MART LUUKAS Kehrast sai „Eestimaa uhkuse“ tiitli

1118

Tunnustatute seas oli ka Käsmu külavanem ROBERT AASA.

Pühapäeval, 30. detsembril oli TV3 eetris „Eestimaa uhkuse“ gala, kus tunnustatakse heategijaid, kes on aasta jooksul saanud hakkama millegi märkimisväärsega teiste inimeste aitamisel. Žürii eesotsas maestro Eri Klasiga valis 300 kandidaadi seast välja 10. Nende hulgas Kehra noormehe Mart Luukase, kes päästis mullu maikuus aknast alla kukkunud pisipoisi elu, ning kaluri uppumissurmast päästnud Käsmu külavanema Robert Aasa.

Žüriisse kuulusid veel Ingrid Rüütel, Elle Kull, Liis Lemsalu, Heiki Nabi, Sirje Eesmaa, Jaan Tätte ja Valdo Kalm.

MART LUUKASEL oli neli esitajat
Detsembris pälvis Mart Luukas oma teo eest Anija valla aasta kodaniku tiitli. Sama kuu algu­ses sai ta telefonikõne ka TV3 reporterilt, kes teatas, et ta on valitud „Eestimaa uhkuseks“ ning Kehras filmiti teda ja tema kangelastegu tutvustav klipp.

„Teadsin juba varem, et mind on kandidaadiks esitanud neli inimest, aga et nii paljude kandidaatide seast välja valiti, tuli üllatusena,“ ütles Mart Luukas.

Selgus, et valikul sai otsustavaks täditütre Mari Lagejärve kirjutatud kiri. See oli vist kõige põh­jalikum, arvas noormees.

Galaõhtu salvestus toimus nädal varem, kui saade läks eetrisse. Mart Luukasele andis Tallinna Reaalkooli aulas auhinna üle olümpiamängudel hõbemedali võitnud maadleja Heiki Nabi.

„Eestimaa uhkused“ said kunstnik Ivo Lille loodud sümboolsed tänuauhinnad.

„Väike närv oli ikka sees, kui videoklippi näidati, aga väga suursugune tunne, kui nii tähtis sportlane tunnustuse üle andis. Kõikide teiste heategijate lood olid ka väga südantsoojendavad,“ jagas noormees muljeid galaõhtult.

Oma kõnes tänas ta Kehra elanikku Karin Kaasi, kes nägi aknast kukkuvat last esimesena ja andis sellest märku. Tänu Karin Kaasile suutis Mart Luukas kiiresti reageerida.

Möödunud aasta mais nägi koju rahakoti järele rutanud Mart Luukas pisipoissi, kes oli roninud kodumaja kolmanda korruse aknale ja kukkus sealt alla. Kiiresti tegutsedes suutis Mart Luukas kukkuva lapse hoogu pidurdada ja ta murule juhtida, tänu sellele pääses laps kergemate vigastustega.

Noormees rääkis Sõnumitoojale, et pärast „Eestimaa uhkuse“ tiitli saamist on hakatud tema teole jälle rohkem tähelepanu pöörama: „Meedias avaldati paar artiklit ja pildiseeria galaõhtust. Pärast saadet tehti ka intervjuu minu ja Heiki Nabiga, aga see kahjuks eetrisse ei jõudnud.“

Mart Luukas õpib Tallinna Ülikooli esimesel kursusel ajakirjandust.

ROBERT AASA töötab Loksa päästekomandos
Vihula valla Käsmu külavanem Robert Aasa on MTÜ Käsmu Vabatahtlik Merepääste liige. Alates maikuust, kui Võsu päästekomando likvideeriti, töötab ta Loksa päästekomandos vanempäästjana.

2012. aasta 1. jaanuaril päästis talisuplust teinud Robert Aasa Käsmu lahelt paadiõnnetuse tõttu uppumisohtu sattunud mehe. Ta kuulis merelt appikarjeid, läks kättejuhtunud paadiga hädasolnule vastu ja aitas kaldale tuua.

Robert Aasa on vabatahtliku merepäästeühingu liikmena käinud mitmetel koolitustel. Suvel tegi ta kaasa Pärispea merepäeval toimunud näitlikul merepäästealasel demoesinemisel, ning osales samal päeval toimunud merepäästeteemalisel seminaril.