Alaveres otsitakse lahendust noortega seotud probleemidele

1213

Neljapäeval, 11. veebruaril oli Alaveres esimest korda erinoorsootöö ümarlaud.

Anija vallavalitsuse noorsootöö­spetsialisti Tuuliki Rohtla sõnul ajendas Alavere piirkonnas eraldi erinoorsootööalast ümarlauda kokku kutsuma oktoobrikuus Alavere koolis toimunud piirkonna laste- ja noorsooteemaline koos- olek, kus kerkis üles mitmeid kohalike noortega seotud probleeme, mis edastati vallavalitsusele. Põhilised probleemid, mida küla ja kooli esindajad tõstatasid, olid: alaealised  on  õhtul  hilja  õues  järelevalveta, noored kogunevad mahajäetud hoonetesse, kus suitsetavad ja tarbivad alkoholi, juhiloata noored sõidavad autode ja motorolleritega, suvel rüüstati aiamaid. Tookord leiti, et lisaks selgitustööle oleks kõige tõhusam meetod probleemide ennetamisel politseireidide korraldamine kriitilistel aegadel ja kohtades.
Ümarlaud toimus Alaveres üle-eelmise nädala, osalesid vallavalitsuse, Alavere kooli, noortekeskuse, rahvamaja ja politsei esindajad, kõneldi taas sügisel tõstatatud probleemidest.
Noorsoopolitseinik Teili Piiskoppel, kes on praegu ka piirkonnapolitseinik, ütles, et alaealiste hilisest õuesviibimisest, eriti suvisel ajal, ollakse teadlikud ning politseipatrull käib mõnel õhtul nädalas Alavere piirkonnas. Ta tõdes, et aiamaade rüüstamise osas pole politseile laekunud ühtegi avaldust ning ilma selleta ei saa politsei asja uurida. Vanad mahajäetud hooned, kuhu noored varem kogunesid ning seal suitsetasid ja tarbisid alkoholi, on nüüdseks saanud uue omaniku, seal käib arendustegevus ning noored seal enam ei kogune.
Ümarlauas arvati – kuna autojuhid ei pea Alaveres kinni lubatud piirkiirusest 30 kilomeetrit tunnis, on külavaheteele vaja paigaldada „lamav politseinik“. Tuuliki Rohtla  ütles  Sõnumitoojale,  et  koos­oleku ajal nägid nad, kuidas üks auto piirangualas niiöelda kiirendas.  Lepiti  kokku,  politseinik käib veebruarikuu jooksul paaril hommikul Alaveres kontrollimas liikluseeskirjade täitmist. Noorsootööspetsialist  tegi  pärast  ümarlauda vallavalitsusele ettepaneku paigaldada Alaverre kiirustõke ning informeeris parkimiskohtade vähesusest kooli ümbruses.
Veel lepiti kokku – noortejuhid uurivad alaealistelt nende huvide kohta, et suunata neid huvitegevusse. Noorsootöö spetsialist annab rahvamaja juhatajale infot koolitustest, mis puudutab käitumisraskustega lastega töötamist, ning lastekaitsespetsialist räägib lasteaia direktoriga, et probleemse käitumisega laste ja nende vanematega tegeletaks süvitsi juba lasteaias.
Ümarlauas rõhutati, et hädas olevat last märgates tuleks igaühel kohe reageerida ja helistada numbril 112, lapse kehalisest väärkohtlemisest tuleks teatada nii noorsoopolitseile kui valla lastekaitsespetsialistile Katre Reilentile. Lastekaitsespetsialistile  tuleks  teada anda  ka  juhul,  kui  märgatakse last, kes on näljas või kellel puuduvad  ilmastikule  vastavad  riided.
Oktoobris piirkonna laste- ja noorsooteemalisel koosolekul tegi Alavere Külaseltsi juht Valdo Sööt ettepaneku kuulutada 2016. aasta märkamise aastaks, et julgustada inimesi väärkäitumist märkama ja sellele reageerima ning jagada kontaktandmeid, kelle poole ja millises numbri muredega pöörduda.
„Edastasin  ettepaneku  vallavalitsuse liikmetele, vallavanem lubas, et vallavalitsus arutab seda. Minu meelest on tegemist hea ideega – kutsun kõiki inimesi olema üksteise suhtes tähelepanelikumad ning märkama ja reageerima,“ lausus Tuuliki Rohtla.

Eelmine artikkelAruküla C-klassi noormeeste võit käsipalli MV etapil
Järgmine artikkelMida arvate haldusreformist Raasiku vallas?