Miks me avaldasime umbusaldust EMIL RUTIKULE?

1040

Küllap on paljud juhtunud sotsiaalmeediast nägema videot ning lugenud seinapostitusi ja kommentaare volikogu viimase istungi kohta, kus avaldasime külaelukomisjoni esimehele Emil Rutikule, ehk nagu ta ise ennast nimetab „külaelu edendajale“, umbusaldust. Kas teie arvates pole kummaline, et inimene, kellel pole ette näidata ühtegi saavutust või tegu, et elu üheski valla külas edenenud oleks, nimetab ennast „külaelu edendajaks”? Kas ei jäta selline käitumine muljet, et on tegu justkui jumaliku nägemuse saanud isikuga, kes ootamata avalikku tunnustamist võtab ise end prohvetiks kutsuda. Imelik, kas pole? Küll on ta aga suutnud nende kuude jooksul, mil ta komisjoni juhtinud on, põhjustada paljude peades segaduse. Ja seda mitte ainult komisjoni liikmete või külavanemate hulgas. Laimu, väärarusaamu ja suisa valet, mis tema suu ja kirjade kaudu laiali paisatud on, on nii palju, et ühte näidet on raske esile tuua.

Võtame näiteks „ajendi“, mis „sundis“ teda valimisliidust välja astuma. Emil väitis, et valimisliit pole võtnud kuulda tema ettepanekuid ning on otsustanud tõsta kõrgeimalt tasustatava vallavanema palka samas proportsioonis kui teistel, madalamate palkadega töötajatel. Tõde on aga see, et ta ei ole teinud ühtegi ettepanekut, mille üle saanuks koalitsioonis või volikogus arutada. Ta on osalenud koosolekutel, kus oli arutusel vallavanema ja vallavolikogu/valitsuse hüvitiste tõstmine. Olgu öeldud, et kõikide „valitute tasud tõusid alates 1. jaanuarist 10 protsendi võrra, olles enne seda tõusnud 2008. aastal (vallavanemal 2009. aastal, vahetult peale eelmist ametisse nimetamist). Samadel koos­olekutel leppisime kokku, et nimetatud ametimeeste ja -naiste tasu teemat selle volikogu koosseisu jooksul me enam ei puudu.

Mis puutub madalamapalgalisi, siis nende tasu tõusis juba eelmisel aastal 5 protsenti (õpetajatel ja miinimumtasulistel oluliselt rohkem), sama suur tõus leidis kõigil teistel töötajatel aset ka käesoleva aasta 1. jaanuarist ning oleme kokku leppinud, et kui laekumistes ei toimu ootamatuid tagasilööke siis alates 1. jaanuarist 2015 kavandame veel ühte vähemalt 5protsendilist palgatõusu.

Märkate vahet: kolme aasta jooksul 10 protsenti „valitutele“ versus 15-30 protsenti ülejäänutele! Ehk siis Emili väide, et eelistatakse kõrgemapalgalisi, on vale ning katse informatsiooniga manipuleerida. Juhtide palgad on tundlik teema ning populistid on alati nautinud tegelemist palkade ja ametiautodega. Näiteid valedest võiks tuua veel ja veel.

Tekib küsimus, miks pole siiani neid valesid avalikult ümber lükatud? Leppisime kokku, et ei lähe kaasa kampaaniaga, mille eesmärk tundub olevat iseenda upitamine – see ainult suurendab temale langevat tähelepanu. Samuti otsustasime mitte ette heita Emili tegematajätmisi ja möödalaskmisi komisjoni esimehena, ehkki põhjust selleks oleks küll ja veel.

Üks näide komisjoni „juhtimise“ kvaliteedist. 1. aprillil pidi toimuma külaelukomisjoni koos­olek. Esimees saadab komisjoni liikmetele kutsed tulla kella 18ks Kolga Rahva Majja, reserveerib samaks päevaks, aga kella 19ks, koosoleku pidamiseks Kolgaküla rahvamaja ja kui päev on käes, läheb ta kella 18ks vallamajja, on üllatunud ning pahane, et komisjoni liikmeid seal teda ootamas ei ole. Komisjon ja kutsutud külalised ootasid teda aga Kolga Rahva Maja suletud ukse taga. Aga ka see seik ei ole üldse tähtis.

Meie põhjendus tema tagandamisel oli lihtne: kuna tema umb­usaldas valimisliidust välja astudes meid kõiki ning kui tema ei usalda meid, siis miks peaks meie usaldus kestma tema vastu? Muud põhjused saab pahatahtlik, nagu Emil meie kõigi vastu kahtlemata on olnud, tembeldada otsituks, aga kui on vastastikune usaldamatus, siis see lihtsalt on nii – ning meie tundeid vaidlustada on lihtsalt lapsik.
Kuidas teisiti tulnuks meil suhtuda inimesse, kes ülbitseb oma kaaslastega, kelle toeta poleks ta iialgi saavutanud vallavolikogu liikme positsiooni, kus ta praegu on? Kes kuulutab ainult tema arusaamadele toetuvat „tõde“ ega lase teiste argumentidel oma valedele toetuvaid uskumusi kõigutada? Kes upitab end teiste peale lausa valetades?

Muide, ka kaitsekõne, mille ta sai mitme meie inimese silma all vahetult enne volikogu laua taha istumist IRL nimekirjas kandideerinud Sulev Valdmaa käest ning mille ta volikogu istungil paberilt maha luges, sisaldab vähemalt kolme valet! Et Emil teksti autor pole, saab igaüks veenduda, kui võrdleb kaitsekõnet valimisliidu kodulehel www.kuusalu.eu avaldatud avaliku kirjaga tema tagasi mitteastumise küsimuses. Kirjatükkide stiilid ja ortograafia on selleks lihtsalt erinevad.

Valimisliidu Ühine Kodu ja Reformierakonna koalitsioon on Kuusalu vallas võimul selleks, et viia ellu antud lubadused. Neid teostada saab ainult ühise meeskonnana. See tähendab, et nii koalitsiooni poliitikud kui ka ametnikud peavad võrdselt pingutama püstitatud eesmärkide nimel. Kui keegi arvab, et temal on mingid teised eesmärgid ja mängureeglid, siis tuleb ta paratamatult asendada. Selline loogika töötab igas normaalses eesmärkide saavutamisele pühendunud organisatsioonis. Ka vallavalitsuses ja -volikogus.

Nii otsustasimegi Emili algatatud poriloopimises mitte osaleda ning ta võimalikult kiiresti ja väikese käraga komisjoni esimehe ametikohalt maha võtta ning uskuge, mitte keegi ei tunne end juhtunu üle õnnelikuna. See kirjatükk on viimane, milles kavatseme antud teemat käsitleda. Vabandame lugejate ees, et „peretüli“ avalikkuse ette pidime tooma, aga me tundsime lausa füüsilist vajadust end valede ja alusetute süüdistuste eest kaitsta.

Toimetuselt. Sulev Valdmaa on oma Facebooki küljel teatanud, et ei kirjutanud Emil Rutikule kõnet: „Emil palus Mustametsa-Uuri tee möödunudaastase remondi kohta käivaid pabereid. Need talle andsingi: tööde teostamise lepingu, tööde vastuvõtmise akti ning vallale esitatud arve koopiad.“

Eelmine artikkelKorteriühistute esindajad: Kas Kolgat ootab tondilinna saatus?
Järgmine artikkelRaasiku LC avaõhtul osales kogu maailma Lionsite president