ANTS KIVIMÄE: „Mokalaata volikogu istungitele ei taha.“

1524

Raasiku vallavolikogu esimees ANTS KIVIMÄE, Teid valiti ametisse 13 poolthäälega, kuigi vastmoodustatud koalitsioonis on 9 volikoguliiget. Mida sellest arvate?

Raasiku vallavolikogu esimees ANTS KIVIMÄE. Foto Henri Reeder

„Tõlgendan, et Reformierakond, niiöelda opositsioon, kuigi ma ei tahaks seda sõna kasutada, andis usalduskrediiti. See on meeldiv, samas tunnen, et olen otsekui võlgu selle eest. Kindlasti ei taha me kedagi kõrvale   jätta,   ehkki   koalitsiooni­lepingule on alla kirjutanud valimisliidud Kodukoha Eest ja Üheskoos ning IRL.“

Küsitud on, et kuidas ikkagi nii läks, olite Reformierakonnaga suusõnaliselt kokkuleppinud ja siis tegite koalitsiooni hoopis teistega.
„Reformierakonna nimekirjal olid suured ootused. Aga igat asja tõlgendatakse omamoodi. Võib ju nii näha, et peaaegu kirjutasime koalitsioonilepingule alla, ehk julgustasin seda arusaama ka oma väljaütlemistega. Aga minu kaaslased nägid, et see on tavaline poliitiline käitumine, kui räägitakse läbi alguses ühe ja siis teisega ning selle tulemustele vastavalt otsustatakse.

Me ei pidanud paralleelseid läbirääkimisi. Kui neljapäeval vallamajas Reformierakonna esindajatega kohtumise lõpetasime, leidsime, et pole päris see, mida tahaksime. Siis hakkasime vaikselt teise poolega, valimisliiduga Üheskoos, kontakti võtma. Esialgu oli platvormi ühine alus, et senine vallavanem võiks jätkata. Pühapäevaks jõudsime seisukohale, et teeme vallavanema kohale konkursi. Probleemi nähti senise vallavanema leebuses, just meeskonna suhtes.

Mulle oli see otsus suhteliselt raske, olen kompromisside otsija. Mitte et ei oleks uuendusmeelne, aga lootsin, et vallavanem jääb, saab temale toetuda. Tänu sellele julgesin volikogu esimehe ametiposti tahta.“

Millal vallavanema konkurss tuleb, kuidas läbi viite?

„Volikogu järgmine istung toimub teisipäeval, 12. novembril. Siis ilmselt otsustame konkursi välja kuulutada. Selleks ajaks oleme läbi arutanud tingimused ja korra. Raasiku valla suhtes päris niiöelda rohelist inimest ei võtaks vallavanemaks. Aga kas valitakse praegune vallavanem Aare Ets või keegi teine, ei oska öelda. Meie ülesanne ei ole teda vallavanema toolist iga hinnaga eemal hoida. Küllap Reformierakonnalt saadud neli häält ongi sellel eesmärgil , et tema saaks jätkata.

Elu vallas ei ole Aare Etsi juhtimisel seisma jäänud ega ka tagasi läinud. Kuid ametnike osas on tekkinud mugandumine. Volikogu käed on selleks liiga lühikesed, et mõnd ametnikku välja vahetada.

Nüüd oleme arutelude käigus jõudnud mõtteni, et vallavalitsus peaks ka Raasiku vallas olema poliitiline. Seni on koosnenud vallamaja töötajatest – selgub, me vald on jäänud selles osas üheks ainsaks Harjumaal. Naabervaldades on aastaid poliitilised vallavalitsused. Hakkame ka seda lähiajal arutama, kuidas vallavalitsuse kohad jagada.“

Teie koalitsioonilepingut ei ole avalikkusele tutvumiseks  välja pandud. Valla kodulehel pole  ka  teadet  uue  volikogu­esimehe ja aseesimehe kohta.

„Raasiku valla koduleht on tõsine probleem, millega tuleb tegeleda. Oleme sel teemal volikogus korduvalt rääkinud, aga asjad ei ole edenenud, infot pannakse sinna viivitustega.

Koalitsioonileping on meil suhteliselt lühike. Reformierakond pakkus läbirääkimistel lepingut, mille aluseks oli võetud valla arengukava.
Üks oluline kokkulepe on, et kaasame volikogu komisjonidesse valdkondade erialaspetsialiste, et küsimused saaksid läbi arutatud asjatundlikult. See hoiaks ära mokalaada volikogu istungeil, ei ole mõtet enam pikalt arutada, kui komisjon on asja põhjalikult läbi töötanud.

Külajutu tasemel räägiti, kuidas valimisliit Üheskoos lööb platsi puhtaks. Kuid nad ei ole revolutsionäärid, on vägagi arusaajad ja alalhoidlikud. Ei ole nii, et kiiresti muudame, siis vaatame. Usun, elu läheb värskemalt edasi, seda ju ongi vaja.“

Ütlesite volikogu istungil, et olite 10 aastat tagasi volikogu esimees, nüüd aga kogenum ja vigadest õppinud. Millistest vigadest?

„Mõtlesin seda, et minu juhitud volikoguistungid ei kestnud nelja tundi. Komisjonid tegidtööd põhjalikult, istungid saime peetud tunni-pooleteisega. Olen nüüd mõistnud, et mõnikord ei pea istungit juhatades väga jäik, printsipiaalne ja konkreetne olema, mõnel inimesel on vaja just volikoguliikmetele oma seisukohad välja öelda, võib anda võimaluse natuke ka lobiseda.“

Helle Vaga küsis enne volikoguesimehe valimist, kas suudate istungitel olla,  olete sageli enne lõppu ära läinud.

„Viimase aasta jooksul olen osalenud istungitel lõpuni. Varem vahel läksin ära. Kui istungil läks jutustamiseks ja oli selge, et kusagile välja ei vii, siis lahkusin. Saan ja pean volikogu esimehena paika panema päevakorra ja juhtima istungite kulgu, tühja lobisemist ei taha. Seega olen alati kohal algusest lõpuni.“

Eelmine artikkelTeeme koos riigi, Stenbockide ja vallaga Kolga mõisaansamblist Lahemaa rahvuspargi uue keskuse
Järgmine artikkelJoaveski rahvamaja avapeol mängis legendaarne bänd VESKIPOISID