Maikuust käivitub Ida-Harjus politseiprojekt „Uksed lukku“

1512

Uste lukustamist meeldetuletavad kleebised pannakse kortermajade välisustele ja mitmele poole teadetetahvlitele.

Projekt „Uksed lukku“ viiakse läbi Aegviidu, Anija, Kuusalu, Raasiku, Jõelähtme, Rae, Kõue ja Kose vallas ning Loksa ja Maardu linnas maist novembrini.

Projektijuht, Ida-Harju politseijaoskonna noorsoopolitseinik Maige Ojavee sai enda sõnul ajendi sellest, et mitmel pool, kus vargused on toimunud, on uksed olnud lahti: „Näiteks oli ühes kortermajas, kus 5-6 keldris käidi sees, ees rauduks. See oli unustatud kinni tõmmata ja keldriuks polnud lukus. Vaba sissepääs oli tagatud. Tahame projektiga selgitada ja südamele panna, et oma vara kaitsmiseks tuleb olla tähelepanelik ja hoolas.“

Projekti sihtgrupiks võeti algklassilapsed, kes liiguvad väljas ka päeva ajal, kui paljud teised on tööl või veel koolis. Lapsed võivad unustada uksed lukku panna või korralikult kinni tõmmata ning vargad pääsevad majja toimetama. Pealtnägijal ei pruugi tekkida kahtlustki, et tegu on vargusega.

Teine sihtgrupp on pensionärid, kes viibivad päeval kodus ning näevad, mis ümberringi toimub.

Maige Ojavee: „Ida-Harju noorsoopolitseinikud viivad piirkonna kõigi koolide algklassilastele läbi loengud, kuidas olla tähelepanelik ja kaitsta vara. Piirkonnapolitseinikud räägivad sama eakatele, kutsuvad neid üles olema valvsad ja ka julged – kui näevad midagi kahtlast, tuleks kindlasti teatada politseisse.“

Kleebis „Uksed lukku“. Samasuguse kujundusega hakkab edaspidi ilmuma ka Sõnumitooja politsei- ja päästeuudiste rubriik.
Kleebis „Uksed lukku“. Samasuguse kujundusega hakkab edaspidi ilmuma ka Sõnumitooja politsei- ja päästeuudiste rubriik.

Projekti käigus pannakse Ida-Harju kortermajade välisustele, mitmele poole teadetetahvlitele, poodidesse, rahvamajadesse kleebised „Lukusta uksed. Varas ei maga“. Kleebise kujundas Maige Ojavee kunsti õppinud tütar Virgylia Soosaar. Kleebise keskel on kujutatud punast lukku, millel on ümber sama värvi ring. Tekst on musta värvi.

Kleebised valmistatakse politseile eraldatavast ennetustööde projektide rahast. Politseinikud peavad loenguid oma töökohustuste raames. Koostööd hakatakse tegema koolide, pensionäride ühenduste ja päevakeskustega, külaseltsidega.

Kuusalu valla eakatele hakkab varguste ennetamist selgitama piirkonnapolitseinik Kaisa Kajo. Ta kirjeldas Sõnumitoojale, et on olnud juhtumeid, kus pererahvas oli kodus, korteriuks lukku panemata, varas sisenes ja viis esikust käekoti, rahakoti, muud väärtuslikku.

„Mitmed vargused on toime pannud ka kannatanute endi tuttavad, kui on käinud neil külas,“ lausus ta.

„Maapiirkondades on inimesed tihti liiga julged ja usaldavad, kuna vargusi tuleb ette harva, ümbruskond tundub turvaline. Sageli jäetakse lukustamata jalgrattad majade ette või aia taha seisma, autode uksed lahti ja vahel võtmedki ette, lühemaks ajaks kodust lahkudes välisuksed ja väravad lukku panemata, arvates, et kes ikka tuleb. Tegelikult on vaiksetes maapiirkondades olnud arvukalt vargusi, mille on toime pannud kaugematest piirkondadest tulnud võõrad.“

Ta toonitas – kui märgatakse midagi kahtlast või vargus on juba toime pandud, tuleks sellest kindlasti teavitada politseid telefoninumbril 110: „Kui vargustest ei teatata, ei saa politsei infot, et näiteks piirkonnas on teatud liiki vargused kujunenud probleemiks ning see kant tuleks lülitada patrullide marsruutidesse. Kui kannatanu menetluse alustamist ei soovi, registreerib politsei juhtumi ühtses infosüsteemis. Võib juhtuda, et mõne teise süüteomenetluse raames tehakse ka selle varguse toimepanija kindlaks, hiljem on võimalik alustada menetlust.“

Eraldi tähelepanu Loksa 7 noorele
Üks osa projektist on suunatud Loksa linna noortele, kes on sattunud seadusega pahuksisse. Loksa piirkonnapolitseinik Sergei Karotam ja noorsoopolitseinik Jelena Polkopa moodustavad koostöös alaealiste komisjoni ja Loksa linnavalitsusega neist noortest seitsmeliikmelise grupi. Sergei Karotam tutvustab noortele oma hobi, sportlaskmist. Koos sõidetakse Tallinnasse OÜ 9 MM lasketiiru, kus neid juhendavad instruktorid.

Noori kaasatakse kleebiste paigaldamisele Loksa linna. Selgitatakse, millised tegevused viivad seaduserikkumisteni ja kuidas see mõjutab edasist elu.


Piirkonnapolitseinik KAISA KAJO:

„Vargad otsivad tihti võimalikku vargusobjekti autoga, sõites aeglaselt küla vahel ja vaadates ringi. Kohalike elanikega suheldes kasutatakse erinevaid legende enda kohta. Näiteks räägivad nad, et otsivad talu või inimest, keda selles külas ei ole, pakuvad midagi müüa, küsivad teed.

Kui märkate selliselt käituvaid võõraid, tuleks kindlasti üles kirjutada või meelde jätta nende auto registreerimisnumber. Võõrastelt võiks viisakalt küsida, kas nad otsivad kedagi, kas neid saab kuidagi aidata. Erilist tähelepanu tuleks pöörata öisel ajal mõne maja juures või talu teeotsas seisvale või kõrvalisel külateel liikuvale kaubikule.

Samas ei tohi unustada, et vargad tegutsevad edukalt ka päevavalguses, arvestades, et suurem osa inimesi on päeval tööl ning kohalikud elanikud ei oska midagi kahtlustada.“

Eelmine artikkelTaotletakse raha Raasiku veetorni projektile
Järgmine artikkelTAMBERGI „Odüsseuse“ esietendus Kuusalus – Eesti tasemel kultuurisündmus