Miks jäi osa Kuusalu jalgteest tegemata

759

Kuusalu küla Nurga kinnistu sai anonüümse kirja kohtuähvardusega.

Septembri viimasel päeval avati pidulikult Kiiu-Kuusalu neljakilomeetrine jalg- ja rattatee, mis kulgeb Kiiu alevikust mõisa eest kuni Kuusalu küla Käli kinnistu ridamajadeni. Avamisel tõdeti, et ligi sajameetrine teejupp Kuusalu küla vahel on jäänud välja ehitamata, liiklejal tuleb see vahemaa läbida sõiduteel ning jalgtee ehitab sinna maantee­amet tuleval aastal. Puudujääv teelõik külgneb Nurga kinnistuga.

Möödunud reedel tuli Sõnumitooja toimetusse Nurga kinnistu elanik Maris Borštšik, kaasas kiri, mis oli nende pere postkasti pandud kolmapäeval. Kiri on anonüümne, autoriteks on märgitud „Kuusalu küla inimesed“.

Kirjas on öeldud, et Kuusalu küla põliselanikel on arusaamatu, kuidas omandivaidluse pärast tuleb jalakäijate teele Nurga maavalduses jõnks sisse: „Olge tolerantne ja teeme ühise tee ära. Vastasel juhul ootab teid kohtuprotsess. Ootame ja loodame mõistvat suhtumist.“

Maris Borštsik ütles, et selline kiri teeb haiget: „Meie ei ole viimasel ajal jalgtee ehitamist takistanud. Taotlesime oma maa piiramiseks aeda, sest me kuusehekki on visatud prahti, ning tahtsime ka täiendavat sissesõiduteed, et saaks puid tuua kuuri juurde. Mõlemast keelduti. Kui selgus, et jalgtee tuleb kolm meetrit lai ning maantee äärde, siis see meile sobis. Varasemate plaanide järgi taheti ehitada palju laiem, oleks ulatunud me sauna akna alla. Kui suvel hakati teed ehitama, olime kindlad, et tuleb ka meie kinnistu kõrvale, oli üllatus, et jäeti tegemata.“

Kuusalu vallaarhitekt Tiina Skolimowski kinnitas, et juba 2011. aastal koostatud ehituskavades on kirjas – Tarva teeristist kuni kraavini kulgev teelõik on plaanis ehitada sõidutee mahus edaspidi ning riigi rahadest.

Maanteeameti Põhja regiooni direktori asetäitja Peeter Paju selgitas Sõnumitoojale, et Kiiu-Kuusalu jalgtee ehitust rahastati EASi kaudu, taotleja oli Kuusalu vald. Nurga kinnistuga külgnev lõik tuleb vahetult sõidutee äärde ning jääb riigile kuuluvale teemaale, selle jaoks ei saanud vald toetust küsida.

Peeter Paju: „Oleme plaaninud ehitada selle lõigu välja tuleval aastal, taotlus eelarve jaoks on esitatud, 99 protsendi ulatuses võib öelda, et selle raha saame. Samamoodi jäi ehitamata lõik Kiius endise postkontori ees, seegi tuleb sõidutee äärde.“

Kuusalu vald sai Kiiu-Kuusalu jalg- ja rattatee rajamiseks EASi vahendusel 320 000 eurot, valla omaosalus oli 80 000 eurot. Jalgtee ehitati koostöös maanteeametiga, riigihankega valiti peatöövõtjaks Lemminkäinen Eesti AS.

Eelmine artikkelKoer kukkkus kanalisatsioonikaevu
Järgmine artikkelAnijal kaevati välja ajalooline mõisamüür