastati liiklusloendur
Järgmine artikkelValdadesse jõudsid rekordkogused Euroopa Liidu toiduabi