Loksa tehas Marsalis avab reedel ümbruskonna rahvale uksed

4842
Loksa endise laevatehase, nüüdse Marsalise aerofoto.

Reede, 27. mai õhtul esinevad endises laevatehase värvitsehhis ansamblid Val Tvoar ja Metsatöll.

„Teavitame selle kontserdiga, et alustame oma Loksa tootmisüksuses tööd ja oleme avatud,“ ütleb Marsalise Loksa tehase direktor ja üks omanikest Marek Tobi.
Kontsert on tasuta, väravad avatakse reede õhtul kell 19. Kontserti alustab rockbänd Val Tvor. Metsatöll peaks rahva ette astuma kella 21.30 paiku. Kontserdi lõpuajaks on kavandatud kell 23.
Samas toonitab Marek Tobi, et päris igale poole tehase territooriumil külalised minna ei saa, ala piiratakse. Ka kinnitavad omanikud, et nemad on tagasihoidlikud ja rahvale kõnesid pidama ei hakka. Reedene üritus on mõeldud kontserdina.

Töötajaid on sada
Marsalis ostis Loksa laevatehase tänavu märtsi keskel. Metallkonstruktsioonide tootmisega tegeleva Marsalis Metall OÜ juhatuse liige ja üks omanikke Erich Reimets ütles aprilli alguses Sõnumitoojale, et ees on ümberehitused, tulevikus on kavas võtta tootmispindadena kasutusele kõik tehase territooriumil olevad hooned.
Praeguseks on Loksa tehases töötajatele välja antud 100 uksekaarti. Umbes 80 protsenti on töölised, 20 protsenti võiks liigitada juhtkonda.
Tootmine käib endises ettevalmistustsehhis, valmistatakse betoonist seinaelemente, mida kasutatakse hoonete ehitamises.
Teistes tootmishoonetes tehakse ettevalmistusi ja remonti. Tulevikus on Marsalisel plaan hakata tegelema sildade ehitusega, töötatakse välja sertifikaate.
Erich Reimets ja Marek Tobi tõdevad, et tööd on Loksal teha palju. See kõik tähendab vastutust, veel ei saa kiidelda, et midagi suurt on Loksal ära tehtud. Ka sadam, mis kuulub tehase juurde, vajab korrastamist – tuleb teha süvendustöid, remontida kaisid. Plaan on jõuda tootmise laiendamisega niikaugele, et 2017. aastal oleks töötajaid kuni 400.
Marek Tobi: „Tegutseme projektipõhiselt. Kui tellimusi on, siis saame töökohti pakkuda. Eesmärk on võtta võimalikult palju kohalikku tööjõudu. Ootame oskustöölisi. Paneme tööle õppetsehhi, hakkame koolitama ka ise.“
Ta märgib, et tööletahtjaid on praegu rohkem, kui esialgu jagub töökohti. Küsijatele on lubatud, et nendega võetakse ühendust, kui tekib vajadus.
Kaugem perspektiiv on, et kohalikud noored läheksid õppima tööstuskoolidesse või insenerideks ning tuleksid kodukanti tööle.
Marek Tobi: „Mõni aeg tagasi tahtsid kõik saada juristideks. Aeg on läinud edasi, lapsevanemad võiksid noortele selgitada, et mõnigi noor võiks pigem minna õppima ametikooli. Kes suudab enamat, saab sealt edasi liikuda ka kõrgkooli.“

Puhkekompleks ja kortermaja töötajatele
Seda, kui ruttu jõuab tehase täies mahus käivitada, ei saa ega taha omanikud praegu veel öelda. Ka ei soovi nad ennustada, millal võiks olla välja ehitatud Mere tänava kinnistu, mille Marsalis võtab Loksa Laevatehase ASilt üle. Mere tänava kinnistul paikneb tehase endine spordisaal, vastavalt detailplaneeringule kavandatakse sinna puhkekompleksi.
Erich Reimets ütleb, et suuresti sõltub nii Loksa tehase kui ka puhkekompleksi arendamine sellest, mis suunas majandus Eestis edenema hakkab, kas kõrgeid tööjõumakse vähendatakse.
Marsalisel on tootmisüksused Jüris ja Paldiskis, osa senisest tootmisest tuuakse Loksale üle. Tööta keegi ei jää, lubavad Marsalise omanikud, hakatakse sõitma Loksale. Edaspidi on Marsalisel kavas ehitada oma töötajate peredele Loksale uus kortermaja.
Erich Reimets: „Kortermaja asukohta me veel ei tea, vaatame, kuhu maad saame. Loksa linnavalitsusega käivad läbirääkimised. Sõltub Loksa linnast ja ka Kuusalu vallast, kui palju on omavalitsused huvitatud ja valmis aitama.“
Küsimusele, kui palju Marsalise omanikud varem Loksa linnast ja laevatehasest teadsid, vastavad Erich Reimets ja Marek Tobi, et 2006. aastal ehitas Marsalis firma Merko Ehitus alltöövõtjana Loksal laevatehase värvitsehhi, kus nüüd tuleb kontsert. Kui laevatehas pandi müüki, oli kogu kompleks neile tuttav. Enne ostu käidi kohapeal uuesti vaatamas – hooned oli tühjad.

Eelmine artikkelHarju valdade-linnade omanduses polikliinikuhoone Tallinnas müüdi 555 555 euroga
Järgmine artikkelAnija vald taotleb jäätmejaama jaoks maad