Anija ja Raasiku töötutele tehakse tööharjutus

2874

Eelmisel nädalal algas Anija ja Raasiku valdades töötutele mõeldud mitmekuuline tööharjutus

Novembri alguses kuulutas Eesti Töötukassa välja ühishanke töötuna arvel olevatele Anija ja Raasiku valla elanikele tööharjutuse teenuse ostmiseks. Hanke võitsid vallavalitsused ning tööharjutus algas eelmisel nädalal. Kehras on vene ja Raasikul eesti töötute grupp, kummaski 8-12 inimest.
„Üks meie töösuund on koostöös valdadega, kus on rohkem pikaajalisi ja probleemseid töötuid, selgitada, miks nad tööle ei saa ja mida saame nende jaoks teha. Kui vallavalitsus on aktiivne ja soovib oma töötuid abistada, siis pakume neile  abi,“  ütles  töötukassa  teenuste osakonna spetsialist Tiiu Vilms.
Ta lisas, et tööharjutus on mõeldud nii neile, kellel enam ei ole või neile, kellel veel ei ole tööharjumust: „Ideaalne on muidugi, kui nad saavad tööle,  kuid meie peamine eesmärk on neid aktiviseerida ja aidata nad olukorda, et oleksid võimelised jälle elust osa võtma. Sest mõnikord on inimesed juba nii „augus“, et on kaotanud ka lootuse tööd leida. Üks meie tööharjutuse juhendaja ütles tabavalt: need inimesed olid enne koolitust tõelised töötud ja alles nõustamise käigus said neist uuesti tööotsijad.“
Anija valla sotsiaaltööspetsialist  Marianne Leis ütles, et vald võttis töötukassa hankest osa ka möödunud aastal. Siis osales tööharjutuses kokku 14 inimest, neist 6 on saanud tööle, kaks saavad töövõimetuspensioni ning kaks on valmis kohe tööle asuma.
Koolituse kavas on nii loengud kui praktiline töö. Töötuile õpetatakse ka arvuti ja interneti kasutamist, külastatakse potentsiaalseid tööandjaid. Osaletakse ka heakorra- ning puhastus- ja koristustöödel, tehakse käsitööd ja muud käelist tegevust.
„Eelmisel aastal viisime töötute grupi ka riigikokku ja vallavolikogu tööga tutvuma. Volikogu liikmed olid üllatunud, kui töötud näitasid neile endatehtud haljastusplaani ideid Kehra kohta,“ rääkis Marianne Leis.
Ta lisas et sel aastal on plaan viia töötute grupp praktilist tööd tegema Alaverre ja Anija mõisa, Kehra rahvamaja on pakkunud välja, et nad võiksid restaureerida rahvamaja sildi.
Raasiku valla sotsiaalosakonna juhataja Liivi Puumets ütles, et nende töötud spetsialiseeruvad eelkõige puhastusteenindusele – puhastavad valla objekte, näiteks Raasiku rahvamaja põrandaid, kuid teevad ka heakorratöid.
Tööharjutus kestab kokku 60 päeva ning see peab olema läbi viidud aprilli lõpuks. Tööharjutuse lõpuks peab iga osaleja oskama koostada nii paberil kui arvutis kandideerimisdokumente, kontakteeruma tööandjaga, oskama käituda tööintervjuul, olema omandanud vajalikud oskused igapäevase töörutiiniga toimetulekuks.
Tööharjutuse viivad läbi vallavalitsused, kes annavad selleks ruumid ja otsisid juhendaja. Kehras hakkab tööharjutus toimuma rahvamaja teisel korrusel, igal kolmapäeval, neljapäeval ja reedel, töötute juhendaja on Margit Aasmaa. Raasikul saadakse kokku tervisekeskusega ühes majas asuvas valla sotsiaalkorteris igal teisipäeval, kolmapäeval ja reedel, juhendaja on Meeli Teder. Tööharjutust rahastab Eesti Töötukassa, kes maksab vastavalt tehtud hinnapakkumistele Anija vallale iga osavõtja kohta päevas 21, Raasiku vallas 25 eurot. Selle eest muretsetakse õppe- ja töövahendid, tasutakse juhendajatele, makstakse osalejate lõunasöögi ning kohvi-tee eest. Töötukassa tasub tööharjutuses osalejate sõidukulud ning maksab neile ka stipendiumi.
Tiiu Vilmsi sõnul on seni saanud tööharjutuses osalenutest lühemaks või pikemaks ajaks tööd keskmiselt 30 protsenti osalenutest.

Eelmine artikkelLoksa kiirliin sõidab nüüd läbi Kiiu
Järgmine artikkelHarju kultuuri- ja spordielu saab tuge kasvavast kultuurieelarvest