Loksa linnapea ja volikogu esimees vastasid arupärimisele

1034

VÄRNER LOOTSMANN nimetas IRLi volikoguliikmete arupärimist sisuliselt märgukirjaks.

Loksa linnavolikogu istungil neljapäeval, 13. veebruaril oli esimene päevakorrapunkt vastamine IRLi arupärimisele.

Volikogu esimees Rein Heina ütles, et IRLi volikoguliikmed esitasid palve kutsuda kokku volikogu erakorraline koosolek, kus arutada soojahinna tõusu Loksal. Ta teatas, et erakorralist istungit kokku ei kutsu.

Arupärimisele vastas linnapea Värner Lootsmann, kes kõigepealt kommenteeris, et tegu oli sisuliselt märgukirjaga, millele peab vastama 30 päeva jooksul, kuid ta otsustas vastata volikogu istungil.

Esimene küsimus oli küttehinna tõusu kohta, uus hind hakkab kehtima Loksal 24. veebruarist. Linnapea soovitas küsida soojatootjalt OÜ Avoterm, kes esitas konkurentsiametile hinnatõusu taotluse.

„Kas kütab Avoterm või Loksa linn ise, sellest küttehind odavamaks ei lähe, kütus ja investeeringud maksavad ikka. Avoterm soovis juba 9 kuud tagasi aprillis hinda tõsta. Kokku on esitatud kolm taotlust arvestusega, et hakk-kütet pole enam võimalik kasutada. Hakkpuidu katelt ei õnnestunud korda teha, see on 50 aastat vana, KIKilt ei ole uue katla jaoks toetust saadud, ehitus maksab 2 miljonit eurot,“ rääkis linnapea.

Ta lisas, et Avotermil on üle 21 võrgupiirkonna Eestis, Loksa senine küttehind 69,37 eurot megavatt-tunni eest oli neist viimase aasta kõige odavam. Uue hinnaga ollakse täpselt keskel. Taotlus oli esialgu 93 eurot MWh, tuleb 83 eurot MWh, millele lisandub käibemaks.

„Oli variant ehitada Loksale kombijaam, aga ka sellele ei saadud fondide toetust. Konkurentsiameti ja soojatootja omavaheline suhtlemine ei ole avatud, teatud andmed on ärisaladus, ei saa nõuda nende väljastamist. Saime detsembris teada Avotermi uuest soojahinnast ja linnavalitsus teatas, kui Avoterm ei kinnita 1. märtsiks 2015 üleviimist alternatiivküttele, siis hakkab Loksa linn otsima uute soojatootjate leidmiseks alternatiivseid võimalusi.“

Arupärimises esitatud teisele küsimusele, miks linnapea kirjutas Loksa Elus tõmbekeskusest nii, nagu kirjutas, vastas Värner Lootsmann, et igal kodanikul on õigus ajalehes kirjutada oma arvamusest ja on ka linnapeal.

Küsimusele, mille eest tunnustati Holmeriga Loksa volikogu aseesimeest Helle Lootsmanni, vastas Värner Lootsmann, et ta ei oska vastata, seda peab küsima Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhatuselt.

Neljandana oli arupärimises taotlus, et linnavalitsus esitaks aruande oma tööst alates 20. oktoobrist 2013 kuni märtsini 2014. Linnapea teatas, et märts ei ole veel saabunud ning linnavalitsus annab tegevusest aru aastaaruandega. Jooksvalt saab jälgida linna kodulehelt, milliseid otsuseid linnavalitsus vastu võtab. Ta soovitas ka tutvuda kodulehel ametnike tööjuhenditega, just sellise tööga nad tegelevadki.