Raasiku valla noored tutvusid ettevõtlusega

1666

Aruküla ja Raasiku põhikooli õpilased külastasid Iff Cateringi.


Iff Cateringi omanik IVAR VILBERG soovitas noortel õppida, välismaal kogemusi korjata ja Eestisse tagasi tulla. Temast vasakul ANNELI TORIM Raasiku koolist ja paremal Raasiku noortekeskuse noorsootöötaja ANGELA ALLIK.

Möödunud kolmapäeval toimus Arukülas valla põhikoolide vanemate klasside õpilastele ettevõtluspäev, et näidata noortele, millised on võimalused oma ettevõtluse alustamiseks. Külastati Raasiku vallavolikogu liikme Ivar Vilbergi pereettevõtet, OÜle Krylvi kuuluvat kohvikut Iff Catering. Võimalusi oma toodete müümiseks tutvustas ka Raasiku OTTi ehk liikumise Otse Tootjalt Tarbijale algataja Meeli Teder.

Ivar Vilberg selgitas noortele ettevõtluse põhitõdesid, kuidas ise ettevõtlusega alustas ja rõhutas hariduse tähtsust: „Ettevõtlus võib tunduda millegi sellisena, millega saab kohe ja kiiresti rikkaks.
Tegelikult on see väga raske. Kui palgatöö algab hommikul, lõpeb õhtul ja nädalavahetused on vabad, siis ettevõtja teeb tööd seitse päeva nädalas. Mina alustasin 1990ndatel aastatel, mil ettevõtte tegemine oli kergem. Kui ma oleks praegu noor, siis kaaluks päris tõsiselt.“

Ta lisas, et keeruline on leida tööjõudu, sest vaja oleks spetsialiste, kuid töötajatele tuleb maksta palka. Suures ettevõttes on võimalik välja õppida teiste kõrvalt, väikeses sellist võimalust ei ole. Ettevõtja töö on vastutusrikas.

„Puhkuste ajal asendavad meil põhiliselt oma pereliikmed üksteist. Mõned kokakoolis õppinud inimesed töötavad ka minu juures,“ rääkis ta.

Noortel soovitas Ivar Vilberg õppida ja end võimaluse korral välismaal täiendada, kuid pärast seda ikka Eestisse naasta: „Oluline on õppida, et teha tulevikus tööd, mis meeldib. On kurb, kui inimesed lähevad tööle, kuhu nad on sunnitud minema, kuna haridust ei ole.“

Ivar Vilberg julgustas noori, kes tahaksid suvel tööd teha, temaga ühendust võtma, et pakkuda mõnele neist oma ettevõttes väiksemaid projektipõhiseid töid nagu näiteks nõudepesu.

Raasiku OTTi eestvedaja Meeli Teder tutvustas, kuidas saaksid noored ise ettevõtlusega algust teha.

Vabatahtlikuna 2010. aastal OTTi rajanud Meeli Teder rääkis, et ühenduse kaudu on võimalik tellida kaupa otse tootjatelt ning neljapäeviti toimuvad Arukülas kaubakohtumised, kus tellija saab oma kauba kätte. Huvi otse tootjatelt ostmise vastu on suurenenud ja kasvab veelgi.

Meeli Teder andis teada, et noortel on kõige lihtsam võimalus müüa OTTi kaudu näiteks enda valmistatud käsitööd, kuid suurem potentsiaal on erinevate metsa- ja aiasaaduste või kasevihtade müügil: „Saate neid ise korjata ja turule tulla. Nende müügiks ei ole tervisekaitse luba vaja. Kui aga tahate näiteks ise midagi küpsetada, siis on koduköögi luba vaja.“

Pärast ettevõtluse võimaluste tutvustamist viis MTÜ Ida-Harju Koostöökoda juhatuse esimees Tiina Sergo läbi ajurünnaku, küsides õpilastelt, mis jäi meelde ja mida oleks vaja ettevõtluse alustamiseks.

Vastati, et vaja on õppida ja enesekindlust ettevõtluse alustamiseks, sest sageli ei julgeta seda teha. Selgus ka, et mõnigi õpilane oli juba kusagil tööl käinud.

Küsimusele, millest on Raasiku vallas puudus, pakkusid õpilased, et ei saa hamburgerit, võiks teha limonaadiputka ja naiste jalgpallitiimi.

Meeli Teder ütles õpilastele, et alustada ei saa väga suurelt: „Paljud miljonärid on alustanud väikestest asjadest. Taskurahad lõpevad varsti ära ja siis on vaja teenima hakata. Kindlasti ei tohi karta ka musta tööd. Alustamiseks ja kogemuse saamiseks on see vajalik.“

Ettevõtluspäeva korraldaja, Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas selgitas, et valis noortele ettevõtluse tutvustamiseks Iff Cateringi kui kohaliku väikeettevõtte ning OTTi kui võimaluse oma toodete müügiks. Sügisel ootavad õpilasi ees külaskäigud Kehras pereettevõttena tegutsevasse pagaritööstusesse Neio ja Kehra tehasesse, et teha tutvust ka suure ettevõttega.

Noored tunnistasid, et sellised üritused nagu ettevõtluspäev, on vajalikud ja vahelduse mõttes on tore, kui neid korraldatakse.

Eelmine artikkelAutolt varastati rattad
Järgmine artikkelEndised EPT-lased külastasid Raasiku tehast