Lauluõpetaja HELI KARU õpilased esindasid Harjumaa Laululapse konkursil nelja valda.
„Igal hooajal laulab minuga umbes sadakond solisti,“ ütleb Alavere ja Raasiku kooli ning Kehra Kunstidekooli Heli laulustuudio õpetaja Heli Karu.
Tänavu osalesid maakonna lauluvõistlusel tema 10 õpilast: 4 Anija, 2 Raasiku, 3 Jõelähtme ja 1 Saue vallast. Sama palju on neid Harjumaa lauluvõistlusel osalenud ka kord varem, kuid siis olid kvoodid suuremad, nii Anija kui Raasiku vallast pääses igast vanuserühmast Harjumaa Laululapsele 2, nüüd vaid üks noor laulja.
Viisteist aastat võistlusi
Oma õpilastega on Heli Karu Harjumaa Laululapsel osalenud 15 aastat. Kui palju tema laululapsi on seal osalenud, ei ole ta kokku arvestanud. Nagu ka seda, kui palju on võidetud auhinnalisi kohti.
„Kohtade saavutamine on alati loterii: võimalus on kõigil, loeb nii see, kes on žüriis, kui ka see, kes suudab just sel esinemisel näidata end parimast küljest,“ põhjendab ta.
Samal põhjusel ei vaja ta ka žürii tagasisidet: „Nemad näevad last vaid korraks, mina tunnen ja tean igaühe puudusi ja tugevusi.“
Võistlustel-konkurssidel osalemist peab ta siiski vajalikuks.
„Kui proovid on loomingulise sündimise ja ootuse protsess, siis võistlused ja kontserdid on selle vili,“ sõnab ta ja lisab, et konkursid annavad lastele väärtuslikke kogemusi, kuidas end vajalikul hetkel kokku võtta. „Püüan proovides lastele selgitada, et endale tuleb salvestada neist nii häid kui halbu faile ja järgmistel esinemistel kasutada ainult häid.“
Kui mõni õpetaja peab lastega võistlemas käimist kurnavaks, siis Heli Karule see meeldib.
„See on ka endale väga laadiv ja emotsionaalne. Sellepärast saadan ise ka oma õpilasi klaveril, lauljaga koos muusika tegemine on justkui teise dimensiooni minek,“ jutustab ta.
Peale Harjumaa Laululapse on Heli Karu õpilased edukalt esinenud ka „Tähtede laulul“ ning erinevatel duettide ja ansamblite konkurssidel kogu Eestis.
Noorimad õpilased on kahesed
Oma laulustuudiosse võtab Heli Karu kohtade olemasolul kõik, kes tulla tahavad või keda vanemad toovad. Tema noorimad õpilased on 2,5aastased. Ta on kindel, et musikaalsus on teatud määral arendatav.
„Jah, mõned on loomupäraselt musikaalsed, kuid andekas ja laisk jääb kindlasti maha sellest, kes pole nii andekas, kuid on usin ja töökas,“ lausub ta.
Tema edukaim õpilane Sandra Nurmsalu võitis Harjumaa Laululapse kaks korda, Liis Õunpuu laulis tänavu „Laulukarusselli“ finaalis: „Nii nemad kui Harjumaa tänavune võitja Kristi Traagel on lauljad, kellega oleme proovides teinud palju musta tööd, kuid nende parim tulemus on publiku ees.“
Kui nemad on juhendaja arvates nagu lavale sündinud, siis on ka vastupidiseid näiteid, kus proovides tundub laps suurepärase lauljana, kuid laval „laguneb koost“: „See võib õnneks aja jooksul muutuda, kui saadakse esinemiskogemusi, tuleb ka julgus.“
Õpetaja ütleb, et kuigi auhinnalisi kohti on alati meeldiv saada, püüab ta oma õpilastele eelnevalt selgitada, et võit pole eesmärk: „Jutud, et kui ma ei võida, siis jätan laulmise, lõpetan kiiresti. Selgitan, et kord jääb silma üks, kord teine, ning nad saavad aru. Vähemalt minu ees pole keegi kunagi nutma hakanud, kui pole võitnud.“
Heli Karu on ka ise olnud hindaja mitmete lauluvõistluste žüriides ning ütleb, et siis vaatab lauljaid hoopis teise pilguga: „Kuulad musikaalsust ja laulmise puhtust, seejärel hindad, kas lugu läheb südamesse ning kolmandaks on oluline ka see miski, mis lauljas kas on või pole – õpetada seda ei saa.“