MARGUS NÕLVAK: „Peamine, et noored leiaksid tee maale tagasi.“

4939
MARGUS NÕLVAK koos Ülemiste tüdrukuga – tegelaskujuga, kes on Baltimaade suurima seinamaalingu peategelane. Maalingu vihm on binaarkood, milles peitub Debora Vaarandi poeem „Ülemiste vanake ja noor linnaehitaja“.

Anija vallavolikogu liige MARGUS NÕLVAK töötab Baltimaade suurima ärilinnaku arendajana, kuid soovib kaasa aidata ka koduvalla arengule.

Margus Nõlvak kandideeris volikogusse kaks aastat tagasi Anija Ühenduse nimekirjas ning kogus valimistel 47 häält. Volikokku tuli kevadel riigikokku läinud Tanel Talve asendusliikmena.
„Hoolin oma kodukandist, mul on energiat ja tahtmist valla arengus kaasa rääkida,“ põhjendab Margus Nõlvak volikokku kandideerimist.
Ta usub, et töökogemusest Nõmme linnaosavalitsuses on kasu ka Anija vallavolikogus, kuigi märgib, et Tallinnas töötab mootor teistel pööretel kui väikevallas: „Usun, et üks kohalik omavalitsus­üksus saaks töötada efektiivsemalt kui seni. Muutusi teha pole lihtne, aga need on vajalikud. Et elanikud tunneksid: vallavalitsus töötab nende jaoks. Ma ei taha öelda, et meie vallas on praegu vastupidi, kuid usun, et saaks paremini.“

Kergliiklusteed ja elamuarendus
Margus Nõlvaku üks eesmärkidest, mille eest ta volikogus kindlasti seisab, on kergliiklusteede rajamine. Esimene, Kehra-Kaunissaare kergliiklustee ehitatakse tõenäoliselt tuleval aastal, kuid tema unistus on, et edaspidi viiks kergtee Kehrast veel Anijale, miks mitte ka Lilli külla, Soodlasse ja Alaverre.
„Praegu on jalakäijate liikumine Kose maanteel kohati lausa eluohtlik. Kergteed ei pea olema asfalteeritud, sest seal polegi hea näiteks joosta. Oluline, et oleks lihtsalt turvaline tee, kus on võimalik jalutada, joosta, sportida, veeta vaba aega,“ räägib ta.
Veel soovib, et vald areneks ning  edaspidi  tuntaks  selle  keskust   rohkem   kui   üksnes   tööstuslinna:  „Tegelikult  on  siin  tore  elada, Tallinn on väga lähedal, samas on kõrval Kõrvemaa kaunis loodus – metsad ja neli veehoidlat.“
Kogu valla arengu jaoks on Margus Nõlvaku meelest väga oluline uute elamuarenduste teke. Ta märgib, et praegu ei ole noorel perel, kes soovib oma kodu rajada Anija valda, selleks väga palju võimalusi: „Kui eraarendajat ei leita, võiks kohalik omavalitsus koostada detailplaneeringu ning kas või ise taristu välja ehitada, et inimesed saaksid endale siin krunte soetada.“
Ta usub, et paljudele Anija vallas sündinud-kasvanud inimestele on see koht oluline ning on noori, kes tahaksid siia oma kodu rajada: „Põhiline, et noored oskaksid leida tee kodukülla tagasi. Vahepeal peab loomulikult õppima ja kogemusi saama mujal.“

Seitsmendat põlve Anija vallas
Margus Nõlvak on sündinud Tallinnas, kuid suurema osa elust elanud Anija vallas ning ütleb, et on seitsmendat põlve Anija valla elanik. Kuigi vahepeal oli Tallinnas, elab ta 2011. aastast oma perega esivanemate maadele ehitatud kodus Ülejõe külas.
Pärast Kehras põhikooli lõpetamist läks Margus Nõlvak Tallinna Tehnikagümnaasiumi. Pärast keskkooli astus Tallinna Tehnikakõrgkooli, kus lõpetas 2007. aastal tehnoökoloogia eriala.  Praegu õpib  ettevõtluskõrgkoolis Mainor ärijuhtimise magistrantuuris.
Kooli ajal läks Margus Nõlvak 2006. aastal praktikale  Nõmme linnaosavalitsusse ja jäi sinna ka tööle, oli heakorraspetsialist, hiljem linnamajandusosakonna juhataja.
„Töötasin Nõmmel neli aastat. Kõige suurem ettevõtmine oli Nõmme turu ehitamine. Olin selle projektijuht ideest kuni teostuseni,“ lausub ta.
Seejärel läks tööle erasektorisse, juhtima Mainor Grupi tütarettevõtet Doranova Baltic: „See on keskkonnatehnoloogia ettevõte, kus   tegelesin   neli   aastat   erinevate keskkonnaprojektidega. Näiteks Tartu  vana  prügila  sulgemine, sinna gaasikogumissüsteemi ning  koostootmisjaama  rajamine.“
Eelmisel aastal kutsus Mainor Grupi suuromanik Ülo Pärnits Margus Nõlvaku Baltimaade suurima ärilinnaku Ülemiste City etteotsa. Ärilinnakut arendavad kaks ettevõtet, neist ühte, Mainor Ülemiste ASi, on ta nüüd juhtinud rohkem kui aasta, sama kaua on kuulnud ka teise ettevõtte Technopolis Ülemiste ASi nõukokku.

Baltikumi suurima ärilinnaku arendaja
Ülemiste City on 36 hektari suurune ala Tallinnas Suur-Sõjamäel. Tegu on Dvigateli tehasele kuulunud territooriumiga, mida on arendatud kümme aastat.
„Rajame siia kaasaegset büroolinnakut. Praeguseks on ehitatud umbes 100 000 ruutmeetrit tänapäevast büroopinda, siin käib rohkem kui kolmesajas ettevõttes iga päev tööl umbes 6500 inimest. Oleme Baltimaade suurim ärilinnak,“ ütleb Margus Nõlvak.
Linnak areneb Margus Nõlvaku kinnitusel tohutu kiirusega, praegu valmib igal aastal üks suur büroohoone, millega saab linnak juurde umbes 1000 inimest: „Tegelikult ei raja me üksnes linnakut, vaid keskkonda, näiteks Eesti suurimat eraparki. Linnakus toimuvad ühised üritused, neist tuntuim on Ülemiste City Festival. Edaspidi saavad inimesed siin elada, töötada ja veeta oma vaba aega. Projekteerimisel on linnaku esimene kortermaja, kus tulevikus peaks elama umbes 5000 inimest. Järjest enam pöörame tähelepanu ka teenustele: meil on siin lasteaed, kõrgkool, Euroopa kooli näol ka keskkool, mitu restorani. 2016. aastal avame eestiaegses tootmishoones Eesti vingeima MyFitness spordiklubi koos ujulaga.“
Margus Nõlvak räägib, et Ülemiste Cityt on hakatud eelistama kesklinna büroodele selle tõttu, et siin on ettevõtetel võimalik laieneda ning keskkond on inspireeriv. Üha enam tulevad linnakusse  ka välismaised IT ettevõtted.
„IT-firmasid ongi siin kõige rohkem, nimetame end eelkõige IT-linnakuks,“ sõnab ta.
Anija valla elanikuna märgib Margus Nõlvak, et ka oma kodukandi inimestel on seal hea töö käia: „Kehrast sõidab rong Ülemistele 19 minutit, Raasikult-Arukülast veel vähem, autoga on siia lihtne tulla ka Kuusalust. Tulevikus muutub Ülemiste piirkond Tallinna uueks keskuseks, siia koonduvad olulised transpordisõlmed: 2017. aastal hakkab siitkaudu sõitma tramm lennujaamani, meie kõrvale tuleb Rail Baltica peaterminaal, mis on ka siseriiklike rongiliinide peaterminal. Meie kõrval asub Baltimaade suurim kaubanduskeskus – Ülemiste Keskus. Nii et kui Ida-Harju inimesed tulevad Tallinnasse, pole neil varsti vaja Ülemistest kaugemale minna.“
Eesti käsipallimeister
Margus Nõlvak hakkas kooliajal mängima käispalli ning mängis 23 aastat. 2004. aastal tuli Kehra võistkonna koosseisus Eesti meistriks ja karikavõitjaks. Hiljem on võitnud karikaid nii esiliiga kui teise liiga meistrivõistlustelt. Kuni möödunud aastani tegi kaasa esiliigavõistkonnas HC Kehra/Primend.
„Mul on olnud palju vigastusi ja otsustasin lõpetada. Trennis käin ikka ja olen esiliiga võistkonna esindaja. Nüüd ma enam ei mängi, nüüd toetame – Ülemiste City on HC Kehra sponsor.
Vaba aega armastab Margus Nõlvak veeta kõige rohkem perega, abikaasa Lilian Nõlvaku ning 3aastase Roberti ja 1,5aastase Liisaga.

Eelmine artikkelAnija vallavalitsusest koondatakse mitu töötajat
Järgmine artikkelINNAR MASINGU asemel on Loksa volikogus TIIT EERMA