MTÜ Joaveski Küla ehitab PRIA toel uut rahvamaja

2508

Möödunud reedel peeti välistöödega lõpetatud rahvamajas hilinenud sarikapidu.


Joaveski uus rahvamaja on tehtud papivabriku endise klubi asemele. Foto Ljubov Beglova

Joaveski kunagise papivabriku klubihoone asemele ning samades mõõtudes on kerkinud uhiuus rahvamaja, mis asub ASile Raju kuuluval Kanali kinnistul.

AS Raju on andnud rahvamajaga kinnistu MTÜle Joaveski Küla kümneks aastaks rendile, kuni aastani 2020.

MTÜ Joaveski Küla sai ehituseks toetust Eesti maaelu arengukava meetme 3.2 „Külade uuendamine ja arendamine” kahest voorust kokku ligi 120 000 eurot. Projektijuht, ASi Raju esindaja Andres Õis lubab, ettevõte toetab mittetulundus­ühingut vajaliku kümneprotsendilise omaosalusega, et ehitustööd saaksid lõpetatud.

Andres Õis: „Läbi aegade on ettevõtted panustanud kohalikku kultuuri. Oleme aidanud Joaveskile väärtust luua ning usume, et uus rahvamaja annab tõuke külarahva suuremale aktiivsusele. Joaveski asub väga kaunis kohas, sealt lähevad läbi mitmed matkarajad, ka RMK vastvalminud turismitee.
Loodetavasti kasutavad külaelanikud neid uusi võimalusi ettevõtluse arendamiseks ja töökohtade loomiseks. Toome Joaveski, mis on Kuusalu valla ääremaa, taas kaardile.“

Ta lisab: „Rõõmu tegi see, et sarikapeole tulid Kuusalu vallavalitsuse esindajad ning nägid, mis siin on valmis tehtud.“         

Sarikapeol osalesid Kuusalu abivallavanemad Milli Kikkas ja Tõnu Ammussaar, vallaarhitekt Tiina Skolimowski ja ehitusinspektor Ljubov Beglova. Esinesid Kuusalu kooli poiste ja tüdrukute ansamblid Taavi Esko juhendamisel ning Kolga segarahvatantsurühm, mida juhendab Karin Soosalu.

MTÜ Joaveski Küla on asutatud neli aastat tagasi. Selle juhatuse liige, külavanem Taigo Talivere räägib, et esialgu oli plaan renoveerida vana klubimaja, mis veel varem oli olnud hobusetall ja mõnda aega ka masinatraktorijaama töökoda. Kuna palgid olid pehkinud, üks ots kokku kukkunud, oleks taastamine läinud kulukamaks. Otsustati ehitada uus hoone.

„Tõmbasime vana maja maha. See seisis teest madalamal, tõstsime krundi lammutusest saadud kividega meetri võrra kõrgemale,“ kirjeldab ta.

„Omal ajal käisid meie küla klubisse pidudele Joandu, Aasumetsa, Nõmmeveski ja paljude teiste külade rahvas, ka päris kaugelt. Sarikapeolgi oli inimesi Palmsest ja Võhmalt ning naaberküladest. Tahame teha Joaveskist jälle ümberkaudsete inimeste kokkusaamiskoha.“

Rahvamaja projekteeris Maru Ehitus. Ehitab VMT Ehitus, ehitusjärelevalvet teeb RL Konsultatsioonid OÜ. Hoone laius on 10 ja pikkus 30 meetrit, põrandapinda on kokku 350 ruutmeetrit. Sisetööd veel käivad, kevadeks peaks olema maja valmis.

Külavanem tõdeb, et külaseltsil tuleb hakata rahvamaja üleval pidama: „Ruumid on kavandatud nii, et sinna saaks üle kolida Joaveski raamatukogu, mis praegu asub minule kuuluvas majas ning teinekord ei osatagi seda üles leida. Oleme juba ka arutanud, et maja kahekordsesse otsa võiks edaspidi seada majutusvõimaluse. Kindlasti hakkame ruume välja rentima sünnipäevadeks ja muudeks pidudeks. Kes teab, võibolla peame natuke paluma abi ka vallalt.“

Rahvamaja sisustuse jaoks kavatsetakse toetusraha taotleda edaspidiste projektidega.