Küsitlesime eelmisel nädalal juhuslikke inimesi Arukülas, uurisime, mida nad arvavad võimalikust haldusreformist Raasiku vallas ning kas ja mida on räägitud sellel teemal nende tutvusringkonnas.
18aastane noormees Arukülast: „Ei tea haldusreformist eriti midagi. Raasiku vallas jääb elanike arv alla piiri, oleme väikesed ning oleks liiga uskumatu, kui jääksime omaette, teised omavalitsused ümberringi on suuremad nii rahvaarvult kui pindalalt.
Õpin Jüri gümnaasiumis ning piirid mind tõesti ei huvita. Raasiku vallas on hea elada ning maksumaksjana tahan siia jääda, sest meil on elanikusõbralik, väikeste vahemaadega toimiv vald, kus keskuses kõik teenused. Soovin läbimõeldud otsuseid, mis suudetakse rahvale ära põhjendada. Alles siis on mõtet teha küsitlust, aga mitte varem, kui rahvas ei tea ega saa aru, kuidas otsustada.”
74aastane pensionär Peningilt: „Ei mõista, milleks on vaja lõhkuda seda, mis loodud. Tõsi, praeguse valla piirid pole kohati loogilised – Jõelähtme ja Anija piiriküladele on keskus Raasikul, samas meie külad, Kiviloo või Mallavere-Pikavere puutuvad rohkem kokku Anija või Kose vallaga. Ka uute piiridega peab jääma keegi ääremaaks. Kõige olulisem on, et ükskõik, kuidas reform läheb, eluks vajalikke teenuseid ei tohiks see lükata kaugemale, kui on praegu.
Veel on kahju sellest, et tehakse viimase hetke tõmblusi. Rahvaarvu kasvu eest oleks tulnud jõuliselt seista juba varem, et vald saaks rikkamaks. Teha julmalt, nagu Tallinn tasuta ühistranspordiga. Raasiku vallas näiteks tasuta rongisõit – miks mitte? Paraku pole meil uusi ettevõtteid ning napib soodsaid elukohti, majad küll kerkivad, kuid noorele perele on hirmkallid. Mulle meeldis volikogu esimehe idee, et Raasiku võiks olla turismi- või puhkevald, kuid turiste siia ikkagi ei satu. Meil on kaunis männik terviserajaga, Rätla dendropark, kenad mõisad. Võiks neid ju jõulisemalt väljapoole reklaamida.”
48aastane naine Arukülast: „Olen lugenud haldusreformist Sõnumitoojast. Omavalitsustele pandi raske koorem demokraatlikult otsustada. See ajab tülli naabervallad, kogukonnad, vallavolikogu liikmed. Ilmselt on eesmärk näidata, et ise ei saada hakkama ja siis paneb riik rõõmsalt ise piirid kokku. Omavalitsus peab olema täpselt nii suur, et suudaks tagada kõigile oma elanikele normaalse elukeskkonna, et nad ei põgeneks linna. Kui aga Raasiku rahvas peab kooli renoveerimist ootama mitu põlvkonda ning tublidel sportlastel pole siiani tulemustele võrdväärset spordisaali, paneb see ohkama. Rääkimata sellest, millise suure pingutusega saabus Arukülla imepisike jupp kergliiklusteed, ühisveevärgi- ja ka nalisatsiooni arendamine jääbki ilmselt unistuseks.
Valda ei saa süüdistada, ma loodan väga, et on tehtud kõik, mis nende võimuses, lihtsalt kõik tuleb aeglaselt ja investeerimissuutlikkus on väike. Pole aga õige, kui lapsed kasvavad suureks enne, kui investeeringud jõuavad neile ohutu, valgustatud ja kergliiklusteega koolitee või spordihoone loomiseni. Kui tuleb ühinemine, siis palun vettpidavaid majanduslikke analüüse. Teadlaste, mitte poliitikute tehtud prognoose, milliseks kujuneb uue valla investeerimissuutlikkus, ning teha otsuseid vastavalt sellele. Muidu kaotame veel rohkem elanikke Tallinnale.”
12- ja 13aastased poisid Arukülast: „Ei tea väga midagi haldusreformist. Arukülas on väga hea elada, kaubamaja võiks olla ja rahvamajas rohkem noortefilme. Külades elavad sõbrad on kadedad, neil pole eriti midagi. Sõbrad elavad Igaveres ja Kurglas, nad peavad minema õhtuti pärast trenni koju, sest vanemad pole nõus hiljem järele tulema ning bussiga ei saa.
Vanemad räägivad, et mõistlik oleks liituda Rae vallaga, aga nemad on liiga rikkad ja meid ei taha. Oleme kuulnud ka külade liitmisest, siis kurdeti, et Aruküla kui keskus jääks liiga kaugele, samas vist on nii, et Kuusalu vallas on ka keskus mitte valla keskel, vaid ühes ääres ning teisest otsast on kaugele sõita. Samas kogu elu ei saagi käia keskuses, rohkem tuleks külades põnevaid asju välja mõelda, et rahval oleks seal tegevust ja kindlasti peaks olema toidupood igas külas.”
75aastane mees Kulli külast: „Ei mõista paanikat piiride muutmise ümber. Küladesse jõuab investeeringuid vähe igasuguste piiride ning vallanimedega. Maal elamiseks peab olema ise ettevõtlik, vallalt ootaks ainult, et teed oleks korras ja valgustatud ning lapsed saaks kooli. Loogiline, et töökohti, isegi mitte eluks vajalikke teenuseid, supermarketit ega meelelahutuskeskust küladesse ei tule. Meil on hea rongiühendus, ei taha mõeldagi nende külade peale, kus pole rongi ega bussi, samas pole linnast üldse kaugel. Esmalt tuleks tagada normaalne transpordiühendus.”
63aastane naine Arukülast: „Noored lähevad ära, sest neile siin tööd pole, miinimumi eest ei taha keegi rügada. Leian, et Raasiku vald suudab tagada imelise lapsepõlve, oleme kultuurivald, meil on heade õpetajatega korralikud koolimajad, palju rohelust. Kui lapsepõlv läbi, kukud aga külma vette – tööd ei ole. Au neile, kes viitsivad igal päeval linna sõita, noored lähevad pigem lihtsama vastupanu teed ning elavad seal, kus on töökohti. Loodan väga, et haldusreform teeb meid rikkamaks ning meelitab Arukülla rohkem töökohti, et ka meie valla praeguse ääremaa inimestele oleks tõmbekeskus siin, mitte Jüris või linnas.”