Tallinna Ehituskooli õpilane MAARJA KÄES õpib ehitusviimistluse erialal teisel kursusel.
„Salaja olin alati tahtnud Noorel Meistril osaleda, aga ei arvanud, et mul see võimalus avaneb. See oli mu esimene ehitusviimistluse võistlus, kuid loodan, et mitte viimane,” ütles 18aastane Raasiku valla Järsi küla elanik Maarja Käes, kes võitis mai alguses üle-eestilise konkursi Noor Meister ehitusviimistluse kutsemeistrivõistluse 14 kutsekooli õpilaste hulgas.
Maarja Käes rääkis, et võistlustööga tuli tegeleda Tallinnas näituste messihallis kahe päeva jooksul, vahepeal võis juhendajaga nõu pidada. Ehitusviimistluse võistlejatele anti boks, see koosnes kahest 130kraadise nurga all ühendatud seinast, mille kallal tuli juhendi järgi tööle asuda. Hindamisele läksid nurga pahteldus, akrüülimine, seinale kinnitatud ukse viimistlemine, tapeetimine, vabakava ning värviharmoonia kavand.
Maarja Käes lausus, et võit tuli talle üllatusena: „Arvasin, et saan esikolmikusse, kuid nii head tulemust ei osanud oodata. Läksin võistlusele enesekindlalt, olen selleks koolis valmistunud kaks kuud. Mind juhendasid suurepärased õpetajad Mirjam Jürlau, Terje Jaksen.”
Ta lisas, et konkurents läheb Noore Meistri võistlusel aina tugevamaks, enamik võistlejaid on kolmanda kursuse õpilased, mõned võistlevad mitmendat aastat järjest. Maarja Käes õpib Tallinna Ehituskoolis 2. kursusel, kutsekooli läks ta pärast Aruküla põhikooli lõpetamist.
Kutsekoolid said saata igale alale võistlema ühe õpilase. Maarja Käes sõnas, et tavaliselt on võistlusele pääsemiseks koolisisesed võistlused: „Mina koolivõistlusel tegelikult ei osalenud. Olin varuvariant, kuna õpilane, kes pidi minema, hüppas alt ära. Kui mulle võimalust pakuti, olin rõõmuga nõus.”
Otsuse minna õppima ehitusviimistlust tegi Maarja Käes põhikooli 8. klassis: „Erialaga tutvudes tekkis soe tunne, teadsin, et see sobib mulle. Viimistlus on tasuv töö ning tuleb kasuks ka igapäevaelus.”
Õpingute alguses oli ta kindel, et plaatimisest saab tema lemmikosa ehitusviimistluses: „Pärast võistlusi on hakanud rohkem huvi pakkuma tapeetimine. Seda peab tegema hästi puhtalt ja täpselt, selline pusimine sobib mulle väga.”
Igapäevaelus pole ta oma oskusi väga palju proovile jõudnud panna: „Sugulased ja tuttavad panevad ennast küll juba järjekorda. Välispraktikal olen saanud palju töökogemust ja oskusi praktiseerida, kuid päriselt objektil töötamine võib paljud esmalt ära hirmutada, nii ka mind. Samas õpetab see kõige rohkem.”
Viimistlejana peab ta oluliseks täpsust, töö tellijalt ootab inspiratsiooni: „Siiski pean olema valmis ka ise lahendusi pakkuma ning tööd tehes soovin anda alati endast parima, tahan, et mu oskused oleksid lihvitud ja tasemel.”
Ehitusviimistlejaks õppima asudes oli Maarja Käes üllatunud, et paljud tüdrukud on teinud sama otsuse: „Praegu on meil klassis poisse ja tüdrukuid pooleks. Muidugi on lahe vaadata neid, kes imestavad, kui kuulevad, millega tegelen. Tuleb teha aga seda, mis muudab õnnelikuks.”
Pärast kooli lõpetamist plaanib ta reisida või õppida automaalri oskusi: „Väiksena tahtsin saada näitlejaks, nüüd olen kindel, et viimistlus jääb oluliseks osaks mu elust. Samas on hakanud huvi pakkuma baarmeni amet, kuid noorele iseloomulikult huvitavad mind veel väga paljud asjad.”
Vabal ajal mängib Maarja Käes Arukülas saalihokit Arenculle naiskonnas ning käib sportliku vabavõitluse trennis.