Loksa pensionäride ühendus Rannamännid ootab uusi liikmeid

1829

Ühendus Rannamännid tähistas aasta lõpus Loksa kooli sööklas 20. sünnipäeva.

Loksa eesti pensionäride seltsi­elu toimub MTÜ Rannamännid kaudu. Ühendusele Rannamännid pandi alus 21. detsembril 1992, kui Loksa kultuurimajja kogunes 56 pensionäri kultuurimaja juhataja Agnes-Pärje Makuhhina kutsel. Juhatuse liikmeteks valiti Laine Paas, Hoide Ruhvi, Vilma Tamm, Lembit Põhjala, Tekla Mikiver ja Endel Raude, esimeheks sai Artur Teern. Nii kajastab algusaega Rannamändide kroonikaraamat, kuhu on aastate jooksul kirja pandud olulisemad ettevõtmised ja lisatud fotod.

Viimased neli aastat juhatuse esimehe ametit pidanud Vaike Reinla ütleb, et tol korral alguse saanud traditsioonidest on paljud jätkunud tänini.

Igal aastal tehakse vähemalt kaks ekskursiooni – lühem ühepäevane mõnda Eesti huvitavasse kohta ning paari-kolmepäevane välismaale. Äsja lõppenud aastal käidi Tallinnas Lennusadamas ja teletornis ning tehti ekskursioon Ida-Soomesse. Sel suvel tahetakse minna Abrukale ja Leetu. Varem tasus kogu sõidu Loksa linn, nüüd kaetakse kulud pensionäride endi rahakotist ning seetõttu kaasatakse reisidele ka teisi huvilisi.

Tähistatakse vastlapäeva, Eesti Vabariigi aastapäeva, emadepäeva. Käiakse kepikõnni-matkal. Osaletakse Harju memme-taadi peol, maakonna pensionäride lustipeol ning eakate festivalil. Tehakse käsitöönäitusi. On tehtud kokkusaamisi Kuusalu pensionäridega.

Kogu aeg on tegutsenud Rannamändide käsitööring, mille eestvedaja oli esmalt Valve Põhjala, temalt võttis ameti üle Linda Talvi. Esialgu pöörati rohkem tähelepanu kudumisele, heegeldamisele ja tikkimisele. Viimastel aastatel on põhirõhk vaipade kudumisel ja lapitehnikal. Koostöös Loksa linna arendusnõuniku Laivi Kirsipuuga on kirjutatud rahataotlusprojekte ning saadud kangastelgede ja lapitehnika jaoks õmblusmasinate-mõõdualuste ostuks toetust kohaliku omaalgatuse programmist (KOP). Mullu toetas KOP arvuti ning printeri ostmist ja arvutikoolitust.

Üle 15 aasta on koos käinud memmede tantsurühm Riina Juhkami juhendamisel. Peaaegu sama vana on ühenduse lauluansambel Käbilind eesotsas  juhendaja Raidi Andrega, lõppenud aastal jäi tegevus soiku, kuid plaanitakse taas korrapäraste proovidega alustada.

„Värsket verd oleks vaja.“
Praegu on ühenduse nimekirjas pensionäre 70 ringis, sünnipäevapeol kaeti lauad 55le.

Vaike Reinla tõdes novembris korraldatud üldkoosolekul tegevusaruannet tutvustades, et iga aastaga liikmed vananevad ja osad haigestuvad, lauluringi töö jäigi seetõttu seisma.

„Ootame uusi inimesi, kes tahaksid laulda või tantsuringis käia. Võtame hea meelega oma seltskonda ka Loksa ümbruse külade inimesi,“ kinnitab ta.

„Oluline on, et tuldaks kodudest välja. Kui istud päev otsa toas, on hea tantsuringi proovis kondid lahti liigutada. Kes ei taha laulda ega tantsida või pole ka tahtmist käsitööd teha, võiks tulla lihtsalt niisama juttu ajama. Peaasi, et ei jääks üksi koju istuma.“    

Ühendus tegutses aastaid linna endises kultuurimajas vana teeninduskombinaadi majas. Kui see erastati, saadi ruumid päevakeskuses. Viimastel aastatel on omaette toad endises vene koolimajas. Alguses oldi teisel korrusel, kui majja kolis üle lasteaed, siis mindi kolmandale korrusele. Linnavalitsus renditasu ei võta, tänu lasteaiale on kogu maja soe.

Eesti pensionärid elavad valdavalt Loksa teises otsas Nõmme linnaosas ning uue asukoha tõttu on jäänud mõned pensionärid ettevõtmistest kõrvale, nendib ühenduse juht: „Kuid lähemal pole kokkusaamiseks kohta. Kes kohale tuleb, suhtub positiivselt – kui ilm lubab, on käimine ka eakale hea.“

Peale Vaike Reinla kuuluvad ühenduse Rannamännid juhatusse Linda Talvi, Agnes-Pärje Makuhhina, Riina Kaugerand, Meeta-Liilia Mägi, Helle Raal ja Malle Vaher.

Eelmine artikkelTahmapõleng Kursi külas
Järgmine artikkelMustjõel tuleb meeleavaldus lageraie vastu