Loksa memmed koovad kauneid vaipu ja õmblevad lapitekke

3535
MTÜ Rannamännid juhatuse esimees VAIKE REINLA ja käsitööringi juht LINDA TALVI.

MTÜ Rannamännid on ostnud KOPi toetusraha abil kolmed kangasteljed ja kaks õmblusmasinat.

Loksa pensionäride MTÜ Rannamännid kolis aasta tagasi novembris noortekeskuse maja teiselt korruselt endisesse vene koolimajja, mis jäi tühjaks, kui vene kool liideti eesti omaga. Alguses tegutses Rannamändide käsitööring teisel korrusel, praegu kolmandal, kooli kunagises raamatukoguruumis, kuhu on seatud kolmed kangasteljed. Väiksemas toas on õmblusmasinad ja muud lapitehnika jaoks vajalikud vahendid. Koos käiakse teisipäeviti ja neljapäeviti kella 11.30st kuni 16ni – kes ei koo vaipa ega õmble, need töötavad varraste või heegelnõelaga.

Rannamändide juhatuse esimees Vaike Reinla ja juhatuse liige, käsitööringi juht Linda Talvi rääkisid, et eelmisel talvel oli tühjaks jäänud koolimajas üsna jahe, seda köeti miinimumrežiimil. Nüüd on soe tänu lasteaiale, mis sügisest toodi sinna üle, kuna oma hoonet hakatakse rekonstrueerima.

Pensionärid kiidavad, et uued ruumid on käsitööringi jaoks eelmistest suuremad ja sobivamad, kuid tõdevad samas, et rahvast on hakanud koos käima vähem. Varasemad asukohad, esmalt teeninduskombinaadi ruumid ja hiljem noortekeskus, on Loksa keskel, sinna oli lihtsam kõndida. Vene koolimaja paikneb palju kaugemal ning Nõmme linnaosast Loksa teise otsa on mõnegi vanema inimese jaoks liiga pikk maa.

Kangasteljed on ostetud Kohaliku Omaalgatuse Programmi (KOP) toel. Alguses juhendas Marge Metsar, nüüd otsivad vaibakudujad ise raamatutest või internetist uusi tehnikaid ning ideid.

Ka lapitehnika jaoks vajalikud õmblusmasinad, alusmatt, joonlauad ja ketaslõikurid saadi tänavu KOPi toetusrahast – projekti kirjutas Loksa linnavalitsuse arendusnõunik Laivi Kirsipuu, taotleti 1094 eurot.

Lapitehnikat hakkasid käsitöönaised õppima sel sügisel, ühel päeval käis neid Loksal juhendamas Anu Kreem MTÜst Lapitöö Selts. Koolitusel oli rahvast päris palju, ka lasteaia töötajaid, sõnas Vaike Reinla. Tõsisemalt on praegu hakanud lapitehnikas õmblema veel Malle Vaher ja Niina Malkus.

Möödunud laupäeval korraldas Rannamändide käsitööring Loksa kultuurikeskuse saalis näitus-müügi. Endatehtud vaipu tõid näha ja müüki Vaike Reinla ja Niina Kolmkant, vaadata ning osta sai ka Linda Talvi, Agnes Makuhina, Malle Vaheri, Niina Malkuse ja teiste kootut-õmmeldut. Osteti siiski vähe, tõdesid nad – Loksal on viimasel ajal inimestel ostuvõime madal.

Suvel käidi müümas Kuusalus lauritsapäeva laadal, vaipadega kauplemine läks väga hästi. Loksa käsitöönaised tõdevad, et ei ole oma töödele reklaami teinud. Kui kellelgi on soovi, võib mõnel teisipäeval või neljapäeval vene koolimajja sisse astuda, nende juurde pääseb eraldi uksest. Käsitööringi ruumides saab näha, kuidas naised töötavad, soovi korral tellida sobiva mustriga vaip, valida  värvid ja materjal. Lõngad ning riideribad tuuakse firmast Türi Vaip.

Linda Talvi: „Meie inimesed müüvad endatehtud asju mitte selleks, et rikkaks saada, vaid, et saaks osta uusi materjale.“

Järgmisel laupäeval, 17. detsembril kell 16 on kultuurikeskuse saalis MTÜ Rannamännid jõulupidu. MTÜs on liikmeid 70 ringis. Juhatusse kuuluvad Vaike Reinla, Linda Talvi, Malle Vaher, Agnes Makuhina, Meeta Mägi, Helle Raal  ja Riina Kaugerand. Peale käsitööringi tegutsevad MTÜ juures veel memmede tantsurühm Riina Juhkami juhendamisel, aastaid on koos käinud ka memmede ansambel, juhendanud on Raidi Andre.

Eelmine artikkelAvastati vargused Raasiku alevikus
Järgmine artikkelKolga muuseum kutsub piparkooginäitusele