Esimest koosseisu Raasiku volikogusse kuuluv MAARJA SIKUT on olnud Anija vallavalitsuse liige ning finantsjuht.
Möödunud aasta oktoobris kohalikel valimistel valimisliidu Kodukoha Eest nimekirjas Raasiku volikogusse kandideerinud Maarja Sikut kogus 67 häält, rohkem, kui mitu eelmise koosseisu saadikut, kes uuesti kandideerisid.
Maarja Sikut oli valimisliidu kandidaat volikogu esimehe kohale, selles hääletuses jäi ta alla Tiina Rühkale, kuid sai eelarve-, keskkonna- ja planeerimiskomisjoni esimehe koha.
Maarja Sikut on sündinud Anija vallas Linnakse külas, passi on kirjutatud aleviku täpsusega Raasiku: „Oma suved ja lapsepõlved olen veetnud vanaema ja tädi juures Raasikul. Kui tuli valida, kuhu perekonnaga maja ehitada, polnud muud valikut ega varianti. Kui vanem poeg läks kooli, kolisime Tallinnast Raasikule oma majja.”
Keskkooli lõpetas Maarja Sikut Põltsamaal, seejärel TTÜ majanduskolledži väikeettevõtluse eriala, Tallinna Ülikooli infoteaduse eriala, täiendas end TTÜs raamatupidaja-finantsisti täiendkoolitusel ning omandas magistrikraadi Eesti Maaülikoolis. Praegu töötab Kehras Horizon Tissue OÜs.
Raasiku aleviku elanik, Raasiku põhikooli hoolekogu liige, projektikirjutaja Maarja Sikut kandideeris volikogusse ka eelmisel korral, 2013. aastal, siis sai hääli 11. Ta ütles, et seekordne valimistulemus oli üllatus, kuna kampaaniat ta ei teinud: „Vahepealsel perioodil tegin tihedalt koostööd ja projekte Ants Kivimäega, kes on valimisliidu Kodukoha Eest juht, seetõttu otsustasin koos nendega kandideerida. Õnneks on mul mõned head sõbrad, kes tegid aktiivselt kampaaniat.”
Ta sõnas, kandideerima ajendas mitmelt poolt kuuldud mure, et vallaametnikega on raske suhelda, ei saa vastust: „Ühel elanikul oli vaja puu maha võtta, soovis raieluba, kirjutas, helistas ja palus vallamajast, vastust ei tulnud. Võttis puu maha, alles siis sai raieloa tagantjärele. Leian, et kommunikatsiooni peaks kindlasti parandama.”
Teine teema, mis talle korda läks, oli Raasiku põhikooli tugistruktuur: „Paljudele tegi muret, et koolis polnud logopeedi, eripedagoogi, mis on hädavajalik. Lapsed on aastaid jäänud logopeedilise abita, sellest on väga kahju. Meil on uus ja ilus koolimaja, loodame hoolekogus, et ka sisu on sama ilus kui kest.”
Ta lisas, et kõik mured, millest enne valimisi ja kampaaniaperioodi ajal kuulsin, olid lihtsad, inimlikud. Inimesed elavad lihtsat elu, nad ei unista suurtest ja kallitest asjadest enne, kui esmased asjad korras.
Rohkem komisjone
Kodukoha Eest sai valimistel teise koha, ühe hääle vähem, kui valimisliit Raasiku Vald, kelle esinumbrist Andre Sepast sai vallavanem. Eelarve-, keskkonna- ja planeerimiskomisjoni kohale valis volikogu aga Maarja Sikuti.
Raasiku volikogus oli varasema koosseisu ajal komisjone rohkem. Uus vallavalitsus otsustas, et komisjone võiks olla 2 – üks niiöelda pehme, teine kõva poole komisjon. Maarja Sikut oli selle vastu, tema pooldas, et komisjone peaks olema rohkem, et kaasatus saaks olla suurem: „Tegin ettepaneku moodustada ka kogukonnakomisjon. Olen seda meelt ka praegu. Komisjone on liiga vähe, me ei jõua tegeleda kõikide küsimustega nii põhjalikult, kui oleks vaja.”
Ta lisas, et praeguseks on toimunud kaks eelarve-, keskkonna- ja planeerimiskomisjoni istungit: „Meil on komisjoni sattunud väga asjalikud inimesed, mõeldakse kaasa ja tehakse sisulisi ettepanekuid, kahjuks on teemade valdkond lai, ei saa kõigega tegeleda.”
8 aastat tagasi asus Maarja Sikut tööle Anija vallavalitsusse, oli finantsjuht ja vallavalitsuse liige. Ta märkis, et tänu sellele on kohaliku omavalitsuse juhtimine tuttav, osales Anija volikogu istungitel ja seega tunneb end Raasiku vallavolikogus hästi: „Raasiku volikogu on kindlasti teistsugune kui Anijal.”
Opositsioonis olemist ta ei pelga: „Kui varem pole volikogu liige olnud, on opositsioonis kindlasti lihtsam. Püüame oma nimekirjaga mitte vastanduda ega olla opositsioonis, pigem juhtida tähelepanu kitsaskohtadele.”
Volikogu liikmena soovib ta, et rohkem tähelepanu pöörataks teedele: „Anija vallas on praeguseks aastaid panustatud teedesse, seda on näha ja tunda. Valla eelarves peaks olema kindel protsent, mis pannakse teedesse. Kahjuks see ei täitunud, vähemalt mitte sel aastal.”
Projektiraha Raasikule
Lisaks volikoguliikme tööle panustab Maarja Sikut projektide kirjutamisse. Tänu temale on Raasikul laste mänguväljak, staadioni varustus: „Hakkasin Raasiku jalgpalliklubile Joker projekte kirjutama kaheksa-üheksa aastat tagasi, kuna nägin selles võimalust oma kodukoha arendamiseks.”
Jalgpalliga on seotud ka tema lapsed, nooremad mängivad Raasiku jalgpalliklubis FC Joker, vanem treenib FC Jokeris lasteaialapsi.
Maarja Sikut: „Teeb rõõmu, et eelmisel aastal tegime mitu üritust ka vallarahvale, me perepäev oli väga menukas. Joker ei peaks olema ainult klubi ja trennid, vaid kaasama võimalikult palju vallarahvast.”
Ta jutustas, et suur osa ajast kulub just laste hobide peale: „Möödunud suvel osalesin Raasiku poistekoori saatjana laulupeol. Käisin nendega ka eelmisel laulupeol, kui poisid olid alles esimeses klassis. Väga palju aega kulub ka FC Jokeriga seotud tegevustele. Paljud võib-olla ei tea – selleks, et klubi toimiks, peab keegi tegelema rahataotluste esitamise, aruannete koostamise ja palju muuga, millega olen aastaid koos teiste aktiivsete inimestega tegelenud. 2017. aastal õnnestus meil kasvatada klubi tuumikut ning loodan, et see annab klubi arengule hoogu juurde.“
Lõõgastuda aitab Maarja Sikutil ka reisimine – 3-4 korda aastas käib ta perega välismaal reisimas.
Raasiku volikogu istungitel võtab Maarja Sikut sageli sõna just seaduste ja kordade teemal, ise nimetab seda finantsjuhi professionaalseks kretinismiks: „Uue volinikuna olen kõik seadused värskelt üle lugenud, paljud vanemad olijad lasevad niiöelda vana rasva pealt. Samas usun, et kõik tahame, et asjad oleksid hästi ja läheksid aina paremaks.”