MART SESTVERK on Kuusalu valla noorim volikoguliige

3070

Vallavolikogusse valitud MART SESTVERK saab juunis 21-aastaseks.

Mart Sestverk kandideeris mullu oktoobris kohalikel valimistel Eesti Reformierakonna nimekirjas, sai 50 häält ning osutus valituks. Reformierakonna nimekirjast pääses Kuusalu vallavolikogusse 3 kandidaati. Koos „Ühiselt Edasi” ja IRLi nimekirjast valitutega moodustati koalitsioon, esmakordselt on Kuusalu vallas sõlmitud võimulolekuks koalitsioonileping.

Volikogu liige Mart Sestverk elab Kolgas. Ta on lõpetanud Kolgas põhikooli ning mõnda aega õppinud Türi Teh­nika- ja Maamajanduskoo­lis mehhaniseerimist. 2008. aasta lõpust on ta ametis ASis G4S Põhja piirkonna turvatöötajana, tema ekipaaži peamine tegevuspiirkond on Loksa ja selle ümbrus.

Kuna G4S ei ole omavalitsustega sõlminud avaliku korra tagamise lepingut, on turvatöötajate ülesanne olla kohal ja reageerida kutsetele, mida antakse edasi valvekeskuse kaudu. Kui valve all olevates korterites-elamutes-asutustes hakkab tööle häiresignalisatsioon, läheb sellest info omanikule ja ettevõtte valvekeskusesse, kust helistatakse ja saadetakse lähim ekipaaž kontrollima. Turvatöötaja vaatab, kas uksed-aknad terved, kannab ette ja kui midagi kahtlast ei ole, otsustab omanik, kas võib lahkuda.

Mart Sestverk selgitab, et soojal ajal võivad sattuda häire alla pandud ruumidesse linnud, sageli on häire põhjustanud näriliste liikumine. Keerulisemad väljasõidud on siis, kui baaride-kaupluste töötajad vajutavad paanikanuppu. Et töötada turvafirmas, tuleb eelnevalt läbida koolitus.

Kolga kütteprobleem ja külateed
Mis ajendas 20-aastast noormeest vallavolikogusse kandideerima? Mart Sestverk räägib, et Reformierakonna liige ta ei ole: „Kandideerida soovitas OÜ Uuri Suurtalu juhatuse liige Erkki Heinsalu, kes ütles, et oled hakkaja noormees, saaks midagi volikogus Kolga ja selle ümbruse heaks ära teha. Erkki rääkis Reformierakonna nimekirja juhi Andres Paomehega, ta oli kandideerimisega päri.”

Mart Sestverk nimetab enda jaoks tähtsaks kaht teemat – mure Kolga soojatrasside ja kõrge soojahinna pärast ning ümbruskonna teed, millele tuleks panna must kate: „Kolga osad soojatrassid on maapealsed, eriti probleemne on koolimaja trass. Soojakadu on suur, ka maa-aluste trasside juures on mitmel pool näha, kuidas lumi on nende kohal sulanud. Kolgas tuleb sooja eest maksta suuri summasid, aga teenusega ei saa olla rahul, kord on korterites palav, siis jälle liiga külm. Mu ema, isa ning kolm venda elavad kortermajas, praegu remondin endale teises majas üürikorterit, puutun Kolga soojaprobleemiga kokku iga päev.”

Musta katet oleks tema sõnul tarvis Muuksi-Uuri-Mustametsa teele, see on auklik ja tihti väga porine, kuivade ilmadega tolmab, tee-äärsetes õuedes on paks tolmukord.

„Vallavolikogust ei teadnud ma enne valimisi õieti midagi, ka enamikku kohalikke poliitikuid ei tundnud.
Nüüd juba panen nimed ja näod kokku. Vaatan ja kuulan istungitel, sõna pole võtnud, aga kõik on kunagi ju alustanud. Reformierakond on koalitsioonis, eelnevalt pannakse juba aruteludes paika, mille poolt oleme ja mille vastu.”

Abipolitseinik ja vabatahtlik tuletõrjuja
Mart Sestverk on lõpetanud abipolitseinike kursused ning 2008. aasta sügisest osales Kuusalu korrakaitsepatrullis, mida juhtis Reio Roosi. Patrull tegutses 2009 kevadeni. Pärast seda on vastne volikoguliige käinud abipolitseinikuna patrullimas koos Ida-Harju politseinikega. Ta kuulub nüüd ka volikogu korrakaitsekomisjoni, mida juhib tegevuse lõpetanud MTÜ Kuusalu Valla Korrakaitse juht Raivo Samelselg.

Mart Sestverk arutleb: „Kohalik korrakaitsepatrull võiks olla, aga iseküsimus on, kuidas see toimiks. Saime selles patrullis autoga ringi sõita, vaadata ja kirja panna. Pätte oli võimalik taltsutada, aga liiklushuligaane mitte. Koos politseinikega patrullimine on tõhusam, peame autosid kinni, kontrollime dokumente, lahendame tülisid, teeme ennetustööd. Juba see, et politseiautot on näha, on hea. Baaride omanikud ütlevad, et näidake ennast. Kui käime baaridest läbi, ollakse rahulikumad, kaklustest hoidutakse.”

Kõige keerulisem ja sündmusterohkem koht on Loksa, eriti nädalavahetustel õhtuti ning öösel. Ka Kolgas-Kuusalus on noortekambad, kellele tuleb rohkem tähelepanu pöörata. Mart Sestverk tõdeb, et kohalikel noortel ei ole sellistes keskustes teha muud, kui õues kusagil kokku saada. Ta ise on samuti pundis aega veetnud ning mõistab abipolitseinikuna neid probleeme.

„Kui on külmad ilmad, nagu tänavusel talvel, on väljas vähem liikumist ning avalikes kohtades ka öösel rahulikum.”

Teine vabatahtlik tegevus on Mart Sestverkil osalemine Kolga priitahtlike pritsimeeste tegevuses. Ta hakkas 17-aastasena koos sõbra ja teiste kohalike tuletõrjujatega käima metsa- või kulupõlengutel kustutamas.

„Ma pole tuletõrjujate põhituumikus, keda kutsutakse tulekahju korral telefoniga väljasõidule. Mina lähen siis, kui helistatakse üle aleviku kostvat häirekella. Teinekord, eriti just metsatulekahjude korral, mõtled palavaga ja öö läbi rassides, et on ikka väsitav, aga milleks kodus jorutada, kui saab olla kasulik ning midagi asjalikku ära teha,” lausub Mart Sestverk.

Hiljuti lõpetas ta Põhja-Eesti päästekeskuses vabatahtlike tuletõrjujate algkoolituse. Praegu õpib mehhanisaatorite kursustel, et saada traktorijuhi load. Ta plaanib hakata hiljuti omandatud OÜga Uuri Agro tegelema põllumajandusliku tootmisega.