Kiiu Arenduse 5. sünnipäeva tähistati Kiiu uues lasteaiamajas.
7. aprillil 2009 loodud MTÜ Kiiu Arendus tähendab kuuel suvel toimunud väga rahvarohkeid jaanitulesid Kiiu mõisa pargis, kohvikute päevi, perepiknikke, Kiiu mõisa teopäeva, raamatu „Kiiu lugu“ väljaandmist, traditsioonilisi jõulupidusid 26. detsembril mõisa ees, Kuusalu kolhoosi ajaloopäeva, jalgrattaretki 24 tunniga ümber Kuusalu valla, süstaretke üle lahe Soome.
Kõik loetletud ettevõtmised on pälvinud suure tähelepanu ja arvukat osavõttu, vaid rattamatku teeb kaasa väiksem seltskond.
„Üks meie põhimõtteid on, et kui midagi teha, siis kõigile, Kuusalu vald on üks tervik. Meie ettevõtmised ei ole suunatud ainult Kiiu rahvale ja see vast ongi põhjus, miks Kiiu Arenduse korraldatud üritused on kujunenud rahvarohketeks,“ ütleb MTÜ Kiiu Arendus liige Piret Kamber.
Tema on üks Kiiu Arenduse olulistest taustajõududest, kes koos abikaasa Jaanus Kamberi ning samuti Kiius elavate Monika Soosaare ja Inge Lukmega on aidanud suurejooneliseks kujunenud ettevõtmisi läbi viia. Tihti on abis ka Lembit Nikker ja Sven Viilmaa.
Kiiu Arenduse asutajad ja suurimad ideedetootjad on Urmas Kirtsi ja Herko Sunts – mõlemad olnud samamoodi Kiiu elanikud, ent septembrist on Suntside pere tagasi kodukandis Otepääl ja Kiiu Arenduse juhatuse esimees Herko Sunts on avaldanud soovi ametist tagasi astuda.
Juubelipeol oli Herko Sunts kohal ning tegi juhatuse esimehena külalistele interaktiivse ülevaate viie aasta jooksul toimunust – vastas piltide kaudu küsimustele, mida on vaja teha selleks, et asutada MTÜd, koristada prügi, ennast ületada jms.
Tema sõnul on MTÜ asutamiseks vaja veini ja seltskonda, nii juhtus Kiiu Arendusega, mille asutamise idee tekkis ühel lahedal väikesearvulisel koosviibimisel. Prügikoristuseks on tarvis lõkkepuid, moosekante, helivõimendust ja pärast jaanituld saab hommikuni peoplatsi koristada.
Enese ületamiseks vajatakse aga hulljulget meest Mart Reimanni, tema süstasid, aerutajaid, ka purjekat ja koduküpsetatud leiba – nii kirjeldas ta 2011 suvel toimunud küllaminekut Soome Sipoo sõprusvalda – osad läksid aerutades süstadel ning teised purjekal Blue Sirius.
„Ja kui tahta teha midagi ilusat, siis peavad olema kohal lapsed. Kuuendat korda tuleb mõisa ees jõulupidu, igakord teeme midagi natuke teistmoodi, aga kindlasti ootame lapsi, tuleb jõuluvana, jagame komme,“ sõnas Herko Sunts.
Mängiti telesaadet „Tähed muusikas“
Pärast avakõnet ja šampanjatervitust paluti külalised Kiiu lasteaia saali ning Urmas Kirtsi võttis juhatamise üle: „Kogu tänase õhtu mõte on tänamine ja kingitused. Pidu on korraldatud neile, kes on panustanud Kiiu Arenduse ettevõtmistesse ja kelleta poleks Kiiu Arendust.“
Külalisi oli kutsutud sadakond: ettevõtmistes kaasa teinud abilisi ning rahaliselt MTÜd toetanud firmade juhte koos abikaasadega. Urmas Kirtsi sõnul on Kiiu Arendusel pidevaid toetajaid paarkümmend firmat, lisaks konkreetsete ürituste puhul õla alla pannud ettevõtted.
Esimene kingitus abilistele oli Kiiu Kiigepõnni lasteaia Päikesepaide rühma laste esinemine.
Teine kingitus kujutas endast kvartetti RAMMM – Rakvere Akadeemiline Midagi Meeskoori Moodi ehk Margus Grosnõi, Imre Õunapuu, Erni Kask ja Ahti Bachblum. Kvartett esines mitme lauluga. Mehed kiitsid Kiiu ilusat lasteaeda. „ See on tähelepanuväärne hoone. Nüüd on Kiius vähemalt kaks erilist hoonet , mida tulla vaatama – Kiiu torn ja lasteaed,“ tunnustas Erni Kask.
Kolmas kingitus olid lasteaia fuajees pakutud vein ja suupisted.
Neljas oli saalis telesaate „Tähed muusikas“ kohalik salvestus – saalitäis rahvast jagati kaheks võistkonnaks „Kiiu“ ja „Arendus“, võistkondade kaptenid Külli Katri Esken ja Ahti Bachblum istusid elektriklaverite taha, saatejuht oli Urmas Kirtsi. Nagu samanimelises tõelises telesaates, tuli ka Kiius sõnade järgi ära arvata laul, punkti sai see võistkond, kes esimesena õiget laulu laulma hakkas. Saate digitaalse lahenduse tegi Jaanus Kamber ja graafilise disaini Monika Soosaar. Meeleolukas arvamine-laulmine kestis 40 minutit. Kõlasid ka viktoriiniküsimused – näiteks, kus asub Kiius urdaaž, vastus on, et see on Kiiu torni puidust osa. Või, mis oli Kiiu Arenduse esimene kiiukatele nähtav tegu – mõisa pargi sild.
Viiendaks paluti külalised sünnipäevatorti sööma. Ja kuuendaks kingituseks oli võimalus tantsida ansambli Kuutaga saatel.
Seitsmenda kingituse said külalised lahkumisel – anti kaasa Karmen Kirtsi valmistatud käsitöökomm.