Mida arvavad Raasiku valla elanikud ühinemisläbirääkimiste ettepanekust Rae vallale

1475
  • Noor naine Arukülast: „Väga loogiline samm. Tuleb nüüd vaid loota, et Rae on nõus meid enda juurde lubama ning arvestab ka meie soovidega. Kahju võib ju olla, aga kui seadus on vastu võetud, tuleb tegutseda. Vägisi kodanikke juurde ei saa. Kodanikukampaaniaid on tehtud ning kes vähegi soovinud, ennast valda sisse ka kirjutanud. Võib-olla on infosulgu jäänud ainult vene keelt kõnelevad vallaelanikud, kes ei pruugi teada, et igast sissekirjutusest sõltub valla saatus.”
  • Pensionärid Arukülast: „Ei usu, et Rae vald meid tahab, neil endalgi palju kohustusi ja elanike miinimumarv kuhjaga täis. Ilmselt kukub kogu haldusreformikava kolinal kokku, sest miks peaks naabrid meid sundliitmiselt tahtma, kui neil on elanike arv täis. Raasiku vald pole kullaauk, mille endale saamine tooks edukuse kasvu.”
  • Keskealine mees Perila külast: „Nii palju, kui mina olen kuulnud, on meie volikogus vaadatud kogu aeg Rae valla poole ning erilisi samme valla iseseisvuse säilitamisel tehtud pole. Mõned külad teistest valdadest päästaks meie valla, kuid neid ju näiteks Rae ega Kose vallast küsitud ei ole.”
  • Naine lastega Arukülast: „Kolisin aasta tagasi Rae vallast Arukülla, et saada oma perele soodsam ja avaram elamispind võrreldes Jüriga. Ütlen ausalt, valla mõttes mul vahet pole, kus elame. Töökohad on linnas ning kõik eluks vajalik oli olemas nii Jüris kui Arukülas. Kui riigijuhid leiavad, et haldusreform on vajalik ning aitab kulusid kokku hoida, andku tuld.”
  • Vanem naine Peningilt: „Mina usun küll, et teavitustööd on tehtud vähe. Raasiku vald on Harju mõistes tubli, võrreldes Lõuna-Eesti valdadega vägagi tubli. Oleks häbiväärne, kui meie peame liituma, aga näiteks Anija vald saaks jätkata iseseisvalt. Meie koolid kasvavad, noored pered kolivad Arukülla, on paari aasta küsimus, et vajalik rahvaarv täis saada. Kahju, et volikoguliikmetel polnud rohkem selgroogu, et valla iseseisvuse eest seista.”
  • Abielupaar Raasikult: „Elu käib nagunii Rae valla poole, seega see otsus ei üllata. Raasiku alevikule see muidugi head ei tähenda, kuna jääme täielikult ääremaaks. Juba praegu oleme Arukülaga võrreldes rohkem unustatud. Väga tore oli idee liita Raasiku vallaga Jõelähtme ja Anija valla piirikülad, kahju, et sellest ideest ei saanud asja, Anija ja Jõelähtme jaoks poleks see ju midagi muutnud, samas meid päästnud. Jääb nüüd üle  vaid  loota,  et  Rae  vald  meid  ikka  tahab  ning  saame  ühinemistoetust.”
  • Teismelised Arukülast: „Meie teame küll inimesi, kes pole end Raasiku valda sisse kirjutanud. Ei teagi, miks nad seda pole teinud, ilmselt on neil ükskõik. Linnas on tasuta ühistransport, see on ka oluline. Oleks Arukülast tasuta rongisõit linna, siis küllap kirjutaksid kõik end valda sisse.”
  • Mees Arukülast: „Haldusreformist on juba kõrini. Tahaks loota, et see on valitsuses vaid järjekordne tolmukeerutamine ning enne piiride muutmist jõuab valitsus laguneda. Ainult piiride muutmisest pole kasu, kui piirkond muus osas ei arene. Tasuks mõelda, kuidas meelitada siia rohkem ettevõtjaid ning hoida kinni neid, kes juba on kodanikud. Mitmelt poolt oli kuulda, et kirjutage end valda sisse, aga ainult see, et siis jääks meie vald alles, pole piisavalt veenev argument.”
  • Perekond Pikaverest: „Meie võime ju tahta Rae valda, aga mis kasu neile meist oleks. Pigem oleks ikka mõistlik arveldada küladega, nii annaks piire nihutada võimalikult efektiivselt ning keegi ei peaks iseseisvust kaotama. Pole Harjumaal ükski omavalitsus nii kehv, et ei saaks iseseisvana hakkama. Nüüd on ilmselt juba hilja, aga meie piirkonna omavalitsusjuhid oleksid pidanud istuma kõik ühise laua taha ning sealt mitte enne püsti tõusma, kui piirid on jaotatud nii, et kõik oleks rahul ning kedagi ei peaks valdade kaupa sundliitma.”
  • Pensionär Arukülast: „Minu noored elavad Arukülas, aga pole end sisse kirjutanud. Rääkisin neile, et nad võiks seda teha, vald jääks alles. Selle peale võtsid nad selle sammu ette, polnudki eriti keeruline ega aeganõudev. Kampaaniatega kodanikke juurde ei saa, vaja oleks isiklikku lähenemist. Kahju, et vallavolikogu ja -valitsusega pole olnud üldse rahvakohtumisi, kus niimoodi otse ja vahetult saaks omavahel suhelda. Minul oleks küll kahju, kui Raasiku vald kaoks. Raega ühineda kindlasti ei taha, siis ei jätku meile üldse raha. Praegu veel jagatakse seda, mis on, ikkagi võrdselt.”