Loksal tulevad Kevadtormi väikesed tänavalahingud

2200

Kohalikku rahvast oodatakse jälgima meredessante 19. mail Ihasalu poolsaarel ja 21. mail Loksal.


Suurõppuse Kevadtorm 2013 üldjuht, major ARTUR TIGANIK, kaitseminister URMAS REINSALU ja kaitseväe juhataja, kindralmajor RIHO TERRAS Jägala sõjaväelinnakus.

Kevadtormi suurõppusel oli laupäeval, 11. mail pidulik päev, kui kaitseminister Urmas Reinsalu ning kaitseväe juhataja, kindralmajor Riho Terras külastasid Jägala sõjaväelinnakut.

Minister tunnustas tänukirjade ja -medalitega kaitseväelasi, kes lisaks oma teenistuskohustusele on aidanud kaasa riigikaitse edendamisele meie koolides. 
Nad on korraldanud riigikaitseõpetuse laagreid ning veteranipäeva.

„See on väga oluline tahk meie riigikaitses, et noored saavad teadmisi juba enne ajateenistusse tulekut,“ ütles Urmas Reinsalu.

Ta rõhutas ka Kaitseliidu kui organisatsiooni olulisust: „Ma loodan, et kes veel pole Kaitseliiduga liitunud, seda pärast ajateenistuse läbimist kindlasti ka teevad.“

Pärast tänuüritust sõitis minister keskpolügoonile vägesid vaatama. Kevadtormi tegevus toimub praegu Kuusalu vallas kaitseväe keskpolügoonil, kus harjutatakse üksustevahelist koostööd. Väljaspool seda piirkonda lahingutegevust enne pärisõppust pole.

„Tõeline sõda ehk pärisõppus läheb lahti 19. mail. Avalikkusele markeerib seda meredessant Ihasalu poolsaarel. Selle algus peaks olema kell 10.30. Õppelahingus on merevägi niinimetatud pahade rollis ning Kaitseliit peab neid tõrjuma,“ rääkis Kevadtormi teabeohvitser, major Tanel Rütman.

Järgmine laiemat avalikkust puudutav tegevus toimub 21. mail, kus stsenaariumi järgi on vastased hõivanud Loksa sadama.

„Merevägi on siin heade rollis. Laevad toovad jalaväekompanii Loksa sadamasse, kes vastase linnast välja tõrjub,“ selgitas major Tanel Rütman õppuse süžeed.

Seoses õppusega toimuvad Loksal ka väikesed tänavalahingud. „Võitlus algab hommikul kell 10 ning lõpeb kell 15. Seega oma öise une pärast keegi muretsema ei peaks. Linnarahva meelelahutuseks tuleb Loksal kell 12 Kaitseväe orkestri kontsert,“ lausus teabeohvitser.

Öisel ajal ning varahommikul võib toimuda luuretegevus, kuid ka see ei tohiks tema sõnul kedagi häirida. Nii Ihasalu kui Loksa lahingud on avalikud üritused, kuhu on oodatud kõik huvilised. Näidislahing on kavas ka Tallinnas teletorni ümbruses.

Kevadtorm toimub Harjumaal esimest korda. Õppuse üldjuht, maavägede ülem kolonel Artur Tiganik tõdes, et seda on tunduvalt raskem korraldada, sest Harjumaa on tihedalt asustatud. Tavaliselt on õppusi korraldatud metsas ja välditud asustust. Nüüd aga liigutakse seal, kus on palju inimesi.

„Ega neile see ei meeldi. Kaevatakse, et teed on tolmused ning autod sõidavad,“ ütles maavägede ülem. Õppuse vajalikkuse selgitamine kohalikele elanikele ongi tema hinnangul üks keerulisemaid ülesandeid.

Harjumaa valimine õppuste toimumise kohaks oli aga möödapääsmatu, põhjendas ta: „Me peame harjutama seal, kus vajadusel tuleb sõdida. Me ei saa seda kohta välistada. Kaitseliidu üksuste alla kuuluvad Harjumaa ja Tallinna malevad, kelle maa see on. Nemad peavad saama kodus harjutada.“

9.-25. maini vältav Kevadtorm viiakse läbi peamiselt kaitseväe keskpolügooni aladel Kuusalu vallas ja Kadrina valla loodeosas. 21.-23. mail liiguvad üksused keskpolügoonilt läbi Tapa, Albu ja Aegviidu valla Anija valda. Õppus hõlmab ka Jõelähtme ja Raasiku valda.

Esmakordselt osalevad merevägi ning liitlaste üksused Ühendkuningriigist, Belgiast ja Lätist, Leedust ja Poolast. Kevadtorm 2013 tipphetkel on õppusega seotud umbes 5000 inimest.

Huvilistele eraldi alad
Seoses näidislahingutega on vägede liikumisi oodata 19. mail Jõesuu-Neeme teel, eriti Ihasalu poolsaare Jõesuu lahega piirneval alal.

Tanel Rütman: „Kohalikel elanikel palume olla selles piirkonnas liikluses tavapärasest ettevaatlikum ja jälgida sõjaväepolitsei juhiseid. Õppusel kasutatakse vaid paukmoona, lemmik- ja koduloomade omanikel palume mõelda oma loomade turvalisusele.“

Kes tahab jälgida Ihasalu meredessanti, tuleks parkida Jõesuu-Neeme teel, dessandi toimumise kohta juhatavad ülespandavad viidad.

Teabeohvitser kirjeldas, et Loksal toimub lahingutegevus sadamast Tallinna tee suunas: laululava ala, endise kaubamaja, planeeritava jäätmejaama territooriumil ja nende vahelisel lõigul Tallinna tänaval ning linnaruumis Valgejõest lääne suunas.

Lisaks kontserdile saab Loksa gümnaasiumis vaadata Kevadtormi lastejoonistuste võistluse töid. Loksa sadamas on võimalik kolme tunni jooksul külastada kolme mereväealust.

Kevadtorm lõpeb 25. mail lõpurivistusega Kuusalu staadionil. Tanel Rütman kinnitas, et kindlasti osalevad ka ajateenijad ning emad-isad ja kõik teised on lõpuüritusele oodatud.

Täpsemalt teavitatakse Kevadtormi tegemistest ja ajakavast veebilehel www.kevadtorm.ee ja pressiteadete kaudu raadios ning kesklehtedes.

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Kuusalu külas
Järgmine artikkel1. juunil tuleb Vana-Narva maanteel vanade mootorrataste võiduajamine