MTÜ Ida-Harju Koostöökoda Leader-grupp külastas Bulgaariat

2511
MTÜ Ida-Harju Koostöökoda Leader-grupp koos võõrustajatega noortekeskuse ees.

Bulgaaria Leader-tegevusgruppi külastas 15 inimest.

Ülemöödunud nädala neljapäevast eelmise esmaspäevani, 11.-15. oktoobrini külastas MTÜ Ida-Harju Koostöökoda Leader-piirkonna esindus Bulgaarias Leader-tegevusgruppi Panagyurishte Strelcha Lesichovo. See paikneb pealinnast Sofiast 90 kilomeetri kaugusel ja hõlmab kolme omavalitsust.

Koostöö Bulgaaria Leader-grupiga sai alguse 2012. aasta kevadel, mil Bulgaaria agentuur, mis korraldab Ühise Põllumajanduspoliitika 50. aastapäevale pühendatud kampaaniat, palus Eesti poolelt kampaaniaks abi, osalesid lisaks Eestile ja Bulgaariale ka Malta ja Portugal. Kampaania käigus kohtuti mitmete ühiste ettevõtmiste raames ning Bulgaaria pool kutsus Ida-Harju Koostöökoja Leader-gruppi oktoobriks külla.

„Seekord valisime kokkuhoiu mõttes natuke odavama sihtriigi ning käisime lennureisil väiksema seltskonnaga,“ selgitas Tiina Sergo. Eelmisel aastal külastati Ungarit.

Ida-Harju Koostöökoja 15­liikmelises grupis olid MTÜ juhatuse esimees Tiina Sergo, Raasiku vallavalitsusest valla rahandusosakonna juhataja Triin Türnpuu, hindamiskomisjoni liikmena Andre Sepp, MTÜst Koostöökoda Lydia Kruusmann, Anija vallast veel abivallavanem Marge Raja, hindamiskomisjoni liige Marge Pung ja vallavanem Tiit Tammaru, Aegviidust Ülle Rink Kivisaare ratsatalust ning vallavanem Tõnis Väli, hindamiskomisjoni liige Rutt Leemet ja pearaamatupidaja Sille Noor. Ülejäänud olid Kose vallast.

Üksteiselt õppida
„Valisime sealse Leader-piirkonna, sest see sarnanes meie omale – pealinnale lähedal, territooriumilt mitte palju suurem, hõlmas üht omavalitsust vähem,“ jutustas Tiina Sergo.

Esimesel päeval külastati toidu- ja põllumajandusministeeriumi Sofias, teisel päeval sõideti külla Leader-grupile, tutvuti selle kontori, Leader-toetuse abil renoveeritud noortekeskuse, omavalitsuste muuseumite ja turismiinfopunkti ning kohaliku roosiõli- ja veinitööstusega.

Tiina Sergo nentis, et ehkki Eestis katab Leader peaaegu kogu maapiirkonna ja Bulgaarias alla 30 protsendi, on meil nendelt mõndagi õppida, eriti ettevõtluse toetamisel: „Kohalikud ettevõtjad on teinud väga põhjaliku turuanalüüsi, mis puudutab välisturgu. Eelistatult toetatakse ettevõtteid, mille toodang läheb enamjaolt ekspordiks. Külastatud roosiõlitehas toodab aastas umbes 30-40 kilogrammi roosiõli ning see viiakse peaaegu täielikult välismaale. Leaderist saadi toetust seadmete ostuks.“

Ta lisas, et mõningate valdkondade eelisarendamine on Bulgaarias rohkem levinud kui Eestis: „Meie meetmed on väga laiapõhjalised. Ühest küljest on see hea, sest kõikidel on võimalus ja ukse taha ei jäeta kedagi. Teisest küljest on selline tegevus killustav. Arvan, et peaksime seda põhjalikult analüüsima. Grupid ei pea olema mitte ainult raha jagajad, pigem abilised vajalike sidemete loomisel.“

Tiina Sergo arvas, et Eesti pool võib Bulgaariale samuti mitmest küljest eeskujuks olla. Näiteks on väga heal tasemel meie digisüsteemid, mis tähendab, et inimesed ei pea paari allkirja pärast sadu kilomeetreid sõitma. Teiseks on hästi korraldatud suhtlus erinevate rakendusüksustega nagu ministeeriumid ja PRIA, sest koostööd tahetakse teha ning hierarhilised suhted ei mängi sellist pärssivat rolli nagu Bulgaarias.

„Meile jäid sõidust väga positiivsed muljed. Tekkis tahtmine teha edaspidigi koostööd ning võtta nad ehk sõpruskoostöögrupiks. Üks mõte on teha koostööd noorsootöö valdkonnas, näiteks korraldada noortekeskustevaheline noortegruppide vahetus,“ lausus Tiina Sergo.

Reisil osalenud Triin Türnpuu: „Eestiga võrreldes on Bulgaaria arengu poolest paarkümmend aastat tagapool ning Leaderi toetusega korda tehtud objektid moodustasid muu ümbrusega võrreldes suure kontrasti.“

Lydia Kruusmann: „Tutvusime nende kultuuri ja projektidega. Usun, et nad panid meie praktikast mõndagi kõrva taha, meie nende omast samuti.“

Eelmine artikkelKoer kukkkus kanalisatsioonikaevu
Järgmine artikkelAnijal kaevati välja ajalooline mõisamüür