Loksa uus kirikukell hakkas helisema

959

Uus tornikell teatab hommikust õhtuni täistunnil kellaaega ja kuulutab laupäeval hingamisaja algust.

Eelmise neljapäeva, 21. oktoobri õhtupoole oli Loksal kuulda kirikukellade sagedast löömist. Toomas Mäeväli OÜst Mäeväli Orelitöökoda seadistas uut tornikella, mis toodi Loksale juunis. Kell tõsteti kiriku torni 4. augustil, selle õnnistas 20. augustil endine peapiiskop Kuno Pajula.

Seni oli uut kella võimalik lüüa vaid siis, kui helistaja läks kirikutorni ja lükkas kella liikuma. Kiriku vana kella helistati nöörist tõmmates. Nüüd on kirikutorni viidud elektri- ja arvutijuhtmed, mõlemat kella hakatakse juhtima digitaalselt.

EELK Loksa Maarja kogudus sai uue tornikella tänu LEADER-programmile – MTÜ Arenduskoda vahendusel eraldati koguduse esitatud projektile 214 770 krooni. Küsiti 559 276 krooni, et lasta Loksa kiriku jaoks valada korraga kaks uut kella, kuid hindamiskomisjon otsustas anda vähem. Uue kella eest tuli tasuda 10protsendiline omaosalus ehk ligi 22 000 krooni. Esialgu oli lahtine, kuidas kogudus vajaliku raha kokku saab, kuid suve teises pooles otsustas Loksa linnavalitsus kogudust palutud summaga aidata.

Loksa kiriku uus kell on valatud Saksamaal Vestfaalis Petit&Gebrüder Edelbrock valukojas. Kella läbimõõt on 66,9 sentimeetrit, kaalub 187 kilogrammi. Löögitoon on d2 – kujundatud vana tornikellaga kokku kõlama.

Uuel kellal on kujutis seisvast Neitsi Maarjast koos lapsukesega. Vanikud on liiliatega, nende vahele on kantud loosung Maarja kiituslaulust „Minu hing ülistab Issandat”. Keskel on tekst „Loksa Maarja kirik 2010”.

Toomas Mäeväli: „Praegu on Loksa kiriku torni aknad kaetud puidust luukidega ja kellahelin ei kosta nii hästi, kui võiks. Edaspidi plaanib kogudus taotleda toetusraha ribiluukide jaoks ning siis peaks kellalöömine kostma avade kaudu palju kaugemale ja paremini.”

Loksa kiriku uus kell hakkas tööle kohe neljapäeval, 21. oktoobril ning edaspidi teatab hommikul kella 7st õhtul kella 22ni täistundidel kellaaega ning keskpäevakell lööb pikemalt. Laupäeva õhtul kell 18 kuulutab puhkeaja algust. Kirikus toimuvate sündmuste jaoks on valitud erinevad helinad.

Loksa Maarja koguduse abiõpetaja Jaanus Jalakas ütles, et Loksa kirikukellade projekt on plaanis lõpule viia ning tuleva aasta alguses esitada MTÜ Arenduskoda kaudu LEADER programmi uus taotlus teise tornikella ja ribiluukide jaoks.

Eelmine artikkelAutopõleng
Järgmine artikkelHarjumaa Sümfooniaorkestri esimene kontsert oli Arukülas