Loksal alustas tööd eakate kodu

9415
Loksa eakate kodu kuulub OÜ-le Hansaclub. Firma juht OLEV PULDRE on 20 aastat olnud Rakvere linnavolikogu sotsiaalkomisjonis.

Kõik 49 kohta on juba täidetud, ent kohalikel on võimalus teistest eakate kodudest tulla Loksale üle.

    Rakvere ärimehele Olev Puldrele ja tema firmale OÜ Hansaclub on Loksale rajatud hoolekandeasutus kolmas eakate kodu. Ligi kümme aastat tagasi avas ta esimese eakate kodu Rakveres Pikal tänaval. Teise eakate kodu pani tööle 2009. aastal Aaspere endises koolimajas. Loksal möödunud nädalal tööd alustanud eakate kodu on tehtud endisesse ühiselamusse, mida varasemast ajast tuntakse laevatehase meremeeste majana.
Olev Puldre ostis meremeeste maja laevatehase uutelt omanikelt 2010. aastal. Ta kirjeldab, et esmalt oli plaan teha alumisele korrusele eakate kodu ning ülemisel korrusel käivitada koos doktor Ludmilla Agajevaga taastusravikeskus. Ent laevatehas tegi tema sõnul hea pakkumise ning osaliselt juba ümber ehitatud maja tuli uuesti ümber ehitada tööliste ühiselamuks.
Kui laevatehas tootmise lõpetas ning tsehhiruume hakati välja rentima teistele firmadele, jäi ühiselamu järjest tühjemaks. Pärast järjekordseid ehitustöid on nüüd alumine korrus eakate koduks valmis ning peatselt võetakse kasutusse ka teine korrus.
Loksa eakate kodu juhataja on Tiina Liiv, kes juhatab ka Aaspere eakate kodu. Tööd said 5 kohalikku, juurde võetakse sama palju.
Olev Puldre ütleb, et esialgsetel andmetel tuuakse Loksa eakate kodusse 12-15 kohalikku inimest, kes praegu on mujal eakate kodudes ning on avaldanud soovi elada kodukandile lähemal. On ka neid kohalikke, kes ei ole avaldanud mujalt ületulekuks soovi.
Kuna OÜ-l Hansaclub on eakate kodusse tahtjatest järjekord, siis klientide puudust karta ei ole.

Loksa eakate kodu kõik 49 kohta saab täidetud ja järjekorda jääb veelgi inimesi, sõnab ta. See tähendab, et kohta pole võimalik Loksa eakate kodusse kindlaks tähtajaks broneerida, küll aga saab end kirja panna järjekorda.
Loksal on eakatele kahekohalised toad, igas toas on televiisor ja kraanikauss. Allkorrusel on puhkeruum-söögituba, köök ja duširuum, kuhu saab minna ka ratastooliga.
„Loksa on eakate kodu ehk vanurite hooldekodu jaoks sobiv koht, sest kõik on käe-jala juures: apteek, pood, linnavalitsus, postkontor. Jõgi voolab eakate kodu lähedal, ka meri pole kaugel. Maja taha õue teeme jalutusala, kes saab ja soovib, võib minna ka kaugemale kõndima,“ räägib Olev Puldre.
Loksa eripära on see, et kitsaste koridoride tõttu sinna lamajaid eakaid ei võeta – neid pole võimalik koos voodiga pesema viia. Kuna kõige suurem nõudlus on just lamajate kohtadele, plaanib OÜ Hansaclub laiendada Aaspere eakate kodu koolimaja endisesse spordihoonesse ja ehitada see lamajate jaoks ümber.
Olev Puldre: „Eakate kodu on väga pikaaegse tasuvusega äri. Kulus viis aastat enne, kui Rakvere eakate kodus kõik kohad täidetud sai – meid ei teatud. Kuna oleme eraettevõte, siis ükski omavalitsus ega fond meid ei toeta. Eakate kodudeks olen ehitanud majad oma rahaga, ühtegi senti pole riigi ehk maksumaksja raha abiks saanud.“
Ta lisab, et meremeeste maja ostmist aitas finantseerida pank, praeguseks on maja pangalt välja ostetud.
Omavalitsused tasuvad üksikute eakate eest
Kuusalu valla hoolekandespetsialist Maria Prääts räägib, et omavalitsus maksab eakate kodu kohamaksumust vaid nende vallakodanike eest, kel pole lapsi ega pärijaid. Kohamaksumuse katteks läheb suurem osa vanainimese pensionist, puudujääva osa tasub vald. Kui eakal on lapsed või teised järeltulijad, siis hoolitsevad eakate kodu koha saamise ja kohamaksu puudujääva osa tasumise eest reeglina nemad.
Kuusalu vald tasub praegu 15 inimese hooldekodukoha eest, valdavalt on nad Rakveres või Aasperes. Kohamaks on erinev, OÜ Hansaclub hooldekodudes on see 500-600 eurot kuus.
Anija abivallavanema Marge Raja sõnul maksab Anija vald 16 eaka hooldekodukulu. Oma eakate kodu rajamist ei ole Anija valla lähima 10 aasta arengukavas. Vajadusel on otsitud hooldekodukohta lähemalt ja kaugemalt, soodsamad kohad on Lõuna-Eestis Valga- ja Võrumaal, kus kohamaksumus on madalam kui Põhja-Eestis.
„Kindlasti oleks kodukoha lähedal hooldekodus elamine vanale inimesele meelepärasem. Oleme arutanud, kui Harju-Jaani kogudus realiseerib hooldekodu ehitamise plaani, suuname ka oma eakad sinna. Praegu on Anija valla rõhuasetus sotsiaalmajal, kuhu tuleb ka selliseid sotsiaaltube, kus vanem inimene saab pakutava koduhooldusteenuse abil hakkama. Kui vajatakse juba ööpäevaringset abi, siis tuleb paigutada eakate kodusse,“ kõneleb abivallavanem Marge Raja.
Raasiku valla  sotsiaalosakonna juht Liivi Puumets sõnab, et ka tema on koos kolleegidega otsinud hooldekodukohti oma valla elanikele üle Eesti, ooteaeg on paar-kolm kuud, kuid koht on lõpuks saadud: „Kui Harju-Jaani kogudus oma hooldekodu ehitaks, siis saaksid meie valla eakate mured lahendatud.“
Raasiku vald tasub 13 eaka eest hooldekodu kohamaksumust ning osaleb koos omastega 3 inimese maksetes.
Loksa linna sotsiaalnõunik Tiina Murdvee kinnitab, et äsja avatud eakate kodu omanikuga on räägitud ning ka edaspidi peaksid Loksa inimesed saama hooldekodukoha oma linnas.

Eelmine artikkelMida arvate riigikogus möödunud kolmapäeval tehtud põhiseaduse muudatusest, mis annab kohalike omavalitsuste valimistel valimisõiguse alates 16. eluaastast?
Järgmine artikkelRemondid Loksa muusikakoolis