Loksa laevatehase kõik 525 töötajat said koondamisteated

3213
Loksa senine harjumuspärane kespäev - sajad töötajad tulevad kell 12 tehasest ja lähevad koju lõunale.
Loksa senine harjumuspärane keskpäev – sajad töötajad tulevad kell 12 tehasest ja lähevad koju lõunale.

Alla aasta tööl olnud koondatakse 18. veebruarist, kõige staažikamate koondamistähtaeg on aprilli keskel.

Möödunud nädal oli Loksal kurb ja muret tekitav – laevatehase uus juhtkond alustas 18. jaanuarist koondamisteadete kätteandmist. Kõigepealt said teated staažikamad töötajad, viimasena lühemat aega tööl olnud inimesed.  Puhkusel või haiguslehel olevatele on koondamisteated saadetud kirjalikult. Koondada ei saa lapsehoolduspuhkusel viibivaid töötajaid, neid on alla kümne. Ettevalmistustsehh jäi seisma juba varem, sealsetele töötajatele anti koondamisteated kätte detsembris.

Loksa laevatehase 525 töötajast elavad Loksal 360. Sadakond on Tallinnast, poolsada Narvast ning ülejäänute sissekirjutus on mitmel pool mujal, kümmekonnal ka Kuusalu vallas. Kõige staažikamad on tehases töötanud 37 ja 34 aastat, paljud 20-30 aastat. Rohkem kui 10 aastat on tööstaaži kokku 180 inimesel, kes enamasti on Loksa linnast.

Novembrist uus omanik – Loksa Invest
Novembri alguses ostis Loksa tehase Taani A.P. Moeller-Maersk Groupi kuuluvalt Odense laevatehaselt konsortsium Loksa Invest, mis on moodustatud kolmest Eesti firmast – Frelok AS, Crown Solution  OÜ ja Stako Diler OÜ.

Loksa Investi pressiteates, mis ilmus 2009 septembri keskel, on öeldud, et uued omanikud kavatsevad säilitada põhitegevuse – laevaehitusele vajalike suuremõõduliste metallkonstruktsioonide tootmise. Lisatud on, et tellimuste portfelli planeeritakse mitmekesistada energeetikas, nafta- ja gaasiammutamisel ning ehitustegevuses vajalike metalltoodete valmistamisega.

Juba eelmise aasta suvel tekkis tehases tellimuste vähendamise tõttu tööseisak, töötajad saadeti puhkusele. Selleks ajaks oli Taani kontsern teatanud Loksa laevatehase müükipanekust, teade avaldati kevadel 2009.

Ülemöödunud reedel, 15. jaanuaril andis laevatehase uus juhtkond välja venekeelse infolehe, kus teatati, et tehasel ei ole enam allkirjastatud kokkuleppeid edasisteks tellimusteks või ollakse läbirääkimiste staadiumis ning alates teisest kvartalist lõpetatakse kogu töötajaskonnaga töölepingud.

Loksa Invest nõukogu juht Andrei Akulistõi, tegevdirektori kt Oleg Bõhhovets ning mõned teised juhtivtöötajad sõitsid eelmisel nädalal Taani, Soome, Rootsi jm kohtuma seniste koostööpartneritega, et leida tehasele uusi tellimusi. Kui tööd saadakse, on plaan hakata koondatuid tagasi kutsuma, kui nad on nõus. Eelistatult pakutaks siis tööd neile, kelle koondamistähtaeg pole selleks ajaks kätte jõudnud.

Andrei Akulistõi ütles sel esmaspäeval, et tehas täieli-kult seisma ei jää, küsimus on, kui paljudele tööd jätkub. Esimene uus leping on allkirjastatud, täitmine algab veebruaris.

Kolmandik Loksa tulumaksust
Loksa linnapea Helle Lootsmann ja volikogu esimees Rein Heina tõdesid eelmise neljapäeva õhtul linnavolikogu istungil, et tehase töö seiskumine tähendab, linnal tulevad rasked ajad.

Tehase töötajatelt on laekunud Loksa linna eelarvesse kolmandik kogu tulumaksust. Eelmisel aastal sai linn tulumaksu kokku ligi 25 miljonit krooni. Selle aasta linnaeelarve projekti oli esialgu kavandatud tulumaksu 23 miljonit krooni. Kuigi tehase töötajad hakkavad tulumaksu maksma ka koondamistasudest ja töötukassa hüvitistest, jääb esialgsel hinnangul 2010. aastal linnaeelarvesse 5 miljonit krooni saamata.

Helle Lootsmann sõnas, et koondamisteate on saanud nii üksikvanemad kui ka peredes mõlemad abikaasad: „Töökoormus kasvab meie sotsiaaltöötajal ja ka psühholoogilisel nõustajal. 2009. aastal maksis linn kodanikele toimetulekutoetust kokku üle 500 000 krooni, kõige rohkem kulus viimases kvartalis. Kuid sel aastal on 21. jaanuari seisuga makstud toimetulekutoetust juba üle 100 000 krooni.”

Toimetulekutoetuste summad eraldab riik. Omavalitsustele tasuti riigieelarvest mullu ka see osa toimetulekutoetustest, mis jäi algul puudu.

„Loodame, et tehas saab tellimusi ning ei jää päris tühjaks kohaks. Loodame ka, et väljaõppinud oskustöölised leiavad mujal tööd,” sõnas linnapea.

„Kuritegevus on seotud sotsiaalse fooniga. Näen, et politsei tööpõld võib lähiajal suureneda, kui silmas pidada uudiseid laevatehase kohta,” tõdes Ida-Harju politseijaoskonna juht Veiko Randlaine, kui esines neljapäeval Loksa linnavolikogu ees oma traditsioonilise iga-aastase kokkuvõttega kohalikust kuritegevusest.

Ta arvas, et suurem koormus võib langeda lähipiirkonnale: „Öeldakse, et hunt kodu juures ei murra. Kodus tarvitatakse alkoholi ja tehakse muid sigadusi.”

Lootus sureb viimasena
Laevatehase töötajad on pessimistlikud. Mõnigi kommenteeris Sõnumitoojale, et eriti ei looda uutele tellimustele ning ei usu, et tehas lähemal ajal uuesti tööle hakkab. Mõttes oldi selliseks koondamiseks valmis, majanduslangus on viinud laevatehastelt töö, ega muidu taanlased tehast maha müünud, nenditi.

Aga oli ka neid, kes sõnasid, et lootus sureb viimasena. Samas lisati, et ei saa jääda ootama uusi tellimusi, tuleb hakata teisi teenimisvõimalusi otsima – see aga on valdkond, kus igaüks seisab iseenda eest, kollektiivselt seda ei lahenda.


Loksa laevatehas asu­tati aastal 1905
Ligi 80 aastat tegeldi Loksa tehases peamiselt laevaremondiga, aastal 1986 valmis lihtrite ehitamise tsehh. 1991. aastal lihtrite tootmine lõpetati ning 1992. aastal alustati tekiluukide tootmisega saksa, taani, rootsi ja vene laevatehastele.

Taani Odense Steel Shipyard sai tehase omanikuks mais 1994.

Eelmine artikkelKolka „Piparkoogimaania” algklasside peavõit
Järgmine artikkelLeesil ja Pärispeal said PRIA miljoni-projektid valmis